piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Minister obiecał. Tylko co?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2009, 20:34

Budynek wojskowy przy al. Kraśnickiej miało z poczatkiem roku dostać miasto. A Ratusz chciał tam przenieść m.in. Straż Miejską i centrum monitoringu. Tyle że agencja, od której miasto miało dostać gmach… nie jest jego właścicielem.

W czerwcu zeszłego roku minister obrony wizytował w Lublinie 3. Brygadę Zmechanizowaną. Przy okazji spotkał się z prezydentem miasta. Podczas 10-minutowego spaceru po Starym Mieście obiecał Adamowi Wasilewskiemu, że miasto dostanie budynek położony na rogu al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej (naprzeciwko siedziby MPK).

- Teraz zarządza nim Agencja Mienia Wojskowego. 31 grudnia agencja przestanie istnieć i 1 stycznia budynki będące pod jej władaniem, a niepotrzebne wojsku, przejdą do samorządów. Tak stanie się m.in. z tym obiektem. Ma pan to na 100 procent - zapewnił prezydenta minister Bogdan Klich.

Ratusz zamierzał tam przenieść Straż Miejską, centrum miejskiego monitoringu oraz Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. - Byłaby to bardzo korzystna zmiana - podkreśla Grzegorz Alinowski, zastępca dyrektora tego wydziału. - Wszystkie służby znalazłyby się w jednym miejscu. I to w samodzielnym budynku z dobrym dojazdem.

Pierwszy tydzień nowego roku za nami, a o przekazaniu budynku na razie w Lublinie nikt nic nie mówi. - Prezydent spotkał się z ministrem w listopadzie - mówi Iwona Blajerska, rzecznik lubelskiego Ratusza. - Minister zapewnił wtedy, że odpowiedź w tej kwestii przyjdzie do końca grudnia. Na razie nie przyszła. Ale cały czas czekamy. Prezydent Wasilewski na pewno nie odpuści tej sprawy.

Może się jednak okazać, że odpuści wojsko. Liwidacja Agencji Mienia Wojskowego, która miała trwać do końca 2008 roku, przeciągnie się o rok. Ale nie to jest nagorsze. Okazuje się że agencja, na którą powoływał się Klich, nie ma z budynkiem nic wspólnego. - Mieliśmy ten obiekt w użytkowaniu czasowym - wyjaśnia Małgorzata Golińska, rzecznik AMW. - Ale ok. 2 lat temu wrócił on do wojska.

Teraz zarządza nim Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie, który gospodaruje nieruchomościami należącymi do wojska w naszym regionie. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że lubelski RZI nie dostał w sprawie budynku żadnych instrukcji z Ministerstwa Obrony Narodowej. A sam nie zamierza go nikomu oddawać.

Na oficjalną odpowiedź z RZI ciągle czekamy. Pytanie o przyszłość budynku wysłaliśmy w poniedziałek. - Przekazałam je swoim szefom i czekam na odpowiedź - ucina Urszula Pawelczak-Sikora, rzecznik lubelskiego RZI.
Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ratusz
puzon20
ik
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ratusz
Ratusz (7 stycznia 2009 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prostujemy i wyjaśniamy. Poniżej zamieszczamy wypowiedź przesłaną także do redakcji, z prośbą o publikację w wydaniu papierowym. Biuro Prasowe w Kancelarii PrezydentaWojskiem kieruje Minister Obrony Narodowej, który jest przełożonym wszystkich jednostek wojskowych i instytucji wojskowych. To Minister Obrony Narodowej obiecał przekazać budynek przy al. Kraśnickiej Urzędowi Miasta Lublin w ramach przekazywanego mienia wojskowego zbędnego dla armii, nie zaś Agencja Mienia Wojskowego. Zarówno Agencja Mienia Wojskowego, jak i Rejonowy Zarząd Infrastruktury podlegają Ministrowi Obrony Narodowej, który jest decydentem i dysponentem tego mienia.
Lublin to miasto, w którym stacjonowało wiele jednostek wojskowych oraz instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po kolejnych restrukturyzacjach stan liczebny wojska w Lublinie bardzo się zmniejszył, ale obiekty będące wcześniej w zarządzie wojska, pozostały w nim. W procesie przekazywania zbędnego mienia wojskowego na rzecz samorządów także Urząd Miasta Lublin podejmuje działania zmierzające do przejęcia takich obiektów, co znacznie poprawiłoby sytuację lokalową i funkcjonalną instytucji miasta.
[center]
/-/ Jerzy Ostrowski
Dyrektor
Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego
Urzędu Miasta Lublin[/center]
Rozwiń
puzon20
puzon20 (7 stycznia 2009 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a inne obiekty po wojsku, które miało przejąć miasto, typu jednostka na Majdanku, gdzie miała być izba wytrzeźwień, policja, straż graniczna?
Rozwiń
ik
ik (7 stycznia 2009 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale burdel w tej Polsce, żeby nawet minister nie wiedział co jest jego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!