Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2016 r.
14:46

Lublin: Mieszkańcy stracą kolejny teren zielony w mieście. Wojsko sprzedaje skwer

130 36 A A
Skwer przy Al. Racławickich 28a, w pobliżu ul. Godebskiego (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Skwer przy Al. Racławickich 28a, w pobliżu ul. Godebskiego (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Ratusz nie uchroni przed zabudową skweru przy ul. Spadochroniarzy. Wojsko nie chce go oddać miastu. Ziemia może trafić na przetarg, tak jak trafił inny wojskowy grunt przy Al. Racławickich. Sąsiedzi obu skwerów nie chcą ich zabudowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obie nieruchomości należą do Agencji Mienia Wojskowego. Dwa lata temu poprosiła ona Urząd Miasta o decyzję ustalającą warunki zabudowy skweru przy ul. Spadochroniarzy. Agencja starała się o zgodę na budynek usługowo-handlowy, a Ratusz nie znalazł podstaw do odmowy. Korzystna dla wojska decyzja oburzyła okolicznych mieszkańców, bo dla nich ten skwer to skrawek zieleni ładniejszej niż dach sklepu, a zarazem droga na skróty.

Protestujący liczyli, że sprawę da się jeszcze odkręcić, a sposobem miało być przejęcie działki przez miasto. Ratusz uznał, że może ją przejąć, o ile nie będzie musiał płacić. Taką też propozycję złożył wojsku, które ofertę odrzuciło.

– Mamy oficjalną odpowiedź, że wojsko nie zgadza się na przekazanie ziemi za darmo lub jej sprzedaż z bonifikatą – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Oznacza to, że nie odkupimy tej działki – dodaje.

Nie kupi miasto, ale kupić może inwestor skuszony zgodą na zabudowę.

Agencja Mienia Wojskowego już szuka chętnego na inną swoją działkę w tym samym kwartale ulic. To skwer przy Al. Racławickich 28a, w pobliżu ul. Godebskiego (na zdjęciu). Przetarg wyznaczono na 18 listopada. – Wygra podmiot, który zaoferuje najwyższą cenę – mówi Małgorzata Weber, rzecznik AMW.

Cena wywoławcza za nieco ponad pół hektara w ścisłym centrum to 5,6 mln zł. Do tej pory nikt nie wpłacił jeszcze 300 tys. zł wadium. Działka powinna być jednak atrakcyjną propozycją dla deweloperów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do zakupu szykuje się firma Wikana. Spółka nie komentuje jednak tych informacji.

Skwer mógłby kupić Ratusz, zachowując tym samym jedną z ostatnich zielonych enklaw w tym rejonie. – W chwili obecnej nie ma takich planów – kwituje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Rejon, w którym leży skwer nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek AMW urzędnicy wydali jednak decyzję o warunkach zabudowy. Wynika z niej, że w miejscu drzew może stanąć blok z lokalami usługowymi na parterze i parkingiem podziemnym. Z decyzji wynika, że przyszły inwestor będzie mógł zabudować najwyżej 46 proc. powierzchni działki.

Także w tym przypadku Agencja Mienia Wojskowego nie bierze pod uwagę darowizny na rzecz miasta.

– Zyski ze sprzedaży zbędnych wojsku nieruchomości są przeznaczone na nowe inwestycje mieszkaniowe dla żołnierzy, które są realizowane przez Agencję Mienia Wojskowego bez udziału dotacji budżetowej – wyjaśnia Weber. Jeśli skwer nie zostanie sprzedany w pierwszym przetargu, AMW planuje ogłosić kolejny.

