Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2008 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Miliony euro na uczelnie, drogi i most

0 11 A A

Ponad 100 milionów zł z programu Rozwój Polski Wschodniej dostaną największe lubelskie uczelnie na inwestycje. A to dopiero początek. W kolejce już czekają laboratoria, drogi i centra konferencyjne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wczoraj na lubelskim Zamku rektorzy czterech uczelni podpisali pierwsze w naszym regionie umowy na dofinansowanie z RPW. Pozwolą zbudować w Lublinie pięć supernowoczesnych budynków.

Rektorzy nie kryli wczoraj radości. - Dzięki temu, że otrzymaliśmy możliwość realizowania tak ważnej inwestycji, mogę powiedzieć śmiało: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaczyna oddychać pełną piersią - cieszył się ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL.

- Jak słyszę, że ksiądz rektor oddycha pełną piersią, to mogę powiedzieć, że ja też odetchnąłem - dodał prof. Marian Opielak, rektor Politechniki Lubelskiej. - To dla nas bardzo ważny dzień.

Rektorzy podpisywali umowy z ministrem rozwoju regionalnego i prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - To dobry znak, że pierwsze umowy podpisują uczelnie - mówi Danuta Jabłońska, prezes PARP. - Uczelnie i ludzie z wyższym wykształceniem są szansą dla województw najsłabiej rozwiniętych. A właśnie o to chodzi w programie Rozwój Polski Wschodniej.

W jego ramach pięć regionów dostanie ponad 2,2 mld euro. - Województwo lubelskie otrzyma z tego ponad 500 mln euro - tłumaczy minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Kilkanaście kolejnych wniosków o podpisanie umów jest już na końcowym etapie przygotowania.

W kolejce czekają m.in. trzy uczelnie z naszego regionu (PL i Uniwersytet Przyrodniczy z Lublina oraz Chełmska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa). Ich wnioski mają być gotowe w połowie przyszłego roku.

- Pieniądze z programu pozwolą sfinansować także sporo inwestycji drogowych - dodaje Krzysztof Hetman, pochodzący z Lubelszczyzny podsekretarz stanu w MRR. W przygotowaniu jest choćby wniosek o przebudowę drogi nr 747 (z Lublina przez Opole Lubelskie do Radomia, Starachowic i Kielc) razem z mostem na Wiśle w Kamieniu.

Z kolei wniosek na budowę obwodnicy Hrubieszowa ma być gotowy na koniec 2010 r. A na budowę połączenia z północną obwodnicą Lublina jeszcze w pierwszym kwartale 2010 r. Od złożenia wniosku do podpisania umowy mija zwykle ok. miesiąca.

Z tych pieniędzy powstanie też trasa rowerowa długości 2 tys. km, która połączy Mazury, Lubelszczyznę i Podkarpacie (będzie gotowa do 2012 r.), a także Lubelskie Centrum Konferencyjne, które powstanie obok nowego biurowca Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Grottgera w Lublinie (planowane już na 2010 r.).

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KULwa / 14 grudnia 2008 o 18:02
I znowu podrzędna,prywatna,katolicka szkółka "wykolegowała" lubelskie uczelnie.KUL dostał ogromną kasę,a rektorzy pozostałych uczelni cieszą się z tego powodu.
To jakieś nienormalne
Avatar
obiektywny / 13 grudnia 2008 o 22:59
STYX napisał:
Ot jak czarne mordy się cieszą z dojenia Polski !!! Kiedys przyjdzie dzień gdy zostaniecie wyp...z tego kraju !!!!!!!

STYX i KK! Was trzeba leczyć! Najbliższy znany mi adres to placówka przy ul. Abramowickiej. Tylko czy znajdzie się dla was skuteczny lek?!
Avatar
STYX / 13 grudnia 2008 o 19:12
Ot jak czarne mordy się cieszą z dojenia Polski !!! Kiedys przyjdzie dzień gdy zostaniecie wyp...z tego kraju !!!!!!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2008 o 17:40
niech rozbudowywuja uczelnie zeby potem mialy dlugi bo nie maja za co ich potem utrzymywac.. a poza tym buduja co z tego jak wogole miejsc pracy nie ma az tyle na lubelszczyznie, ja mam zamiar skonczyc UP i uciekac jak najdalej wschodu... czyli pomorskie, mazowieckie lub malopolskie tam gdzie jeszcze jako tako mozna prace znalezc
Avatar
Gość / 13 grudnia 2008 o 17:37
KK napisał:
ROZUMIEM KLEPNĘŁO SIĘ USTAWĘ JAK TRZEBA.MAM TEŻ PYTANIE PO CO KUL-owi PIENIĄDZE NA BADANIA Z ZAKRESU BIOTECHNOLOGII ,CZYŻBY KLER MÓGŁ PODWAŻAĆ DOGMATY ŻE CZŁOWIEKA I WSZYSTKO STWORZYŁ BÓG,KONIEC I KROPKA ?


