Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2017 r.
9:08

Mieszkańcy sami zbudowali plac zabaw. Ratusz go zdemontował. "Nie było certyfikatów"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
165 49 A A

Władze miasta zlikwidowały plac zabaw zbudowany przez mieszkańców przy ul. Łęczyńskiej. Urzędnicy tłumaczą, że sprzęt nie miał certyfikatów, został zamontowany bez pozwolenia i do tego w niewłaściwym miejscu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieszkańcy zrzucili się na ten plac z własnych pieniędzy, pewna pani dała ślizgawkę – mówi Ireneusz Połeć z Rady Dzielnicy Bronowice.

Urządzenia zamontowane na zielonym skwerku u zbiegu Łęczyńskiej i Chełmskiej służyły dzieciom przez kilka lat. Tak było do wczorajszego poranka, gdy na polecenie Urzędu Miasta całe wyposażenie placu zabaw zostało wywiezione.

– Urządzenia zostały zdemontowane ze względów bezpieczeństwa – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Nie posiadały wymaganych certyfikatów i zostały ustawione na działce gminy bez zezwoleń. Po wizji lokalnej okazało się, że nie są odpowiednio zabezpieczone i na stałe zamontowane, drewno nie jest zaimpregnowane, a niektóre elementy są spróchniałe i niestabilne.

Miejscy urzędnicy tłumaczą, że korzystanie z takich urządzeń byłoby groźne dla dzieci. – W przypadku niebezpiecznego incydentu odpowiedzialność ponosi właściciel terenu czyli miasto – tłumaczy Mazurek-Podleśna. – Nie mogliśmy doprowadzić do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia mieszkańców.

Oburzonych mieszkańców dzielnicy wcale to nie przekonuje. – Urzędnicy powinni załatwić tę sprawę inaczej – stwierdza Połeć. – Dlaczego Urząd Miasta wolał to zdemontować zamiast naprawiać?

– Sama lokalizacja zbudowanego samowolnie placu zabaw nie spełnia wymogów prawnych, w tym m. in. rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego odległości od budynków, ulic czy poszczególnych urządzeń – odpowiada urzędniczka. – Dodatkowo lokalizacja przy ruchliwej ulicy Łęczyńskiej nie jest odpowiednim miejscem pod tego typu rekreację.

Urzędnicy tłumaczą ponadto, że rada dzielnicy już w kwietniu była uprzedzana o planowanej rozbiórce placu. Podkreślają, że jego budowa nie została poprzedzona wykonaniem projektu i uzyskaniem pozwolenia na budowę. A dzieci odsyłają na dwa inne place: jeden w parku Bronowickim, a drugi przy bulwarze obok ul. Bronowickiej.

Na tym sprawa może się nie skończyć, bo protestujący chcą zaangażować w spór nawet policję. – Moim zdaniem doszło do kradzieży, bo sprzęt, chociaż stał na miejskiej działce, stanowił czyjąś własność – ocenia Połeć.

Możliwe, że urządzenia przepadły już bezpowrotnie. – Część z nich uległa rozpadowi – stwierdza Mazurek-Podleśna.

Czytaj więcej o:

