niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy nie wybiorą już wójta i burmistrza? "Nie mieści się to w kategoriach przyzwoitości"

Dodano: 5 grudnia 2017, 21:17

– Społeczeństwo przyzwyczaiło się do bezpośrednich wyborów, to wpływa także na frekwencję wyborczą – mówi politolog prof. Andrzej Podraza z KUL
– Społeczeństwo przyzwyczaiło się do bezpośrednich wyborów, to wpływa także na frekwencję wyborczą – mówi politolog prof. Andrzej Podraza z KUL

W toku prac nad projektem nowej ordynacji wyborczej rozważane jest odejście od bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Byliby oni wybierani nie przez obywateli, lecz rady miast i gmin. – PiS stać na wszystko – twierdzi zgodnie opozycja.

O takim pomyśle poinformowało RMF FM. Podobno jego zwolennikiem jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który miał o tym mówić podczas spotkania z parlamentarzystami odpowiedzialnymi za przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Przedstawiciele partii rządzącej wahają się, obawiając się m.in. reakcji samorządowców. Gdyby taka poprawka pojawiła się w projekcie przygotowywanej ustawy, oznaczałoby to powrót do sytuacji sprzed 2002 roku. Wówczas najwyższych przedstawicieli miast i gmin wybierali radni poszczególnych rad.

– Pracujemy nad nową ordynacją, projekt jest powszechnie znany. Z tego, co wiem, na razie takiej zmiany nie ma – mówi poseł PiS Artur Soboń. Ale przyznaje, że pomysł rezygnacji z wyborów bezpośrednich jest rozważany.

– Taką propozycję, gdyby miała wejść w życie, oceniam krytycznie. To mieszkańcy powinni wybierać swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów. Nie powinniśmy cofać się do rozwiązania, w którym wybór jest efektem politycznych uzgodnień – komentuje poseł PO Wojciech Wilk. – PiS nie lubi samorządu, nie czuje się w nim dobrze. Dlatego szuka mechanizmów, które pozwolą osiągnąć mu dobry wynik.

SONDA
Liczba głosów: 787

Czy wójta, burmistrza i prezydenta powinni wybierać mieszkańcy?

90.98 %
TAK. Wybory bezpośrednie to najlepszy sposób
9.02 %
NIE. Mogliby ich wybierać radni

– W przypadku PiS można spodziewać się wszystkiego – ocenia posłanka PSL Genowefa Tokarska. – Partia rządząca wprowadza zmiany w ordynacji wyborczej wyraźnie pod siebie. Takie rozwiązanie dałoby jej możliwość wybierania sobie wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ale nie mieści się to w kategoriach przyzwoitości. Jak można pozbawiać ludzi możliwości wyboru swojego gospodarza?

Zdaniem posła Sobonia chodzi jednak o brak konsekwencji w sposobie przeprowadzania wyborów samorządowych. – Nie ma żadnego uzasadnienia bezpośrednich wyborów w gminach i kolegialnych w powiatach i sejmikach województw. To powinno być jednolite, a nie jest. Pytanie, jakie rozwiązanie jest lepsze – mówi Soboń.

• Czy zatem możliwe byłoby wyłanianie w wyborach powszechnych starostów i marszałków województw?

– Byłbym zwolennikiem takiego rozwiązania – przyznaje parlamentarzysta.

Według prof. Andrzeja Podrazy, politologa z KUL, zlikwidowanie bezpośrednich wyborów włodarzy gmin i miast jest jednak mało możliwym scenariuszem. – Dla PiS koszty wprowadzenia tego rodzaju nowelizacji mogłyby być dość duże. To, że mieszkańcy mogą wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta jest dużą wartością, jeśli chodzi o procesy demokratyczne. Powrót do starego systemu byłby dużym błędem – ocenia prof. Podraza.

– Wybór prezydentów, burmistrzów i wójtów będzie jak dotychczas wyborem bezpośrednim – napisała we wtorek wieczorem na Twitterze Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

>>>

Zobacz także: 2014 rok - wyniki wyborów samorządowych w sztabie PO w Lublinie

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
niemato jak zapeło
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i kasa na bankiety dla sołtysów poszła w pi..
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kamery w lokalach wyborczych, przeźroczyste urny i karty do glosowania jako druki ścisłego zarachowania - i juz 26% się zslowcom nie powtórzy
Rozwiń
niemato jak zapeło
niemato jak zapeło (6 grudnia 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Pis chce ustawić pod siebie wszystko rząd sądy samorządy. Boją się ludzi. Wiedzą że wieś można kupić miast już nie. Stąd te zmiany.
 No ,ale miasta można sprzedawać. Jak jest sprzedający- to jest i kupujący. Stąd są te protesty.
Rozwiń
aby było jak było
aby było jak było (6 grudnia 2017 o 10:49) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelak napisał:
undefined napisał:
Komuna robi w gacie? Swietnie!
Widać gołym okiem że to PIS robi w gacie, jak suweren upomni się o swoje za znisczenie kraju.
 Suwerenie (lubelaku) Jeszcze nie uPOmniałeś się za "znisczenia" kraju przez POprzednią ekipę. Tzymaj się kolejki.
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie można wyłączać reklamy?. Narzucanie czegoś co nie chcę mieści się w kategoriach demokracji??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!