Ustawa obowiazuje wobez wszystkich uczelni wyzszych tak wiec "nie klepnelo sie ustawe" tylko trzeba spelniac pewne wymogi, by uzyskac status uniwersytetu, ktore moze nawet spelnic np. WSEI czy inna prywatna szkola.
Avatar
KK / 13 grudnia 2008 o 12:42
też gość napisał:
Nie masz racji, możliwości ubiegania się o środki unijne nie mają związku z formą własności.
KUL jest uczelnią prywatną, która w ramach świeckości państwa czesze niezłą kasę.
amen

CZYLI TUTAJ LUDZIE PISZĄC ŻE TO UCZELNIA NIE PRYWATNA KŁAMIĄ
Avatar
też gość / 13 grudnia 2008 o 12:04
Gość napisał:
Do twojej wiadomości Kul nie jest już uczelnią prywatną.

Nie masz racji, możliwości ubiegania się o środki unijne nie mają związku z formą własności.
KUL jest uczelnią prywatną, która w ramach świeckości państwa czesze niezłą kasę.
amen
Avatar
KK / 13 grudnia 2008 o 11:34
ROZUMIEM KLEPNĘŁO SIĘ USTAWĘ JAK TRZEBA.MAM TEŻ PYTANIE PO CO KUL-owi PIENIĄDZE NA BADANIA Z ZAKRESU BIOTECHNOLOGII ,CZYŻBY KLER MÓGŁ PODWAŻAĆ DOGMATY ŻE CZŁOWIEKA I WSZYSTKO STWORZYŁ BÓG,KONIEC I KROPKA ?
Avatar
t. / 13 grudnia 2008 o 11:20
KUL zgodnie z ustawa o szkolnictwie wyższym spełnia wymogi uniwersytetu dlatego też może się ubiegać o środki unijne.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2008 o 11:18
KK napisał:
CZY INNE PRYWATNE UCZELNIE OPRÓCZ KUL-u TEŻ DOSTAJĄ PIENIĄDZE ?


Do twojej wiadomości Kul nie jest już uczelnią prywatną.
Avatar
KULwa / 14 grudnia 2008 o 18:02
I znowu podrzędna,prywatna,katolicka szkółka "wykolegowała" lubelskie uczelnie.KUL dostał ogromną kasę,a rektorzy pozostałych uczelni cieszą się z tego powodu.
To jakieś nienormalne
Avatar
obiektywny / 13 grudnia 2008 o 22:59
STYX napisał:
Ot jak czarne mordy się cieszą z dojenia Polski !!! Kiedys przyjdzie dzień gdy zostaniecie wyp...z tego kraju !!!!!!!

STYX i KK! Was trzeba leczyć! Najbliższy znany mi adres to placówka przy ul. Abramowickiej. Tylko czy znajdzie się dla was skuteczny lek?!
Avatar
STYX / 13 grudnia 2008 o 19:12
Ot jak czarne mordy się cieszą z dojenia Polski !!! Kiedys przyjdzie dzień gdy zostaniecie wyp...z tego kraju !!!!!!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2008 o 17:40
niech rozbudowywuja uczelnie zeby potem mialy dlugi bo nie maja za co ich potem utrzymywac.. a poza tym buduja co z tego jak wogole miejsc pracy nie ma az tyle na lubelszczyznie, ja mam zamiar skonczyc UP i uciekac jak najdalej wschodu... czyli pomorskie, mazowieckie lub malopolskie tam gdzie jeszcze jako tako mozna prace znalezc
Avatar
Gość / 13 grudnia 2008 o 17:37
KK napisał:
ROZUMIEM KLEPNĘŁO SIĘ USTAWĘ JAK TRZEBA.MAM TEŻ PYTANIE PO CO KUL-owi PIENIĄDZE NA BADANIA Z ZAKRESU BIOTECHNOLOGII ,CZYŻBY KLER MÓGŁ PODWAŻAĆ DOGMATY ŻE CZŁOWIEKA I WSZYSTKO STWORZYŁ BÓG,KONIEC I KROPKA ?


