Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2017 r.
9:45

Lublin: Mikołajki w szkole budzą kontrowersje. Niektórzy rodzice niezadowoleni

140 40 A A

Szkolny zwyczaj losowania koleżanek i kolegów, którym później uczniowie mają zrobić mikołajkowe prezenty, budzi kontrowersje wśród rodziców. Mimo że powody niezadowolenia są różne, to zawsze sprowadzają się do pieniędzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mikołajki organizowane są w szkołach „od zawsze”. – I zawsze cieszą się ogromną popularnością. Uczniowie już od początku listopada domagają się zorganizowania losowania – przyznaje Marta Sadowska, wychowawczyni klas IV-VIII jednej z lubelskich podstawówek. – Tradycją jest też to, że uczniowie są zawsze z losowania niezadowoleni i rozpoczyna się giełda nazwisk, czyli wymieniania się na losy, tak żeby móc przygotować niespodziankę swojej ulubionej koleżance lub koledze.

Rodzice mają inne powody do zmartwień

– Mam troje dzieci w wieku szkolnym. W klasie każdego z nich ustalono, że na prezent należy wydać od 30 do 40 zł. Oczywiście te pieniądze dzieci biorą od rodziców. W naszym przypadku chodzi o ponad 100 zł. To duża suma, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy trzeba kupować dzieciom zimowe buty i odzież oraz odkładać pieniądze na przygotowanie świąt i kupowanie prezentów w domu – denerwuje się pani Iwona, czytelniczka która zadzwoniła do redakcji, żeby podzielić się swoim problemem. – Dlatego uważam, że mikołajki w szkołach to zły pomysł. Rodziców na nie nie stać.

Niektórzy myślą jednak inaczej

– Dzieci ustaliły z wychowawcą, że mają kupić prezenty do 30 zł – mówi pan Marcin, tata 6-klasisty z Lublina. – Przeszliśmy po sklepach i okazało się, że w tej kwocie nie można kupić nic rozsądnego. Bo składka jest za niska.

– W klasie syna stawka to 25 zł. Kupiliśmy za to komiks i słodycze dla kolegi. Ale z tego, co mówią koledzy syna, wielu z nich kupiło jednak droższe prezenty, nie ograniczając się tą kwotą. I znów zacznie się licytacja, kto dał więcej i pojawią powody do zazdrości. Tak być nie powinno – denerwuje się inna czytelniczka.

