piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Ministerstwo umarza sprawę jesziwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2008, 14:35

Nie będzie wniosku do sądu o zwrot przez Gminę Wyznaniową Żydowską budynku jesziwy przy ul. Lubartowskiej.

W zamian Lubelski Urząd Wojewódzki, chce, aby wypłacone w latach 60-tych odszkodowanie zaliczyć na poczet przyszłych roszczeń ze strony Żydów.

Przypomnijmy, że w 1964 roku stowarzyszenie The Theological Seminary Yeshivath Chachmey pobrało odszkodowanie w wysokości 177 tysięcy dolarów za lubelską jesziwę, wypłacone przez rząd amerykański, z pieniędzy przekazanych przez rząd Gomułki. Odszkodowanie zostało pobrane prawomocnie - tak odpowiedział strona amerykańska.

Po naszych publikacjach w styczniu Ministerstwo Finansów wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie ewentualnego zastosowania w stosunku do jesziwy ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy międzynarodowe.

- Minister Finansów postanowieniami z dnia 10 kwietnia i 11 czerwca 2008 r. przedłużał o dwa miesiące terminy rozpoznania sprawy. Spowodowane było to potrzebą ustalenia aktualnego adresu beneficjenta oraz jego następstwa prawnego po Wyższej Uczelni Religijnej Żydowskiej Jeszywas Chachmej Lublin - Uczelnia Mędrców Lubelskich im. Rabina Majera Szafiry w Lublinie.

O pomoc w tej sprawie Ministerstwo Finansów zwróciło się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, który ustalił, iż The Theological Seminary Yeshivath Chachmey przestało formalnie istnieć z dniem 1 października 1999 r. Zgodnie z przekazanymi informacjami ostatni zapis w rejestrze informuje, że podmiot ten uległ rozwiązaniu z mocy prawa.

Dokonano również sprawdzenia, czy nie nastąpiła ponowna rejestracja The Theological Seminary Yeshivath Chachmey w innych stanach Ameryki.

Ministerstwo Finansów zostało powiadomione, że podmiot o takiej nazwie nie figuruje w rejestrach stanów Illinois, Ohio, New York i Wisconsin - odpowiedział na nasze pytanie w sprawie rozwoju postępowania administracyjnego Szymon Milczanowski z Biura Ministra, p.o. zastępcy dyrektora.

Ministerstwo dotarło do dokumentów, z których jasno wynika, że opisane stowarzyszenie żydowskie uznano za prawnego spadkobiercę przedwojennej jesziwy i prawomocnie otrzymała odszkodowanie.

- Nie oznacza to podważenia orzeczenia decyzji Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, co do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (...) Możliwe jest także, że na podstawie analizy zabranego materiału dowodowego, w tym po wypowiedzeniu się przez strony, co do zebranych dowodów i materiałów, Minister Finansów uzna, że wydanie decyzji w sprawie będzie bezprzedmiotowe i umorzy postępowanie - kończy Milczanowski.

- Jak tylko otrzymamy oficjalną informację z Ministerstwa Finansów, że odszkodowanie było wypłacone prawomocne, to będziemy wnioskować do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy MSWiA, o zaliczenie tego odszkodowania na poczet przyszłych odszkodowań - mówi Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
(p.p.)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Martini
Kiwi
semi
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Martini
Martini (21 lipca 2008 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja myślę, że Lublin PO-winien jeszcze im dopłacić, że wezmą ten budynek! Jak sie płaszczyć to już na całego!!!!
Rozwiń
Kiwi
Kiwi (21 lipca 2008 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za chwilę zamek lubelski też oddamy Żałosne dwa razy a co nie stać Lublina?
Rozwiń
semi
semi (21 lipca 2008 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zydzi to spece od "SKUBANIA" innych nacji, kto się przed "SKUBANIEM" broni zostaje ANTYSEMITĄ. Zażydzona Polska nie ma z nimi szans! Ciekawostka: Po wojnie rodzącemu się Izraelowi groził poważny kryzys, gdyż było tam za dużo "SKUBACZY" a zamało "LESZCZY". Niektórzy stawiają tezę, że to było przyczyną powojennych pogromów (Odessa,Kielce,Gomel,Arad,itd.) inspirowanych przez NKWD.
Rozwiń
melville
melville (21 lipca 2008 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
redaktorze (p.p.) prosze sprawdzić, kto faktycznie był spadkobiercą przedwojennej Jesziwy (zapisanym z testamencie uczelni - a taki do dzisiaj istnieje) i kto faktycznie powinien dostać odszkodowanie
Rozwiń
tratata
tratata (20 lipca 2008 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
emigrant napisał:
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........


Jesteś pewien, że tego cudu nie byłoby za PiSu?? Bo ja śmiem wątpić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!