Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lipca 2017 r.
9:21

Mieszkańcy woj. lubelskiego także pomagają Syryjczykom. Zbiórki, deklaracje, ofiary

Autor: Zdjęcie autora aa
76 13 A A
Pomoc rodzinom poszkodowanym w konflikcie syryjskim
Pomoc rodzinom poszkodowanym w konflikcie syryjskim (fot. http://rodzinarodzinie.caritas.pl/)

Blisko 230 darczyńców z naszego województwa włączyło się już w pomoc rodzinom z Syrii. Wśród nich m.in. parafie, firmy, szkoły, organizacje kościelne i księża.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Liczba ta może być wyższa, ponieważ nie każdy darczyńca chce się ujawniać – przyznaje Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska, organizator akcji.

Ostatnio do programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, który polega na pomocy konkretnej rodzinie z Syrii włączyła się m.in. parafia św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie (archikatedralna).

– Każdy może włączy się w tę pomoc składając ofiarę do puszki św. Antoniego – zachęcają duchowni z lubelskiej archikatedry. – Do akcji mogą włączyć się wspólnoty religijne, grupy sąsiedzkie czy instytucje, które zadeklarują sześciomiesięczną pomoc.

Caritas Polska od października zeszłego roku wspiera poszkodowanych w wyniku wojny w Syrii poprzez program „Rodzina Rodzinie”. Większość rodzin objętych wsparciem pochodzi z Allepo. W ramach projektu Caritas Polska pomoc otrzymali też syryjscy uchodźców przebywających w Libanie. – Pomocą jest objętych 4247 rodzin – podaje Kęska.

Osoby, które chcą włączyć się w pomoc syryjskim rodzinom składają deklarację i przez 6 miesięcy wpłacają pieniądze na miarę swoich możliwości. Zebrane w ten sposób środki są przekazywane konkretnym Syryjczykom.

– Nie rozdajemy ryżu tylko przekazujemy budżet, ponieważ jeśli mamy dbać o konkretną rodzinę to te osoby same powinny gospodarować przekazanymi pieniędzmi – podkreśla rzecznik prasowy Caritas Polska.

Pomoc jest przekazywana za pośrednictwem lokalnych kościołów chrześcijańskich w Allepo.
– Naszym partnerem jest też Caritas Allepo Syria – dodaje Kęska. – Oni przygotowują listy potrzebujących i przekazują zebrane pieniądze rodzinom także muzułmańskim.

W tej grupie są m.in. kapłani dekanatu Modliborzyce, w skład których wchodzą parafie z terenu powiatów janowskiego i kraśnickiego. W pomoc Syryjczykom włączyli się również uczniowie i nauczyciele z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu (powiat kraśnicki). Społeczność szkolna z Annopola wspiera trzyosobową rodzinę z Allepo – małżeństwo z 14 - letnią córką. Rodzina musiała uciekać ze swojego domu do innej dzielnicy miasta. Potrzebują pieniędzy m.in. na wynajęcie mieszkania i wykup dostępu do prądu z genaratorów.