– Zanim zaczynamy z dziećmi mikołajkowe losowania, ustalamy wysokość składki na zebraniach z rodzicami. Wtedy jest czas na przekazanie swojego zdania – podkreśla Sadowska. – Nie rozumiem, dlaczego rodzice się potem denerwują i dzwonią do redakcji. Żeby rozwiązać problem, wystarczy porozmawiać z nauczycielem. Zawsze można wypracować wspólne stanowisko.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 12:07
+1
Przy 3 dzieci to jest jskieś 1000 z 500 plus. Zawsze będą tacy którzy będą niezadowoleni aby komiś coś dać.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 11:56
+1
Głupie czasy głupich roszczeniowych ludzi. 500+ dostają i nadal za mało, co to za rodzice??? Jak oni te dzieci wychowają.....
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 11:36
+1
Trzeba się było nie mnożyć bez opamiętania.....Moja cóka spokojnie wybrała kilka małych pierdół ( z gatunku drobizagów papierniczych ( jakies naklejki, fajne gumki do ścierania, notesik itp.) i słodyczy w kwocie 30 zł dla koleżanki , z którą niezbyt się lubi. Ale starała się wybrac takie prezenty, żeby się jednak podobały, podjęła wysiłek intelektualny wyszuknaia dla kogoś prezentu i starała się nie poddawać osobistym uprzedzeniom. Do tego m.in. służa Mikołajki klasowe ( jak ktoś już musi mieć uzasadnienie pedagogiczne). Rodzice, którym sięnie podoba, ze dzieci dostają badziew mają szansę nadrobić jakościowo w domu.
Trzeba się było nie mnożyć bez opamiętania.....Moja cóka spokojnie wybrała kilka małych pierdół ( z gatunku drobizagów papierniczych ( jakies naklejki, fajne gumki do ścierania, notesik itp.) i słodyczy w kwocie 30 zł dla koleżanki , z którą niezbyt się lubi. Ale starała się wybrac takie prezenty, żeby się jednak podobały, podjęła wysiłek intelektualny wyszuknaia dla kogoś prezentu i starała się nie poddawać osobistym uprzedzeniom. Do tego m.in. służa Mikołajki klasowe ( jak ktoś już musi mieć uzasadnienie pedagogiczne). Rodzice, którym sięn... rozwiń
Avatar
Lemur / 4 grudnia 2017 o 10:44
+1
undefined napisał:
Wychowawczyni sama tworzy problemy. Dzieci mogą same wykonać SYMBOLICZNE prezenty choćby na zajęciach plastycznych. I koszt będzie praktycznie zerowy. Chyba inna praca to właściwy kierunek dla tej pani. Może jakieś call center tam nie trzeba zbytnio główkować.
 O mój Boże, ale bieda, to już wolę nic nie dostawać niż jakąś chu*ową bombkę z papieru kolorowego.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:40
+1
majom 500+ to w czym problem ? A nie będzie na flaszkę na święta...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:21
+1
Bierze 500+ z naszych podatków? To niech nie pierdzieli bzdur, że nie ma 100 zł, jak ma 1000 zł ZA NIC!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:12
+1
U nas w szlole nie kupujemy prezentów w zamian za to dzieci jadą na wycieczkę. Wszyscy sa zadowoleni jponieważ nie ma rywalizacji oraz nie potrzebnych prezentów.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 12:43
Nie macie ciekawszych tematów? Może w Lublinie są większe problemy niż udział w Mikołajkach.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 20:52
U nas dzieci ziamiast kupować durne i niepotrzebne prezenty jadą ma lodowisko i do kina i każdy jast zadowolony
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 12:16
Pieniacze. Mają 500+ i jeszcze im za mało. To na co to wydają?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 12:43
Nie macie ciekawszych tematów? Może w Lublinie są większe problemy niż udział w Mikołajkach.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 20:52
U nas dzieci ziamiast kupować durne i niepotrzebne prezenty jadą ma lodowisko i do kina i każdy jast zadowolony
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 12:16
Pieniacze. Mają 500+ i jeszcze im za mało. To na co to wydają?
Avatar
no / 4 grudnia 2017 o 23:52
a ja mam taki problem że z mojej pensji łoże na dzieci pani Iwony, i to co miesiac, nie mając nic w zamian. czy gazeta zrobi o tym artykuł?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 21:55
MOŻE ZANIM WYLOSUJĄ NIECH WPISZA , CO BY CHCIELI DOSTAC ( W TEJ KASIE).JEDNI PISZĄ SLODYCZE INNI PISZA NIESPODZIANKA ALBO JAKIŚ SMIESZNY BZDET .CHODZI O ZABAWĘ ALBO OLAĆ...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 20:34
Witam ciebie Jarząbek. Ale nie przypisuj sobie mych słów. Wiem, że leming nie potrafi powstrzymać się od kłamstwa. Ale spróbuj. Raz w życiu.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 19:23
My organizujemy dla dzieci integracyjne warsztaty mikołajkowo-świateczne za 20 PLN i wszystkie dzieci są zadowolone.
Avatar
Jarząbek / 4 grudnia 2017 o 17:45
undefined napisał:
Jak dobrze, że PO nie rządzi, bo lemingom tylko łatwo było wyvhować dzieci. Skoro u wójta robiła na państwowym wikcie. Inni musieli emigrować. Dzięki PiS młodzi pozostaną w kraju i nikt nie będzie karał ichnVATem za posiadanie dzieci. Dziękuję ci PiS za dbanie o polskie rodziny i liczę na rychły wyjazd lemingów do Kanady.
 To mówiłem Ja - Jarząbek
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 17:24
Jak dobrze, że PO nie rządzi, bo lemingom tylko łatwo było wyvhować dzieci. Skoro u wójta robiła na państwowym wikcie. Inni musieli emigrować. Dzięki PiS młodzi pozostaną w kraju i nikt nie będzie karał ichnVATem za posiadanie dzieci. Dziękuję ci PiS za dbanie o polskie rodziny i liczę na rychły wyjazd lemingów do Kanady.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 17:10
jeszcze cholerze mało jak dostaje 1500 zł za darmo min. ode mnie pracującej już 38 lat. Ja nie dostawałam na dzieci 500+ i dawałam na mikołajki, a teraz pracuję na te bachory młodych zdrowych jak byk rodziców.
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 0

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Święto Dzielnicy Czuby Południowe
22 czerwca 2018, 16:00

Święto Dzielnicy Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. DDK Czuby Południowe i Rada Dzielnicy zapraszają mieszkańców na pełne atrakcji Święto Dzielnicy. Wydarzenie dla dużych i małych lublinian odbędzie się 22 czerwca o godz. 16 w Parku Jana Pawła II.

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem 0 2

49-latek nachodził pracowników ośrodka pomocy społecznej w Bychawie. Groził im śmiercią i podpaleniem. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób 0 8

Stu tysięcy osób w całej Polsce potrzebuje Platforma Obywatelska w celu kontrolowania jesiennych wyborów samorządowych. Politycy tej partii rozpoczęli akcję „Wolontariusze Wolnych Wyborów”.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 14

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 1

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów 0 11

W sobotę otwarty ma być ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Ceny będą takie same jak w zeszłym sezonie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zarządcy ośrodka w końcu udało się znaleźć firmę, która tuż po sezonie zabierze się za wymianę wszystkich znajdujących się tutaj basenów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!