Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 czerwca 2011 r.
17:28
Edytuj ten wpis

Mieszkańcy Świdnika chcą autobusów z Lublina

0 22 A A
Teraz pasażerowie jeżdżą na trasie Świdnik–Lublin głównie busami (Bartłomiej Żurawski)
Teraz pasażerowie jeżdżą na trasie Świdnik–Lublin głównie busami (Bartłomiej Żurawski)

O doprowadzenie do Świdnika lubelskich linii autobusowych proszą mieszkańcy tego miasta. – W porządku, tylko niech Świdnik do tego dopłaci – mówią władze Lublina. Na to świdniccy radni już raz się nie zgodzili. Ale będzie drugie podejście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Taka linia bardzo by się przydała, samorządy naprawdę powinny się dogadać – mówi Barbara Mierzejewska, stała pasażerka busów kursujących między Świdnikiem a Lublinem. Bez porozumienia między samorządami nie ma szans, by z lubelskim biletem można było dojechać do Świdnika.

– Jesteśmy bodajże jedyną gminą sąsiadującą z Lublinem, która takiego porozumienia jeszcze nie zawarła – przyznaje Andrzej Radek, zastępca burmistrza miasta.

Lublin proponował już, by oba miasta dogadały się w tej sprawie. Gotowy był projekt linii. Autobus miał wyruszać z ul. Zana obok ZUS, później jechałaby al. Kraśnicką, Al. Racławickimi, Krakowskim Przedmieściem, ul. 3 Maja i Mełgiewską.

W Świdniku miałby 10 przystanków, a trasa kończyłaby się przy stacji Świdnik Wschodni. Plany mówiły o 80 kursach w ciągu dnia powszedniego, 56 w sobotę oraz 32 w niedzielę i dzień świąteczny. W szczycie autobusy mogłyby kursować nawet co 8 minut. Projekt zakładał, że cena biletu będzie taka sama, jak w komunikacji miejskiej w Lublinie, czyli 2,40 zł.

– Propozycja została skierowana już na początku roku – stwierdza Tomasz Siedlecki z ZTM w Lublinie. W dokumentach były dwa warianty: pierwszy zakładał, że Świdnik pokryje 30 proc. kosztów utrzymania linii, drugi mówił o 50-proc. udziale.

Ale na to nie zgodzili się świdniccy radni i odrzucili propozycję. Bez ich zgody burmistrz nie może podpisać dokumentu. – Na wakacyjnej albo wrześniowej sesji ponownie skierujemy projekt porozumienia pod obrady i znów zarekomendujemy radnym jego poparcie – zapowiada burmistrz Radek. – Nadal zależy nam na uruchomieniu takiej linii – podtrzymuje swoje stanowisko Siedlecki.

Pasażerowie liczą, że coś się wreszcie zmieni. Tak jak jedna ze świdniczanek studiujących w Lublinie przy Mełgiewskiej, która poskarżyła się nam na problemy z dojazdem przez Zadębie na sobotnie egzaminy. – Mam do wyboru albo wstawać o 5 rano, albo jechać na styk i dodatkowo się stresować, że nie zdążę.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aron / 11 czerwca 2011 o 18:45
A jaki to będziesz miał standard w MPK? Wiszenie na rurce i przytulanie się do bezbiletowego żula?
Avatar
Gość / 11 czerwca 2011 o 17:29
Najbardziej tych autobusów potrzebuje ZTM, a raczej dopłat za nie
Avatar
cayenne / 11 czerwca 2011 o 07:15
DOPÓKI ŚWIDNICCY RADNI BĘDĄ DBAĆ O INTERESY WŁAŚCICIELI BUSÓW NA TRASIE LUBLIN-ŚWIDNIK-ZAPOMNIJCIE O AUTOBUSACH
Avatar
DRG / 10 czerwca 2011 o 21:07
Człowieku gdzie ty żyjesz jak nie wiesz po co?
Avatar
tomek / 10 czerwca 2011 o 20:13
dalej będziecie jeździli busami - nie ma pieniędzy na hołotę - jest za to kasa ne europejsko stolicy kultury - 48 800 000 - tak dokładnie , nie pomyliły mi się zera - prawie 50 milionów jest zaplanowanych na reklamy, promocję, bilbordy ,urzędasów itp dotyczące ESK - tylko po co to komu?
Avatar
dotik / 10 czerwca 2011 o 18:10
wiem, że to może mało skuteczne, ale na pewno byłoby im trudniej odrzucić projekt, no i może jest inny sposób?...