Ustawa obowiazuje wobez wszystkich uczelni wyzszych tak wiec "nie klepnelo sie ustawe" tylko trzeba spelniac pewne wymogi, by uzyskac status uniwersytetu, ktore moze nawet spelnic np. WSEI czy inna prywatna szkola.
Avatar
KK / 13 grudnia 2008 o 12:42
też gość napisał:
Nie masz racji, możliwości ubiegania się o środki unijne nie mają związku z formą własności.
KUL jest uczelnią prywatną, która w ramach świeckości państwa czesze niezłą kasę.
amen

CZYLI TUTAJ LUDZIE PISZĄC ŻE TO UCZELNIA NIE PRYWATNA KŁAMIĄ
Avatar
też gość / 13 grudnia 2008 o 12:04
Gość napisał:
Do twojej wiadomości Kul nie jest już uczelnią prywatną.

Nie masz racji, możliwości ubiegania się o środki unijne nie mają związku z formą własności.
KUL jest uczelnią prywatną, która w ramach świeckości państwa czesze niezłą kasę.
amen
Avatar
KK / 13 grudnia 2008 o 11:34
ROZUMIEM KLEPNĘŁO SIĘ USTAWĘ JAK TRZEBA.MAM TEŻ PYTANIE PO CO KUL-owi PIENIĄDZE NA BADANIA Z ZAKRESU BIOTECHNOLOGII ,CZYŻBY KLER MÓGŁ PODWAŻAĆ DOGMATY ŻE CZŁOWIEKA I WSZYSTKO STWORZYŁ BÓG,KONIEC I KROPKA ?
Avatar
t. / 13 grudnia 2008 o 11:20
KUL zgodnie z ustawa o szkolnictwie wyższym spełnia wymogi uniwersytetu dlatego też może się ubiegać o środki unijne.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2008 o 11:18
KK napisał:
CZY INNE PRYWATNE UCZELNIE OPRÓCZ KUL-u TEŻ DOSTAJĄ PIENIĄDZE ?


Do twojej wiadomości Kul nie jest już uczelnią prywatną.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociąg z kontenerem z Polski do Chin. Zamojski przewoźnik testuje nową trasę

Pociąg z kontenerem z Polski do Chin. Zamojski przewoźnik testuje nową trasę 1 0

Nową trasę do Chin testuje zamojski przewoźnik kolejowy, który na próbę wysłał kontener do Urumczi.

Dwaj pomocnicy wracają do Górnika

Dwaj pomocnicy wracają do Górnika 9 1

PIŁKARSKA II LIGA Michał Zuber i Krystian Wójcik podpisali umowy z Górnikiem Łęczna. Dla obu zawodników jest to powrót do zespołu, w którym niegdyś występowali

Spore zmiany przy ul. Orkana w Lublinie. Nowe osiedle w planach

Spore zmiany przy ul. Orkana w Lublinie. Nowe osiedle w planach 3 2

Budowę bloków mieszkalnych przy ul. Orkana umożliwić ma nowy plan zagospodarowania terenu, nad którym w czwartek głosować będzie Rada Miasta. Bloki miałyby stanąć obok ośrodka spa, na gruntach zarezerwowanych dotąd pod budowę szkoły.

Łęczna: Zła jakość z kamer miejskiego monitoringu, zastrzeżenia policji

Łęczna: Zła jakość z kamer miejskiego monitoringu, zastrzeżenia policji 1 0

Policja z Łęcznej ma zastrzeżenia do jakości obrazu z kilku kamer analogowych pracujących w ramach systemu monitoringu. Miasto obiecuje sukcesywną wymianę sprzętu starszego typu.

Trąba powietrzna w polskim mieście. Siała spustoszenie [wideo]
film

Trąba powietrzna w polskim mieście. Siała spustoszenie [wideo] 27 1

Trąba powietrzna pojawiła się w Płocku w poniedziałek po godz. 15.

