Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2011 r.
16:56
Edytuj ten wpis

Minister kultury obiecał miliony dla Lublina i regionu

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 9 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Dodatkowe pieniądze na organizację wydarzeń obiecał Lublinowi i regionowi minister kultury Bogdan Zdrojewski. W przyszłym roku mamy dostać dodatkowe 10 mln złotych, w kolejnym jeszcze więcej. Jest też szansa, że Euro 2012 rozpocznie się… w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Minister odwiedził w środę Lublin jako drugie spośród miast, które przegrały walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. Wcześniej był w Katowicach, którym obiecał 20 mln zł. – Te dwa miasta zasłużyły na wielkie komplementy patrząc z punktu widzenia skoku, który nastąpił w nich w tak krótkim czasie – mówi Bogdan Zdrojewski.

My też na osłodę dostaniemy dodatkowe pieniądze na tzw. projekty miękkie, czyli m.in. wydarzenia kulturalne. W 2012 r. minister ma dać o połowę więcej, niż w tym. A w 2013 r. o połowę więcej, niż w przyszłym. Jak to się ma przełożyć na konkretne kwoty? – Wzrost dotacji na 2012 r. przekroczy 10 milionów zł – zapewnia Zdrojewski.

Teraz ruch należy do marszałka województwa i prezydenta Lublina. To oni mają wspólnie ułożyć listę wydarzeń, które ich zdaniem powinny zyskać dodatkowe wsparcie. Na jej początku znajdą się najważniejsze projekty. – Taką listę jesteśmy w stanie przygotować w ciągu dwóch tygodni – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wiadomo już, że znajdą się tam m.in. Konfrontacje Teatralne, które mają zyskać większy rozmach. Podobnie jak Noc Kultury, wobec której miasto ma jeszcze śmielsze plany.

– Chcemy rozszerzyć jej program o kulturę ukraińską – wyjaśnia Rafał Koziński z Warsztatów Kultury. – Na tydzień przed Euro 2012 mielibyśmy wydarzenie, które mogłaby pokazać w całym kraju Telewizja Polska. Chcemy ściągnąć filharmonię, operę, sztukę współczesną. Mamy dwa tygodnie, by powiedzieć ministrowi, jakiego wsparcia oczekujemy. A warto, bo nie mając Euro mielibyśmy imprezę, o której dowiedzieliby się wszyscy. W końcu to my mamy największe kompetencje, by pokazywać w Polsce kulturę ukraińską.

Decyzja, kto dostanie pieniądze, ma zapaść na początku roku. Pod koniec stycznia podzielona byłaby pula na wydarzenia artystyczne, w połowie lutego na projekty edukacyjne, a pod koniec lutego na zabytki.

