środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Minister pogania. Ratusz zrezygnuje z budowy nowego dworca?

Dodano: 5 kwietnia 2017, 17:27
Autor: Dominik Smaga

Ratusz zrezygnuje z nowego dworca autobusowego, jeśli nie da się pogodzić jego budowy i budowy szkół na Czubach i Ponikwodzie. Oficjalnie zapowiada to prezydent. Planował, że inwestycje nie zbiegną się w czasie, ale ministerstwo żąda przyspieszenia prac.

Sygnał z Ministerstwa Rozwoju jest jasny: samorządy muszą się pospieszyć z wydawaniem unijnych pieniędzy, bo nie wiadomo, czy tych pieniędzy nie zrobi się mniej na przykład z powodu Brexitu, czyli planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Resort zażądał przedstawienia „programu naprawczego” dotyczącego zadań, które w Lublinie i 15 okolicznych gminach mają być finansowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Flagowym projektem jest nowy dworzec mający powstać między ul. Gazową i Młyńską. Miasto liczy, że wniosek o dotację do budowy złoży wraz z kompletną dokumentacją projektową w lipcu 2019 r. Taki harmonogram ministerstwo zaaprobowało już w marcu zeszłego roku.

– Zaakceptowany harmonogram ma odzwierciedlenie w budżecie miasta – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Jeśli dworzec miałby powstać wcześniej, to wcześniej trzeba by znaleźć na niego pieniądze, a z tym może być problem. – Ministerstwo Rozwoju oczekując przyspieszenia realizacji projektów stawia miasto w sytuacji konieczności wyboru inwestycji do realizacji.

Ratusz wraz z Urzędem Marszałkowskim i 15 innymi gminami przygotował dla ministerstwa odpowiedź z planem działania. – Zmiany te gwarantują, iż na koniec 2017 r. kontraktacja środków osiągnie wymagane przez Ministerstwo Rozwoju 40 proc. – twierdzi rzeczniczka Ratusza.

– Jeżeli ministerstwo nas postawi przed wyborem: dworzec czy szkoły, wybieramy szkoły – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jedyne przyspieszenie sprawy dworca, które w ocenie Ratusza jest realne, to szybsze sporządzenie kompletnego projektu, którego wykonaniem interesuje się dziewięć firm.

– Maksymalne możliwe do uzyskania w ten sposób przyspieszenie spowoduje możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie z pełną dokumentacją w marcu 2019 r. – informuje Krzyżanowska. Rozstrzygnięcia przetargu na kompletny projekt dworca można się spodziewać za około dwa miesiące.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za wiocha! Wszędzie są lub powstają centra komunikacyjne: dworzec kolejowy + autobusowy. Tylko w tym wiejskim mieście wysiadasz z pociągu i nie masz jak podróżować dalej, bo ktoś wymyślił dworzec autobusowy 15 km dalej. DLACZEGO NIE POŁĄCZYCIE OBU DWORCÓW (skoro można)?
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten dworzec był niedorobiony. Mały i parterowy.Byłby zmorą dla dojeżdżających. Zapewne drogi w hu jako to u Zuka i paskudny jak nowy okrąglak na Podzamczu. Tamże jest dobry dworzec tylko go trzeba odnowić i zreorganizować
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miejska kasa pusta. Kto zgasi światło ostatni? Tylko Sylwester lubelski uratuje to miasto.
Rozwiń
m
m (6 kwietnia 2017 o 06:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw zrobiono nalot na wszystkie Urzędy Marszałkowskie i co mocno utrudniło ich pracę postawiono na WB która wyszła z Unii skłócono się z całą Unią to inwestycjępoleciały na łeb na szyję i zrobiła się panika. Bo czym się pochwalą w 2019 ...wszystkim co zaczęła PO...jak s17 i tak pewnie nie do końca bo Mazowsze nie wydało jeszcze 2 zridów na odcinkach od kołbieli do węzła Lubelskie który też jest wiecznie opóźniany.Teraz chcą obarczyć samorządy odpowiedzialnością. Każda starta kasy na dworzec będzie winą pis nikogo innego.W samorządzie należy współpracować a nie się żreć. Pis w tej sytuacji powinno zrobić wszystko żeby chodz 1 zł dla nas nie przepadła na dworzec lub załatwić kasę na szkoły.Oni mają wszystkie sznurki w  Państwie więc to dla nich żaden problem ale i test czy chodzi im o wojenki czy o rozwój miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 01:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech Tulajew i cala reszta sprawek raz cos pomoze miastu. Niech piwiedza czy szkoly vudowac czy dworzec. Coraz mnie ludzi podrozuje wiec co robic poslowie partii wladzy profitow i przywilejow.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!