Nie żyje przewodnik Ryszard Bałabuch

Nie żyje przewodnik Ryszard Bałabuch 7 1

W niedzielę zmarł miłośnik turystyki pieszej, znany przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Ryszard Bałabuch. Miał 72 lata. W lipcu odbędzie się marsz ku czci jego pamięci.

Żuk kontra Czarnek. Wojewoda opublikował uchwałę miasta, ale chce ją zaskarżyć

Żuk kontra Czarnek. Wojewoda opublikował uchwałę miasta, ale chce ją zaskarżyć 13 14

Wojewoda zdecydował, że nie unieważni majowej uchwały Rady Miasta Lublin zwiększającej pulę pieniędzy na dodatki motywacyjne dla nauczycieli. W poniedziałek po południu opublikował ją w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Oznacza to, że po 14 dniach wejdzie ona w życie. W efekcie od 1 września nauczyciele będą mogli zarobić więcej.

MUNDIAL 2018. Urugwaj bezlitosny dla Rosji, Egipt przegrywa z Arabią Saudyjską

MUNDIAL 2018. Urugwaj bezlitosny dla Rosji, Egipt przegrywa z Arabią Saudyjską 0 0

Urugwaj pokonał Rosję 3:0 i zajął pierwsze miejsce w grupie A. Jednak porażka „Sbornej” nie musi martwić kibiców bo zespół Stanisława Czerczesowa również wywalczył awans do fazy pucharowej

Egzorcysta nowym przeorem klasztoru dominikanów

Egzorcysta nowym przeorem klasztoru dominikanów 3 3

Ojciec Krzysztof Modras jest nowym przeorem klasztoru ojców dominikanów w Lublinie. Dzisiaj prowincjał zatwierdził wybór wspólnoty klasztornej. Nowy przeor jest także egzorcystą archidiecezjalnym.

Lubelskie: IMGW ostrzega przed burzami z deszczem i silnym wiatrem

Lubelskie: IMGW ostrzega przed burzami z deszczem i silnym wiatrem 12 0

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z silnymi porywami wiatru i deszczem w woj. lubelskim

Kolejne pielęgniarki na zwolnieniach lekarskich. W SPSK4 odwołują planowe zabiegi

Kolejne pielęgniarki na zwolnieniach lekarskich. W SPSK4 odwołują planowe zabiegi 62 8

Praca jak na ostrym dyżurze i przełożone na inne terminy planowe zabiegi. W szpitalu klinicznym przy ul. Jaczewskiego w Lublinie ok. 40 procent pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek od dzisiaj jest na zwolnieniu lekarskim. Podobna sytuacja jest też w innych szpitalach.

Budowlani Lublin – Ogniwo Sopot 16:34. Była walka, ale punktów brak

Budowlani Lublin – Ogniwo Sopot 16:34. Była walka, ale punktów brak 0 0

W zaległym spotkaniu Budowlani Lublin przegrali z Ogniwem Sopot 16:34

Poseł z Białej Podlaskiej rzecznikiem przedsiębiorców

Poseł z Białej Podlaskiej rzecznikiem przedsiębiorców 0 3

To już oficjalna wiadomość: Adam Abramowicz z Białej Podlaskiej został Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców i zrzekł się mandatu poselskiego oraz członkostwa w PiS. – Tego wymagało to stanowisko – mówi były już poseł

Be Active Tour. Ewa Chodakowska w Lublinie
30 czerwca 2018, 10:00

Be Active Tour. Ewa Chodakowska w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 30 czerwca w ramach trasy Be Active Tour do Lublina zawita znana propagatorka aktywnego stylu życia - Ewa Chodakowska. Gwiazda poprowadzi warsztaty na Arenie Lublin w godz. 10-17.30.

Agropokazy: Rolnicy bawili się w Końskowoli, zagrał Papa D. [zdjęcia]
galeria

Agropokazy: Rolnicy bawili się w Końskowoli, zagrał Papa D. [zdjęcia] 0 1

Były nowoczesne maszyny rolnicze, pokazy cięcia drzew, wystawy zwierząt hodowlanych, nagrody dla najlepszych rolników, a także dziesiątki kramów, wesołe miasteczko i koncerty zespołów muzycznych. Tegoroczne Agropokazy już za nami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!