• Szczegóły programu można znaleźć na stronie Caritas Polska

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 20:51
Cala Polska!!! Spiewa !!! Z !!! Nami!!! Wypier.... Z Uchodzcami!!!!!!!!!!!! Dzieciom z Polski pomagajmy!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 14:36
Odnosząc się w czasie sobotniego kongresu Zjednoczonej Prawicy do próby narzucenia Polsce i innym krajom zgody na siłową relokację imigrantów, Jarosław Kaczyński przypomniał kontekst historyczny: „Nie eksploatowaliśmy tych państw, z których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie nie zapraszaliśmy ich do Europy. Mamy pełne moralne prawo powiedzieć +nie+” ” —podkreślił. Jak dodał, „mamy tym bardziej, że już pomagamy”. Nawiązując do historii Polski stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym straty ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie.
Odnosząc się w czasie sobotniego kongresu Zjednoczonej Prawicy do próby narzucenia Polsce i innym krajom zgody na siłową relokację imigrantów, Jarosław Kaczyński przypomniał kontekst historyczny: „Nie eksploatowaliśmy tych państw, z których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie nie zapraszaliśmy ich do Europy. Mamy pełne moralne prawo powiedzieć +nie+” ” —podkreślił. Jak dodał, „mamy tym bardziej, że już pomagamy”. Nawiązując do historii Polski stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała re... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 13:00
Oj tak, niczego nam w Polsce nie potrzeba jak islamskich zamachów.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 12:02
80% tekstów to kopiuj wklej wynajeci pisowskie osoby. Nie chce im się nawet zdań zmienić
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:59
pomagajmy im ale u nich na miejscu.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:28
Nie przypominam sobie żeby lewactwo i wspierające ich media tak się martwiły o Polaków, np. repatriantów z Kazachstanu?
Avatar
mn / 2 lipca 2017 o 10:28
Pomagać TYLKO na miejscu. ŻADNEGO  sprowadzania emigrantów. Nawet kobiet z dziećmi, za chwilę sprowadzą rodzinę do 10 pokolenia. W Finladii w roku 1990 przywleczono 100 Somalijczyków, obecnie jest ich 18.000.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 10:19
emigranci nie są problemem tylko ich sprawdzenie ilość rozmieszczenie. Dziś w Polsce żyje masa Muzułmanów którzy przyjechali w latach 70-80 tych. Masa z nich to lekarze, architekci itd. Druga fala była podczas 1 i 2 wojny czeczeńskiej. Tych ludzi walczących z Rosją za bohaterów uznawało wielu dzisiejszych polityków PIS i wpuszczano ich całymi garściami. Teraz jest hipokryzja. Obcokrajowiec nie jest problemem Zachód ma dziś strukturę gett jak my z Żydami przed wojną. To jest problem. Oni się nie integrują w zasadzie zmienili miejsce zamieszkania zwyczaje nie. To lenie żyjący z zasiłków robiący po kilka dzieci które później z braku perspektyw dziedziczą biedę i się radykalizują. Jeśli w klasie jest 1-2 dzieci z Syrii i 25 Polaków to te dzieci się zasymilują. jeśli tych dzieci będzie 15 a drugie 15 to np Niemcy to już na etapie szkoły tworzą się grupy. Uchodźcy powinni być przyjęci ale niewielka ilość z rozbiciem na miejsca pobytu obowiązkiem nauki języka bez możliwości łączenia rodzin np babć wujków itd
emigranci nie są problemem tylko ich sprawdzenie ilość rozmieszczenie. Dziś w Polsce żyje masa Muzułmanów którzy przyjechali w latach 70-80 tych. Masa z nich to lekarze, architekci itd. Druga fala była podczas 1 i 2 wojny czeczeńskiej. Tych ludzi walczących z Rosją za bohaterów uznawało wielu dzisiejszych polityków PIS i wpuszczano ich całymi garściami. Teraz jest hipokryzja. Obcokrajowiec nie jest problemem Zachód ma dziś strukturę gett jak my z Żydami przed wojną. To jest problem. Oni się nie integrują w zasadzie zmienili miejsce zamieszk... rozwiń
Avatar
krzesimir / 2 lipca 2017 o 10:15
undefined napisał:
a jak my emigrowaliśmy do Ameryki Płd Europy Australii to było ok......na świecie mieszkają miliony ludzi polskiego pochodzenia
 I co podkładaliśmy bomby?
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 10:13
kto chce przyjąć niech przyjmuje pod swój dach
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 20:51