[quote name='dotik' timestamp='1307722115' post='488247']
Zastanówmy się nad jednym: co zrobić, żeby skłonić / zmusić radnych do poparcia projektu wspólnej komunikacji. Chodzi mi o prawne narzędzia oddziaływania. Może napisać jakąś petycję?
[/quote]
Avatar
dotik / 10 czerwca 2011 o 18:08
Zastanówmy się nad jednym: co zrobić, żeby skłonić / zmusić radnych do poparcia projektu wspólnej komunikacji. Chodzi mi o prawne narzędzia oddziaływania. Może napisać jakąś petycję?
Avatar
Lbn / 10 czerwca 2011 o 16:35
[quote name='Franek' timestamp='1307703582' post='488130']
Jednego nie rozumiem. Pasażerowie przecież płacą za bilet więc po co jakieś dofinansowania? Prywaciarzom jakoś się opłaca wozić ludzi i lać na dofinansowania. To może ja założę piekarnię i będę żądał dofinansowania od władz, w końcu robię coś dla ludzi.
[/quote]


Po to, żebyście ze Świdnika nie płacili więcej, tylko tyle samo, co pasażerowie podróżujący w granicach Lublina. Odległość jest większa? Jest. A więc cena przejazdu jest większa. I ktoś do tych standardowych 2,40 zł musi dopłacić. Nie widzę powodu, żeby lubelski ZTM (czyli w praktyce Miasto Lublin) i jego klienci dokładali do dogodnych połączeń Świdnika z Lublinem. To Wam powinno zależeć.
[quote name='Franek' timestamp='1307703582' post='488130']
Jednego nie rozumiem. Pasażerowie przecież płacą za bilet więc po co jakieś dofinansowania? Prywaciarzom jakoś się opłaca wozić ludzi i lać na dofinansowania. To może ja założę piekarnię i będę żądał dofinansowania od władz, w końcu robię coś dla ludzi.
[/quote]


Po to, żebyście ze Świdnika nie płacili więcej, tylko tyle samo, co pasażerowie podróżujący w granicach Lublina. Odległość jest większa? Jest. A więc cena przejazdu jest... rozwiń
Avatar
PiRo / 10 czerwca 2011 o 16:35
@ aron- czy ty w ogóle wiesz co piszesz ? jakie MPK ?! pod banderą ZTM'u byłoby cały projekt linii LŚ . Primo. Secundo - jak żeś taki kox, to przejedź się LKK'owskim kapenami. Ciekawe, czy dalej będziesz się ślinił na ich widok ?
Avatar
emigrant z wlkp / 10 czerwca 2011 o 16:30
Podkarpacie Łaczy satelitarne wioski ZUK mówi niet dla Lublina. Świdnik dawno powinien byc dzielnica LUBINA ,to wszystko sztuczny twór .Komunikacja powinna byc np Tramwajowa ale prezydet 3 ligowy z radnymi tego nie chce lub nie rozumie.Babcia zawsze mówiła rozómie pójdz do mnie -czy włodarze miast to zrozumią .Lotnisko wspólne sąd wspólny ale niezbędne sa stołeczki burmistrz starosta itd .Pytam a dlaczego zamiast burmistrza nie mogł by byc dyrektor dzielnicy Świdnik?
Avatar
aron / 11 czerwca 2011 o 18:45
A jaki to będziesz miał standard w MPK? Wiszenie na rurce i przytulanie się do bezbiletowego żula?
Avatar
Gość / 11 czerwca 2011 o 17:29
Najbardziej tych autobusów potrzebuje ZTM, a raczej dopłat za nie
Avatar
cayenne / 11 czerwca 2011 o 07:15
DOPÓKI ŚWIDNICCY RADNI BĘDĄ DBAĆ O INTERESY WŁAŚCICIELI BUSÓW NA TRASIE LUBLIN-ŚWIDNIK-ZAPOMNIJCIE O AUTOBUSACH
Avatar
DRG / 10 czerwca 2011 o 21:07
Człowieku gdzie ty żyjesz jak nie wiesz po co?
Avatar
tomek / 10 czerwca 2011 o 20:13
dalej będziecie jeździli busami - nie ma pieniędzy na hołotę - jest za to kasa ne europejsko stolicy kultury - 48 800 000 - tak dokładnie , nie pomyliły mi się zera - prawie 50 milionów jest zaplanowanych na reklamy, promocję, bilbordy ,urzędasów itp dotyczące ESK - tylko po co to komu?
Avatar
dotik / 10 czerwca 2011 o 18:10
wiem, że to może mało skuteczne, ale na pewno byłoby im trudniej odrzucić projekt, no i może jest inny sposób?...

