środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Minister Karpiński tłumaczy się i przeprasza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2014, 14:00
Autor: (JESZ, TOMA)

Dobro i rozwój regionu lubelskiego było, jest i będzie jednym z priorytetów mojej działalności publicznej - oświadczył minister skarbu Włodzimierz Karpiński w reakcji na taśmy opublikowane przez tygodnik "Wprost.

Pochodzący z Puław Karpiński odnosi się do opublikowanego przez tygodnik "Wprost” nagrania, w którym komentuje przygotowaną przez naukowców i przez jakiś czas popieraną przez minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską teorię rozwoju kraju.

"Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch…j tam z tą Polską Wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie? (…) I pamiętam, że ona przyszła i zaczęła coś opowiadać i ktoś jej właśnie włożył to w usta, nie? I ona powiedziała, że szanuje tego profesora i dostała taki wp…ol (…), że się popłakała w środku dnia. Ja mówię: pani minister, polityka” - mówił Karpiński.

Jednak niektóre media, opisując to nagranie, dawały nagłówek: "Karpiński: Ch…j tam z tą Polską Wschodnią”.

- Nigdy nie byłem zwolennikiem zwolennikiem takiego podejścia - zapewnia minister Karpiński. - Zawsze zdecydowanie mu się sprzeciwiałem. Wynika to również z przytaczanego fragmentu rozmowy, w którym niecenzuralne słowa miały w ewidentny sposób służyć krytycznej ocenie tej koncepcji. Pojawiające się, odmienne interpretacje są nieprawdziwe bądź wynikają ze złej woli. Jednocześnie pragnę przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone językiem używanym w rozmowie - dodaje.

Dalej wylicza, jak Lubelskie skorzystało na unijnych funduszach, wskazuje na kluczowe inwestycje, takie jak lotnisko i obwodnica Lublina z częścią trasy S17. Podkreśla też, że to nie koniec unijnego wsparcia dla regionu, bo "dzięki staraniom polskiego rządu w latach 2014-2020, Polsce przypadnie rekordowa kwota unijnego wsparcia. Na ten okres województwo lubelskie tylko w ramach swojego regionalnego programu operacyjnego otrzyma około 9 mld zł”.

- Nie dopuściliśmy do tego, by nasz region został zepchnięty na boczny tor - deklaruje Karpiński. - Przeciwnie, daliśmy mu szansę na rozwój, która została dobrze wykorzystana - przekonuje.

Karpiński został nagrany w styczniu w warszawskiej restauracji "Sowa & Przyjaciele”. Spotkał się tam ze swoim zastępcą Zdzisławem Gawlikiem i szefem PKN Orlen Jackiem Krawcem. Rozmowa dotyczyła też problemów kadrowych Polskiej Grupy Energetycznej i sejmowej Komisji Skarbu.

Pełne oświadczenie ministra Karpińskiego:

Szanowni Państwo,
W nielegalnie nagranej rozmowie, którą opublikował jeden z tygodników, pojawił się wyjęty z kontekstu fragment, w którym miałem odnosić się do wydarzeń z 2007 i 2008 r. Przytaczana jest w nim koncepcja, która pojawiła się w tamtym czasie i zakładała wspieranie silniejszych gospodarczo regionów kraju, kosztem tych mniej zasobnych.

Nigdy nie byłem zwolennikiem takiego podejścia. Zawsze zdecydowanie się mu sprzeciwiałem. Wynika to również z przy-taczanego fragmentu rozmowy, w którym niecenzuralne słowa miały w ewidentny sposób służyć krytycznej ocenie tej koncepcji. Pojawiające się, odmienne interpretacje są nieprawdziwe bądź wynikają ze złej woli. Jednocześnie pragnę przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone językiem używanym w rozmowie.

Minione lata pokazały, że nie pozwoliliśmy, by wspomniana koncepcja, której się obawiałem, została wdrożona. Województwo lubelskie dostało dostęp do unijnych funduszy, w tym do programu dedykowanego wyłącznie wschodnim regionom (Program Operacyjny Polska Wschodnia), który zresztą doskonale wykorzystało. Dzięki temu i innym programom do końca ubiegłego roku w całym województwie zrealizowano aż 23,7 tys. projektów o wartości 26,5 mld zł. Ich dofinansowane z Unii Europejskiej sięgnęło 16,8 mld. zł. Efekty widać w całym naszym regionie. Wśród nich są kluczowe inwestycje, takie jak lotnisko i obwodnica Lublina z częścią trasy S17. Szczególnie istotne jest również to, że dla dalszych etapów tej trasy i części S 19 udało się zagwarantować wsparcie rządowe.

Dzięki staraniom polskiego rządu w latach 2014-2020, Polsce przypadnie rekordowa kwota unijnego wsparcia. Na ten okres województwo lubelskie tylko w ramach swojego regionalnego programu operacyjnego otrzyma około 9 mld zł. Do tego dojdą środki z innych funduszy i programów, jak np. Rozwój Polski Wschodniej, który podobnie jak jego poprzednik (Polska Wschodnia) będzie dedykowany wybranym regionom. Do podziału w ramach tego programu będzie ponad 8 mld zł.

Nie dopuściliśmy do tego, by nasz region został zepchnięty na boczny tor. Przeciwnie, daliśmy mu szansę na rozwój, która została dobrze wykorzystana. Fakty mówią za siebie.

Dobro i rozwój regionu lubelskiego było, jest i będzie jednym z priorytetów mojej działalności publicznej.

Z poważaniem
Włodzimierz Karpiński
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Włodzimierz Karpiński
kamieni kupa
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kamieni kupa
kamieni kupa (20 czerwca 2015 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:P

Jesienią będą wykopki a wosną POsadzenie?  

:)

Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlatego właśnie POra to czerwone,komunistyczne łajno już odstawić od żłoba, zdekomunizować,z lustrować,ujawnić aneks WSI, POlszewików i całą tą agenturę soviecką wypier dolić na wschód a resztę POzamykać w pierdlu.

Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy w tym smiesznym Zlodziejskim rzadzie wychodzi na to ze przekreciarze i smieszne ludziki ktore w dupie maja ten kraj Garna tylko do siebie. Chamy totalne
Rozwiń
mosiek
mosiek (26 czerwca 2014 o 00:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Karpiński co się tłumaczysz ze swojego chamstwa.Cała Polska słyszała jak pan się ''pięknie '' wypowiadał o Lubelszczyźnie.Ziomkowie głosowali na pana ,żeby był pan chamem.Wstyd! Przecież każdy wie,jak się żyje w na Lubelszczyżnie -dziadowsko! A pan jest po to żeby nas wyśmiać?
Rozwiń
CyncynatC
CyncynatC (25 czerwca 2014 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przeprosin nie przyjmuję. Źle ci z oczu patrzy. POszoł WON!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!