Cala Polska!!! Spiewa !!! Z !!! Nami!!! Wypier.... Z Uchodzcami!!!!!!!!!!!! Dzieciom z Polski pomagajmy!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 14:36
Odnosząc się w czasie sobotniego kongresu Zjednoczonej Prawicy do próby narzucenia Polsce i innym krajom zgody na siłową relokację imigrantów, Jarosław Kaczyński przypomniał kontekst historyczny: „Nie eksploatowaliśmy tych państw, z których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie nie zapraszaliśmy ich do Europy. Mamy pełne moralne prawo powiedzieć +nie+” ” —podkreślił. Jak dodał, „mamy tym bardziej, że już pomagamy”. Nawiązując do historii Polski stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym straty ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie.
Odnosząc się w czasie sobotniego kongresu Zjednoczonej Prawicy do próby narzucenia Polsce i innym krajom zgody na siłową relokację imigrantów, Jarosław Kaczyński przypomniał kontekst historyczny: „Nie eksploatowaliśmy tych państw, z których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie nie zapraszaliśmy ich do Europy. Mamy pełne moralne prawo powiedzieć +nie+” ” —podkreślił. Jak dodał, „mamy tym bardziej, że już pomagamy”. Nawiązując do historii Polski stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała re... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 13:00
Oj tak, niczego nam w Polsce nie potrzeba jak islamskich zamachów.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 12:02
80% tekstów to kopiuj wklej wynajeci pisowskie osoby. Nie chce im się nawet zdań zmienić
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:59
pomagajmy im ale u nich na miejscu.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:28
Nie przypominam sobie żeby lewactwo i wspierające ich media tak się martwiły o Polaków, np. repatriantów z Kazachstanu?
Avatar
mn / 2 lipca 2017 o 10:28
Pomagać TYLKO na miejscu. ŻADNEGO  sprowadzania emigrantów. Nawet kobiet z dziećmi, za chwilę sprowadzą rodzinę do 10 pokolenia. W Finladii w roku 1990 przywleczono 100 Somalijczyków, obecnie jest ich 18.000.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 10:19
emigranci nie są problemem tylko ich sprawdzenie ilość rozmieszczenie. Dziś w Polsce żyje masa Muzułmanów którzy przyjechali w latach 70-80 tych. Masa z nich to lekarze, architekci itd. Druga fala była podczas 1 i 2 wojny czeczeńskiej. Tych ludzi walczących z Rosją za bohaterów uznawało wielu dzisiejszych polityków PIS i wpuszczano ich całymi garściami. Teraz jest hipokryzja. Obcokrajowiec nie jest problemem Zachód ma dziś strukturę gett jak my z Żydami przed wojną. To jest problem. Oni się nie integrują w zasadzie zmienili miejsce zamieszkania zwyczaje nie. To lenie żyjący z zasiłków robiący po kilka dzieci które później z braku perspektyw dziedziczą biedę i się radykalizują. Jeśli w klasie jest 1-2 dzieci z Syrii i 25 Polaków to te dzieci się zasymilują. jeśli tych dzieci będzie 15 a drugie 15 to np Niemcy to już na etapie szkoły tworzą się grupy. Uchodźcy powinni być przyjęci ale niewielka ilość z rozbiciem na miejsca pobytu obowiązkiem nauki języka bez możliwości łączenia rodzin np babć wujków itd
emigranci nie są problemem tylko ich sprawdzenie ilość rozmieszczenie. Dziś w Polsce żyje masa Muzułmanów którzy przyjechali w latach 70-80 tych. Masa z nich to lekarze, architekci itd. Druga fala była podczas 1 i 2 wojny czeczeńskiej. Tych ludzi walczących z Rosją za bohaterów uznawało wielu dzisiejszych polityków PIS i wpuszczano ich całymi garściami. Teraz jest hipokryzja. Obcokrajowiec nie jest problemem Zachód ma dziś strukturę gett jak my z Żydami przed wojną. To jest problem. Oni się nie integrują w zasadzie zmienili miejsce zamieszk... rozwiń
Avatar
krzesimir / 2 lipca 2017 o 10:15
undefined napisał:
a jak my emigrowaliśmy do Ameryki Płd Europy Australii to było ok......na świecie mieszkają miliony ludzi polskiego pochodzenia
 I co podkładaliśmy bomby?
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 10:13
kto chce przyjąć niech przyjmuje pod swój dach
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 4 1

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 35 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 17 6

Ponad dwieście osób zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!