Kolejna wojskowa nieruchomość w tej okolicy, prawie pół hektara przy ul. Spadochroniarzy 11a, pójdzie pod młotek w najbliższy czwartek. Cena wywoławcza to 1,6 mln zł.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sąsiad Waldka / 19 września 2016 o 18:56
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zuk niszczy Lublin, już zaorał cukrownię, to i zaorze zieleń. Lublin wymiera, studentów też coraz mniej. Ale za to wszędzie stoją rowerki do pedałowania.
pisowski kmiocie, cukrownię to zaorał twój kochany PiS więc nie manipuluj ps: wymiera to jedynie twój mózg nasączony przekazami z TV Trwam i Republiki ps2: studentów z roku na rok jest coraz więcej co najlepiej świadczy o tym jaki Lublin za Żuka zrobił skok do przodu
pisowski kmiocie, cukrownię to zaorał twój kochany PiS więc nie manipuluj ps: wymiera to jedynie twój mózg nasączony przekazami z TV Trwam i Republiki ps2: studentów z roku na rok jest coraz więcej co najlepiej świadczy o tym jaki Lublin za Żuka zrobił skok do przodu rozwiń
Avatar
mieszkaniem Wieniawy / 23 września 2016 o 12:32
Działka jest na sprzedaż, proszę ją kupić i zrobić sobie ogródek. Pozdrawiam mieszkaniec, który mija ten skwer szerokim łukiem, bo nie lubi mijać bandy okolicznych pijaczków.
Avatar
o ludzie / 22 września 2016 o 09:34
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Zuk   i Pan uwaza ze to jest w porzadku?  ze mieszkancy nie maja tu nic do gadania ze liczy sie tylko kasa i kolejny blok ?    jak mozna tak lekcewazyc ludzi  ktorzy glosowali na Pana ?  zapewne bedzie Pan potrzebowal glosow naszych przy nastepnych wyborach - prawda ?   no to my sie zrewanzujemy za te dzialki  bedziemy pamietac !!!
A ty umiesz czytać ze zrozumieniem wcześniejsze posty, czy ta czynność jest ci nieznana?
Avatar
lex / 20 września 2016 o 14:04
Stefan napisał:
M. napisał:
To jest doprawdy zadziwiające. Tereny bezpośrednio przylegające do centrum miasta nie są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Wychodzi więc na to, że można sobie robić prawie wszystko, a mieszkańcom od tego wara. Ot, polski samorząd w pełnej krasie.
Sprawa jest arcybanalnie prosta. Skoro nie ma planu, wszystko zależy od urzędników ratusza.
Sprawa jest faktycznie arcybanalnie prosta. Nie masz pojęcia o czym piszesz półgłówku.
Sprawa jest faktycznie arcybanalnie prosta. Nie masz pojęcia o czym piszesz półgłówku. rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:49
Panie Zuk i Pan uwaza ze to jest w porzadku? ze mieszkancy nie maja tu nic do gadania ze liczy sie tylko kasa i kolejny blok ? jak mozna tak lekcewazyc ludzi ktorzy glosowali na Pana ? zapewne bedzie Pan potrzebowal glosow naszych przy nastepnych wyborach - prawda ? no to my sie zrewanzujemy za te dzialki bedziemy pamietac !!!
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:21
Dzień dobry Państwu Aż się denerwowałam jak to usłyszałam , ja się tu wychowałam od 30 lat blisko mieszkam i ja protestuje przed sprzedażą tego skweru blisko spadochroniarzy i nie chce żadnego sklepu tu !. Ewa.
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 08:41
czegoś nie rozumiem. Właścicielem jest skarb państwa bez względu na to do kogo należy. Nie podlega reprywatyzacji. Więc w czym problem? O jego dalszym losie powinni zdecydować mieszkańcy.
Avatar
KImaroj / 20 września 2016 o 07:47
Stacja paliw i  myjnia. Działalność usługowo-handlowa 
Avatar
Stefan / 20 września 2016 o 07:26
M. napisał:
To jest doprawdy zadziwiające. Tereny bezpośrednio przylegające do centrum miasta nie są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Wychodzi więc na to, że można sobie robić prawie wszystko, a mieszkańcom od tego wara. Ot, polski samorząd w pełnej krasie.