[quote name='dotik' timestamp='1307722115' post='488247']
Zastanówmy się nad jednym: co zrobić, żeby skłonić / zmusić radnych do poparcia projektu wspólnej komunikacji. Chodzi mi o prawne narzędzia oddziaływania. Może napisać jakąś petycję?
[/quote]
Avatar
dotik / 10 czerwca 2011 o 18:08
Zastanówmy się nad jednym: co zrobić, żeby skłonić / zmusić radnych do poparcia projektu wspólnej komunikacji. Chodzi mi o prawne narzędzia oddziaływania. Może napisać jakąś petycję?
Avatar
Lbn / 10 czerwca 2011 o 16:35
[quote name='Franek' timestamp='1307703582' post='488130']
Jednego nie rozumiem. Pasażerowie przecież płacą za bilet więc po co jakieś dofinansowania? Prywaciarzom jakoś się opłaca wozić ludzi i lać na dofinansowania. To może ja założę piekarnię i będę żądał dofinansowania od władz, w końcu robię coś dla ludzi.
[/quote]


Po to, żebyście ze Świdnika nie płacili więcej, tylko tyle samo, co pasażerowie podróżujący w granicach Lublina. Odległość jest większa? Jest. A więc cena przejazdu jest większa. I ktoś do tych standardowych 2,40 zł musi dopłacić. Nie widzę powodu, żeby lubelski ZTM (czyli w praktyce Miasto Lublin) i jego klienci dokładali do dogodnych połączeń Świdnika z Lublinem. To Wam powinno zależeć.
[quote name='Franek' timestamp='1307703582' post='488130']
Jednego nie rozumiem. Pasażerowie przecież płacą za bilet więc po co jakieś dofinansowania? Prywaciarzom jakoś się opłaca wozić ludzi i lać na dofinansowania. To może ja założę piekarnię i będę żądał dofinansowania od władz, w końcu robię coś dla ludzi.
[/quote]


Po to, żebyście ze Świdnika nie płacili więcej, tylko tyle samo, co pasażerowie podróżujący w granicach Lublina. Odległość jest większa? Jest. A więc cena przejazdu jest... rozwiń
Avatar
PiRo / 10 czerwca 2011 o 16:35
@ aron- czy ty w ogóle wiesz co piszesz ? jakie MPK ?! pod banderą ZTM'u byłoby cały projekt linii LŚ . Primo. Secundo - jak żeś taki kox, to przejedź się LKK'owskim kapenami. Ciekawe, czy dalej będziesz się ślinił na ich widok ?
Avatar
emigrant z wlkp / 10 czerwca 2011 o 16:30
Podkarpacie Łaczy satelitarne wioski ZUK mówi niet dla Lublina. Świdnik dawno powinien byc dzielnica LUBINA ,to wszystko sztuczny twór .Komunikacja powinna byc np Tramwajowa ale prezydet 3 ligowy z radnymi tego nie chce lub nie rozumie.Babcia zawsze mówiła rozómie pójdz do mnie -czy włodarze miast to zrozumią .Lotnisko wspólne sąd wspólny ale niezbędne sa stołeczki burmistrz starosta itd .Pytam a dlaczego zamiast burmistrza nie mogł by byc dyrektor dzielnicy Świdnik?