piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Miliony dla zawodówek. Pieniądze trafią do 37 szkół w regionie

Dodano: 20 kwietnia 2017, 07:38
Autor: toma

61 mln zł w ramach unijnych dotacji trafi do lubelskich szkół zawodowych. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na podnoszenie jakości kształcenia oraz umiejętności uczniów i nauczycieli, a także na ulepszenie bazy dydaktycznej.

We wtorek Urzędzie Marszałkowskim umowy na dotacje odebrali przedstawiciele 37 szkół zawodowych z całego regionu.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, że szkolnictwo zawodowe potrzebuje ogromnego wsparcia. Wiele zawodów jest obecnie poszukiwanych na rynku, mówią o tym m.in. urzędy pracy – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. – Te pieniądze pozwolą dostosować nauczanie do rzeczywistych warunków pracy. To wymaga wielu inwestycji, wprowadzenia innowacji i podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli, abyśmy kształcili na miarę XXI wieku.

W podobnym tonie na temat kształcenia zawodowego wypowiadali się samorządowcy. – Kiedy rozmawiam z osobami szukającymi pracy, okazuje się, że większość z nich kończyła takie kierunki jak socjologia, filozofia, zarządzanie czy marketing. Ludzi z wykształceniem zawodowym jest coraz mniej. A w naszym powiecie niezbędni są w tej chwili spawacze, tokarze, ślusarze. Te zawody są bardzo intratne i musimy zrobić wszystko, żeby kształcić ludzi w tych kierunkach – podkreśla Janusz Szpak, starosta powiatu krasnostawskiego.

Najlepiej ocenionym projektem był ten zgłoszony przez powiat świdnicki i Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. – Pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na poprawę infrastruktury, ale także na dodatkowe zajęcia dla naszych uczniów oraz szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli – mówi starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk.

Największe dofinansowanie – prawie 11 mln zł – otrzyma gmina Lublin. Projekt lubelskiego samorządu obejmie aż 12 szkół, a skorzysta z niego 123 nauczycieli i 1656 uczniów.

młody demokrata
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

młody demokrata
młody demokrata (20 kwietnia 2017 o 22:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PO z PSLem upowszechniały wykształcenie średnie i wyższe, a PIS upowszechniac będzie wykształcenie zawodowe (sorry branżowe).To nie lata 70 czy 80te XX wieku. A na poważnie w czasach zmienieniającej się innowacyjnej gospodarki jedyna szkołą średnią dla młodzieży powinien być ogólniak. Później studia, ewentualnie kursy zawodowe. Młodym ludziom i tak przyjdzie w zyciu zmieniać po kilka kilkanaście razy pracę i się przekwalifikowywać. Zresztą przecież można też skończyć studia i pracować fizycznie.
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ulala uni brakuje murzynow do roboty
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najzabawniejsze jest to, że politycy tych samych partii gasili po Okragłym Stole przemysł i szkoły techniczne, a teraz udają dobrych sponsorów.
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze.Już dawno brakuje fachmanów, którzy niegdyś byli szkoleni w szkołach zawodowych, ale trend, że " wszyscy muszą studiować " spowodował powolną śmierć tych szkół. Dobrze, że znów zawodówki się odradzają.
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowoczesne kształcenie zawodowe nie odbywa się w szkołach. Którą szkołę będzie stać na nowoczesne wyposażenie, dobrą kadrę techniczną. Niedawno, a może jeszcze dzisiaj w szkołach samochodowych kształcono mechaników na maluchu lub dużym fiacie. Saą w świecie rozwiązania dużo lepsze, sam je widziałem. No ale tam w szkoleniu zawodowym nie ma historii, religii, języka ojczystego j
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!