środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Mieszkaniec Lublina oskarża emerytowanego profesora KUL o molestowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2014, 09:15

34-latek z Lublina: "Kiedy byłem dzieckiem, ksiądz kładł się na mnie, dotykał miejsc intymnych, wkładał ręce do majtek. Ksiądz, były wykładowca KUL: "To oszczerstwa. Nagonka na mnie. Sprawę bada sąd metropolitalny - od strony prawno-karnej jest przedawniona.

- To był tzw. przyjaciel rodziny. Wykładowca, teolog, profesor, a przede wszystkim ksiądz. Zawsze to było w moim rodzinnym domu podkreślane, że to jest profesor i ksiądz - mówi pan Piotr, 34-latek z Lublina, który oskarża emerytowanego wykładowcę KUL, że wykorzystywał go seksualnie, kiedy był dzieckiem.

Dlaczego akurat teraz? - Dojrzałem do tego, wcześniej wstydziłem się o tym mówić. Teraz czuję, że muszę to z siebie wyrzucić. Muszę najpierw coś zamknąć, żeby zacząć coś nowego w życiu.

O sprawie pana Piotra dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Fundacji "Nie lękajcie się”, która pomaga ofiarom przestępstw seksualnych popełnionych przez księży i zakonników.

- Dziś rozmawiałem z tym młodym człowiekiem - przyznaje Marek Lisiński, współzałożyciel fundacji, z którym rozmawialiśmy w piątek. - Jego sprawa dotyczy lat 1992-1994.

W lutym tego roku pan Piotr zwrócił się ze swoim problemem do KUL i lubelskiej kurii. Napisał m.in., że profesor "zawsze otoczony był młodzieńcami: siostrzeńcami, bratańcami, magistrantami, doktorantami - tak mówił. Dziś wiem, że był to subtelny kamuflaż”.

O swoich przeżyciach opowiedział także nam. - Pierwsze niewłaściwe zachowania księdza (tu pan Piotr podaje pełne imię i nazwisko duchownego - red.) zdarzyły się, kiedy miałem 8, może 9 lat. To było przytulanie, głaskanie, sadzanie mnie na kolonach. Bywało, że łapał mnie za krocze - opowiada 34-latek. - Robił to dyskretnie, żeby rodzice nie zauważyli. Wtedy odbierałem to jako coś normalnego. Dziwiło mnie tylko to, że moi rodzice nie zachowują się tak.

Później miało być gorzej. - Miałem wtedy 12-14 lat. To działo się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, na działce, gdzie ksiądz profesor miał domek letniskowy. Podobnie jak moi rodzice. Doskonale pamiętam ten dom i te wyprawy na łódki, żeby "popływać” - mówi pan Piotr. Łamie mu się głos, nie może opanować drżenia rąk. - Kiedy byliśmy sam na sam kładł się na mnie, całował po szyi, łapał mnie za krocze, masturbował mnie. Później kazał mi dotykać swojego przyrodzenia. Po wszystkim usypiał.

Po dramatycznym liście 34-latka do kurii, sprawą zajmuje się sąd metropolitalny. - Robimy to, co przewidują wytyczne Konferencji Episkopatu Polski - wyjaśnia ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. - Nie w gestii biskupa leży jednak wydawanie wyroków. Wszystkie zebrane przez nas dokumenty i informacje zostaną wysłane do Watykanu, do Kongregacji Nauki Wiary.

Do kurii był wzywany już pan Piotr i podejrzewany ksiądz. Byli przesłuchiwani też świadkowie. - Teraz czekamy na opinię biegłego. Powinniśmy ją otrzymać w ciągu miesiąca, półtora - dodaje kanclerz lubelskiej kurii. - Do akt zostanie dołączona też opinia biskupa.

Skutkiem tego całego postępowania może być nawet wydalenie księdza ze stanu kapłańskiego. Podejrzewany o molestowanie seksualne ksiądz do niczego się nie przyznaje. - To wszystko są oszczerstwa - podkreśla emerytowany profesor KUL. - Kto za tym stoi, że pan Piotr po tylu latach to mówi? Podejmowała mnie jego rodzina. Żyliśmy jak przyjaciele. Nikt nigdy nie dał mi żadnego znaku, że popełniłem jakiś nietakt. Nigdy nie było spotkań sam na sam. Myślę, że chodzi o pieniądze.

- Nikt mnie do tego nie namawiał. To wyłącznie moja decyzja - ucina pan Piotr. - Chcę, żeby winny moich krzywd został ukarany.

Duchowny ma żal do tej rodziny. - Zranili mnie. Mam 80 lat. A to jest najwyższej rangi podłość - denerwuje się kapłan, który od 2003 r. nie pracuje już na KUL-u.
- Spodziewałam się, że taka będzie jego reakcja - mówi mama pana Piotra. - To on zdradził naszą przyjaźń, bo to on molestował nasze dziecko. My stanęliśmy w obronie naszego syna.

Pan Piotr zwrócił się o pomoc do Fundacji "Nie lękajcie się”. Mężczyzna chce wystąpić do sądu cywilnego o zadośćuczynienie od diecezji lubelskiej i KUL. - O konkretnej kwocie nie myślałem. Ale nie chcę pieniędzy dla siebie. Wskażę organizacje zajmującą się obroną praw zwierząt - deklaruje 34-latek.

- Rektor współczuje temu mężczyźnie, ale nie możemy ponosić odpowiedzialności prawnej za naganne czyny dotyczące pracownika, które nie są związane ze świadczeniem pracy - odpowiada Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. - Rektor wyraził też przekonanie, że jeśli zarzuty się potwierdzą to sprawca poniesie odpowiedzialność.

Pierwszy, precedensowy proces o zadośćuczynienie przeciwko diecezji - w tym przypadku koszalińsko-kołobrzeskiej -i skazanemu za pedofilię księdzu ruszył w miniony piątek w Koszalinie. Od pozwanych żąda w sumie 200 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Lublinianka
Gość
Przemysław Leniak
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lublinianka
Lublinianka (8 lutego 2015 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego dopiero teraz o tym mowi pan Piotr ?.Tak jak powiedzial 'DOJRZAL,.
Jesli ktos w to niewierzy ,jego prawo,Ale innym niech nie zabrania wierzyc i mowic glosno szczegolnie tym osobom ktorych to zlo spotkalo.
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2014 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

34 latek oskarżył 80 latka...
dorośli faceci nie ma się co rozczulać
...
dla kurii natomiast widzę pewne zadanie
wypadałoby żeby nie powtórzyła się sytuacja jaka miała miejsce w związku z podobną sprawą
w której efekcie zginał człowiek
...
nie mam wielkich nadziei że tym razem sytuacja po raz kolejny nie przerośnie arcybiskupa i reszty kurialnej
ale było by kurdę miło gdyby nie przerosła
może tym razem co?
 

W tej sytuacji zamieat "kurdę" odpowiednejsze jest KURIA JEGO MAĆ!

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (16 czerwca 2014 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mohan dla przykładu?
 

a konkretnie
ल्यूबिन के मोहन?

otóż nie
zapewne dlatego że
 मैं तो शिव हूँ!
Rozwiń
Fryzjer
Fryzjer (16 czerwca 2014 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Leniaczku, a czy Ciebie w młodości aby nikt nie molestował ?

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (16 czerwca 2014 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

z tym przedawnieniem to jest tak że przy kwalifikacji 197 par. 3 czyny dokonane do czerwca 1994 byłyby przedawnione...
ale przecie nikt nie mówi o postępowaniu karnym...
...
mnie tam najbardziej zadziwia watek mohana w całej tej sprawie...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!