Sprawa jest arcybanalnie prosta. Skoro nie ma planu, wszystko zależy od urzędników ratusza.
Avatar
M. / 20 września 2016 o 06:18
To jest doprawdy zadziwiające. Tereny bezpośrednio przylegające do centrum miasta nie są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Wychodzi więc na to, że można sobie robić prawie wszystko, a mieszkańcom od tego wara. Ot, polski samorząd w pełnej krasie.
Avatar
mieszkaniem Wieniawy / 23 września 2016 o 12:32
Działka jest na sprzedaż, proszę ją kupić i zrobić sobie ogródek. Pozdrawiam mieszkaniec, który mija ten skwer szerokim łukiem, bo nie lubi mijać bandy okolicznych pijaczków.
Avatar
o ludzie / 22 września 2016 o 09:34
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Zuk   i Pan uwaza ze to jest w porzadku?  ze mieszkancy nie maja tu nic do gadania ze liczy sie tylko kasa i kolejny blok ?    jak mozna tak lekcewazyc ludzi  ktorzy glosowali na Pana ?  zapewne bedzie Pan potrzebowal glosow naszych przy nastepnych wyborach - prawda ?   no to my sie zrewanzujemy za te dzialki  bedziemy pamietac !!!
A ty umiesz czytać ze zrozumieniem wcześniejsze posty, czy ta czynność jest ci nieznana?
Avatar
lex / 20 września 2016 o 14:04
Stefan napisał:
M. napisał:
To jest doprawdy zadziwiające. Tereny bezpośrednio przylegające do centrum miasta nie są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Wychodzi więc na to, że można sobie robić prawie wszystko, a mieszkańcom od tego wara. Ot, polski samorząd w pełnej krasie.
Sprawa jest arcybanalnie prosta. Skoro nie ma planu, wszystko zależy od urzędników ratusza.
Sprawa jest faktycznie arcybanalnie prosta. Nie masz pojęcia o czym piszesz półgłówku.
Sprawa jest faktycznie arcybanalnie prosta. Nie masz pojęcia o czym piszesz półgłówku. rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:49
Panie Zuk i Pan uwaza ze to jest w porzadku? ze mieszkancy nie maja tu nic do gadania ze liczy sie tylko kasa i kolejny blok ? jak mozna tak lekcewazyc ludzi ktorzy glosowali na Pana ? zapewne bedzie Pan potrzebowal glosow naszych przy nastepnych wyborach - prawda ? no to my sie zrewanzujemy za te dzialki bedziemy pamietac !!!
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:21
Dzień dobry Państwu Aż się denerwowałam jak to usłyszałam , ja się tu wychowałam od 30 lat blisko mieszkam i ja protestuje przed sprzedażą tego skweru blisko spadochroniarzy i nie chce żadnego sklepu tu !. Ewa.
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 08:41
czegoś nie rozumiem. Właścicielem jest skarb państwa bez względu na to do kogo należy. Nie podlega reprywatyzacji. Więc w czym problem? O jego dalszym losie powinni zdecydować mieszkańcy.
Avatar
KImaroj / 20 września 2016 o 07:47
Stacja paliw i  myjnia. Działalność usługowo-handlowa 
Avatar
Stefan / 20 września 2016 o 07:26
M. napisał:
To jest doprawdy zadziwiające. Tereny bezpośrednio przylegające do centrum miasta nie są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Wychodzi więc na to, że można sobie robić prawie wszystko, a mieszkańcom od tego wara. Ot, polski samorząd w pełnej krasie.
Sprawa jest arcybanalnie prosta. Skoro nie ma planu, wszystko zależy od urzędników ratusza.
Avatar
M. / 20 września 2016 o 06:18
To jest doprawdy zadziwiające. Tereny bezpośrednio przylegające do centrum miasta nie są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Wychodzi więc na to, że można sobie robić prawie wszystko, a mieszkańcom od tego wara. Ot, polski samorząd w pełnej krasie.
Avatar
Gość / 19 września 2016 o 23:29
obywatelski2.lublin.eu/projekt/drzewa_i_rozwoj projekt M-63
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 11 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 105 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!