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 maja 2017 o 23:07
Przepraszam czy gmina miała pozwolenie na rozbiórkę placu czy była to samowola?
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 23:08
To niech oddadzą tym ludziom teraz pieniądze za te zabawki chociaż bo z tego co rozumiem była to najnormalniejsza w świecie kradzież mienia zatwierdzona przez urzędników państwowych. Trzeba wywalić na zbity ryj połowę tych darmozjadów, urzędników. Najlepszą karą dla urzędasa jest wprowadzenie do jego domu jednego osieroconego Syryjczyka wraz z rodziną. :)
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 21:45
a certyfikat wydaje instytucja, która twierdzi, że ślimak to ryba ;)
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 21:43
Całkiem niedawno, w miejscowoiści zwanej gniazdem czerwono-zielonych os, barany z obórki komuszego ubeckiego dyrektora szkoły, sr@ały codziennie na boisku w podstawówce. Przerdzewiałe huśtawki przewracały się na dzieciaki, a bieżnia była wysypana żużlem - władza mówiła że jest wsio w pariadkie.
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 17:41
A ta głupota:w życiu nie dam dziecku zabawki bez atestu (co za durna bzdziągwa to napisała)
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 17:39
Ci co popierają tych urzędników to ich pachołki!Przez wiele lat dzieci bawiły się właśnie tam i wszystko było dobrze!!!!!
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 16:17
W  życiu nie pozwoliłabym dziecku bawić się nawet zabawką bez odpowiednich atestów i certyfikatów, nie mówiąc już o placu zabaw. Kto uważa inaczej to chyba nie kocha swojego dziecka albo jeszcze nie dorósł do macieżyństwa/tacierzyństwa.
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 14:55
Kradzież to nastąpiła, ale wcześniej. Jakieś złodzieje ukradły gminie działkę pod plac zabaw.
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 14:10
kiedyś bez certyfikatów dzieci się bawiły i jakoś było ... czy coś z durnym certyfikatem nie może zrobić dziecku krzywdy... w zależności od wieku dziecka wymagana jest jest jego opieka ... czy drzewo powinno mieć CERTYFIKAT na które wejdzie 10 latek i z niego spadnie ??? WAŻNY JEST TYLKO ZDROWY ROZSĄDEK OPIEKUNÓW DZIECI LUB ICH ODPOWIEDNIE WYCHOWANIE ( co parzy i że obowiązuje prawo ciążenia ) ... urzędnicy winni wychodzić na przeciw zdroworozsądkowym inicjatywom a nie zastawiać się wszędzie papierami ... JUŻ TEN CO POSIADA MONOPOL NA URZĄDZANIE w mieście WSZYSTKICH BARDZO DROGICH PLACÓW ZABAW I INNYCH DZIWNYCH ... papiery ma na wszystko bardzo dobre a nawet najlepsze ...
kiedyś bez certyfikatów dzieci się bawiły i jakoś było ... czy coś z durnym certyfikatem nie może zrobić dziecku krzywdy... w zależności od wieku dziecka wymagana jest jest jego opieka ... czy drzewo powinno mieć CERTYFIKAT na które wejdzie 10 latek i z niego spadnie ??? WAŻNY JEST TYLKO ZDROWY ROZSĄDEK OPIEKUNÓW DZIECI LUB ICH ODPOWIEDNIE WYCHOWANIE ( co parzy i że obowiązuje prawo ciążenia ) ... urzędnicy winni wychodzić na przeciw zdroworozsądkowym inicjatywom a nie zastawiać się wszędzie papierami ... JUŻ TEN CO POSIADA MONOPOL NA ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 14:07
Zamknijcie dzieci w inkubatorach. Niebezpiecznie? Co oznacza niebezpiecznie? To oznacza, że ktoś nie zarobił. Plany i budowa takiego placyku ze względu na "certyfikaty" jest kilkukrotnie większa. A urządzenia często jakościowo odbiegają od tych które rodzice przygotowali dla pociech. Dzieci ogrodzić nie dac mu kontaktu z niebezpieczeństwami zamiast wychowywać tak by same je rozróżniało.
Avatar
Gość / 25 maja 2017 o 23:07
Przepraszam czy gmina miała pozwolenie na rozbiórkę placu czy była to samowola?
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 23:08
To niech oddadzą tym ludziom teraz pieniądze za te zabawki chociaż bo z tego co rozumiem była to najnormalniejsza w świecie kradzież mienia zatwierdzona przez urzędników państwowych. Trzeba wywalić na zbity ryj połowę tych darmozjadów, urzędników. Najlepszą karą dla urzędasa jest wprowadzenie do jego domu jednego osieroconego Syryjczyka wraz z rodziną. :)
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 21:45
a certyfikat wydaje instytucja, która twierdzi, że ślimak to ryba ;)
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 21:43
Całkiem niedawno, w miejscowoiści zwanej gniazdem czerwono-zielonych os, barany z obórki komuszego ubeckiego dyrektora szkoły, sr@ały codziennie na boisku w podstawówce. Przerdzewiałe huśtawki przewracały się na dzieciaki, a bieżnia była wysypana żużlem - władza mówiła że jest wsio w pariadkie.
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 17:41
A ta głupota:w życiu nie dam dziecku zabawki bez atestu (co za durna bzdziągwa to napisała)
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 17:39
Ci co popierają tych urzędników to ich pachołki!Przez wiele lat dzieci bawiły się właśnie tam i wszystko było dobrze!!!!!
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 16:17
W  życiu nie pozwoliłabym dziecku bawić się nawet zabawką bez odpowiednich atestów i certyfikatów, nie mówiąc już o placu zabaw. Kto uważa inaczej to chyba nie kocha swojego dziecka albo jeszcze nie dorósł do macieżyństwa/tacierzyństwa.
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 14:55
Kradzież to nastąpiła, ale wcześniej. Jakieś złodzieje ukradły gminie działkę pod plac zabaw.
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 14:10
kiedyś bez certyfikatów dzieci się bawiły i jakoś było ... czy coś z durnym certyfikatem nie może zrobić dziecku krzywdy... w zależności od wieku dziecka wymagana jest jest jego opieka ... czy drzewo powinno mieć CERTYFIKAT na które wejdzie 10 latek i z niego spadnie ??? WAŻNY JEST TYLKO ZDROWY ROZSĄDEK OPIEKUNÓW DZIECI LUB ICH ODPOWIEDNIE WYCHOWANIE ( co parzy i że obowiązuje prawo ciążenia ) ... urzędnicy winni wychodzić na przeciw zdroworozsądkowym inicjatywom a nie zastawiać się wszędzie papierami ... JUŻ TEN CO POSIADA MONOPOL NA URZĄDZANIE w mieście WSZYSTKICH BARDZO DROGICH PLACÓW ZABAW I INNYCH DZIWNYCH ... papiery ma na wszystko bardzo dobre a nawet najlepsze ...
kiedyś bez certyfikatów dzieci się bawiły i jakoś było ... czy coś z durnym certyfikatem nie może zrobić dziecku krzywdy... w zależności od wieku dziecka wymagana jest jest jego opieka ... czy drzewo powinno mieć CERTYFIKAT na które wejdzie 10 latek i z niego spadnie ??? WAŻNY JEST TYLKO ZDROWY ROZSĄDEK OPIEKUNÓW DZIECI LUB ICH ODPOWIEDNIE WYCHOWANIE ( co parzy i że obowiązuje prawo ciążenia ) ... urzędnicy winni wychodzić na przeciw zdroworozsądkowym inicjatywom a nie zastawiać się wszędzie papierami ... JUŻ TEN CO POSIADA MONOPOL NA ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 maja 2017 o 14:07
Zamknijcie dzieci w inkubatorach. Niebezpiecznie? Co oznacza niebezpiecznie? To oznacza, że ktoś nie zarobił. Plany i budowa takiego placyku ze względu na "certyfikaty" jest kilkukrotnie większa. A urządzenia często jakościowo odbiegają od tych które rodzice przygotowali dla pociech. Dzieci ogrodzić nie dac mu kontaktu z niebezpieczeństwami zamiast wychowywać tak by same je rozróżniało.