Minister, artyści i władze miasta mają też podpisać Pakt dla Lublina "Kultura 2017” zakładający wsparcie dla wydarzeń zaplanowanych w lubelskiej aplikacji do konkursu ESK 2106. – Wykorzystujemy 70 proc. tego, co zostało zapisane w aplikacji – mówi Żuk. Finisz ma być przesunięty na 700-lecie Lublina.
Minister obiecał też wsparcie dla Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w 2012 r. byłaby to kwota co najmniej 300 tys. zł.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2011 o 12:16
W czarnym płaszczu,w czarnym kapeluszu i przy czarnym samochodzie Pan minister ukazał się w Kozim grodzie.Obiecał,że będzie lepiej na wschodzie,many trochę się sypnie,a matołek pogłaszcze się po brodzie.Problem załatwiony,bo klanowe słowo jest dziś w modzie.
Avatar
Wasylij / 30 grudnia 2011 o 10:09
Polskie pieniądze na kulturę polską czyli ukraińską, ewentualnie żydowską lub też kulturę wielokulturową. Czy nikt nie widzi co w tym kraju robi się z Polakami???? Już nawet Niemcy odeszli od multi kulti , a z naszych podatków ciągle płynie rzeka pieniędzy na dotacje wrogich Polsce projektów. Jaki inny idiota w innym kraju wali taką kasę w promowanie obcej kultury podczas gdy dzieciaki w blokowiskach nie mają się gdzie podziać, a głównym ośrodkiem kultury na polskiej wsi jest obsrany przystanek PKS.
Avatar
Karr / 30 grudnia 2011 o 09:42
Boże no przecież w nadchodzącym roku będą dokańczać teatr CSK ,Radni zgodzili się na podziemny parking bez którego inwestycja by nie ruszyła...ale rusza!!! Nie czytacie gazet ??? <lol>
Avatar
polonista / 30 grudnia 2011 o 08:53
[quote name='poznaniak z korzeniami Lb' timestamp='1325204202' post='576343']
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
[/quote]
Prezydent /to słowo nie pochodzi od dętki/.W kulturze też obowiązuje ortografia.
Avatar
poznaniak z korzeniami Lb / 30 grudnia 2011 o 01:16
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
Avatar
henryk / 30 grudnia 2011 o 00:05
Panie ministrze to tylko dalekosięzne obietnice Lubllin potrzebuje kasy na zakonczenie teatru w budowie który trwa 38 lat .Wrocław otrzymał aż 100 mil zl Katowice 20 mil a Lublin tylko obiecanki nie zapisane.
Avatar
Karr / 29 grudnia 2011 o 23:33
Zajebiście jak zaczniemy koncertowo EURO 2012 w LBN !!!! brechta !!!
Avatar
Piotrek / 29 grudnia 2011 o 23:02
Temu Panu już dziękujemy !
Avatar
kloc / 29 grudnia 2011 o 21:10
ESK 2106? Cóż za dalekosiężna strategia! Mam nadzieję, że wystarczy nam sił i konsekwencji w działaniu
Avatar
Gość / 30 grudnia 2011 o 12:16
W czarnym płaszczu,w czarnym kapeluszu i przy czarnym samochodzie Pan minister ukazał się w Kozim grodzie.Obiecał,że będzie lepiej na wschodzie,many trochę się sypnie,a matołek pogłaszcze się po brodzie.Problem załatwiony,bo klanowe słowo jest dziś w modzie.
Avatar
Wasylij / 30 grudnia 2011 o 10:09
Polskie pieniądze na kulturę polską czyli ukraińską, ewentualnie żydowską lub też kulturę wielokulturową. Czy nikt nie widzi co w tym kraju robi się z Polakami???? Już nawet Niemcy odeszli od multi kulti , a z naszych podatków ciągle płynie rzeka pieniędzy na dotacje wrogich Polsce projektów. Jaki inny idiota w innym kraju wali taką kasę w promowanie obcej kultury podczas gdy dzieciaki w blokowiskach nie mają się gdzie podziać, a głównym ośrodkiem kultury na polskiej wsi jest obsrany przystanek PKS.
Avatar
Karr / 30 grudnia 2011 o 09:42
Boże no przecież w nadchodzącym roku będą dokańczać teatr CSK ,Radni zgodzili się na podziemny parking bez którego inwestycja by nie ruszyła...ale rusza!!! Nie czytacie gazet ??? <lol>
Avatar
polonista / 30 grudnia 2011 o 08:53
[quote name='poznaniak z korzeniami Lb' timestamp='1325204202' post='576343']
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
[/quote]
Prezydent /to słowo nie pochodzi od dętki/.W kulturze też obowiązuje ortografia.
Avatar
poznaniak z korzeniami Lb / 30 grudnia 2011 o 01:16
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
Avatar
henryk / 30 grudnia 2011 o 00:05
Panie ministrze to tylko dalekosięzne obietnice Lubllin potrzebuje kasy na zakonczenie teatru w budowie który trwa 38 lat .Wrocław otrzymał aż 100 mil zl Katowice 20 mil a Lublin tylko obiecanki nie zapisane.
Avatar
Karr / 29 grudnia 2011 o 23:33
Zajebiście jak zaczniemy koncertowo EURO 2012 w LBN !!!! brechta !!!
Avatar
Piotrek / 29 grudnia 2011 o 23:02
Temu Panu już dziękujemy !
Avatar
kloc / 29 grudnia 2011 o 21:10
ESK 2106? Cóż za dalekosiężna strategia! Mam nadzieję, że wystarczy nam sił i konsekwencji w działaniu
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 0

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 13 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 35 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 13

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!