Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2008 r.
14:35
Edytuj ten wpis

Ministerstwo umarza sprawę jesziwy

0 18 A A

Nie będzie wniosku do sądu o zwrot przez Gminę Wyznaniową Żydowską budynku jesziwy przy ul. Lubartowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W zamian Lubelski Urząd Wojewódzki, chce, aby wypłacone w latach 60-tych odszkodowanie zaliczyć na poczet przyszłych roszczeń ze strony Żydów.

Przypomnijmy, że w 1964 roku stowarzyszenie The Theological Seminary Yeshivath Chachmey pobrało odszkodowanie w wysokości 177 tysięcy dolarów za lubelską jesziwę, wypłacone przez rząd amerykański, z pieniędzy przekazanych przez rząd Gomułki. Odszkodowanie zostało pobrane prawomocnie - tak odpowiedział strona amerykańska.

Po naszych publikacjach w styczniu Ministerstwo Finansów wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie ewentualnego zastosowania w stosunku do jesziwy ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy międzynarodowe.

- Minister Finansów postanowieniami z dnia 10 kwietnia i 11 czerwca 2008 r. przedłużał o dwa miesiące terminy rozpoznania sprawy. Spowodowane było to potrzebą ustalenia aktualnego adresu beneficjenta oraz jego następstwa prawnego po Wyższej Uczelni Religijnej Żydowskiej Jeszywas Chachmej Lublin - Uczelnia Mędrców Lubelskich im. Rabina Majera Szafiry w Lublinie.

O pomoc w tej sprawie Ministerstwo Finansów zwróciło się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, który ustalił, iż The Theological Seminary Yeshivath Chachmey przestało formalnie istnieć z dniem 1 października 1999 r. Zgodnie z przekazanymi informacjami ostatni zapis w rejestrze informuje, że podmiot ten uległ rozwiązaniu z mocy prawa.

Dokonano również sprawdzenia, czy nie nastąpiła ponowna rejestracja The Theological Seminary Yeshivath Chachmey w innych stanach Ameryki.

Ministerstwo Finansów zostało powiadomione, że podmiot o takiej nazwie nie figuruje w rejestrach stanów Illinois, Ohio, New York i Wisconsin - odpowiedział na nasze pytanie w sprawie rozwoju postępowania administracyjnego Szymon Milczanowski z Biura Ministra, p.o. zastępcy dyrektora.

Ministerstwo dotarło do dokumentów, z których jasno wynika, że opisane stowarzyszenie żydowskie uznano za prawnego spadkobiercę przedwojennej jesziwy i prawomocnie otrzymała odszkodowanie.

- Nie oznacza to podważenia orzeczenia decyzji Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, co do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (...) Możliwe jest także, że na podstawie analizy zabranego materiału dowodowego, w tym po wypowiedzeniu się przez strony, co do zebranych dowodów i materiałów, Minister Finansów uzna, że wydanie decyzji w sprawie będzie bezprzedmiotowe i umorzy postępowanie - kończy Milczanowski.

- Jak tylko otrzymamy oficjalną informację z Ministerstwa Finansów, że odszkodowanie było wypłacone prawomocne, to będziemy wnioskować do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy MSWiA, o zaliczenie tego odszkodowania na poczet przyszłych odszkodowań - mówi Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
(p.p.)

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Martini / 21 lipca 2008 o 14:08
Ja myślę, że Lublin PO-winien jeszcze im dopłacić, że wezmą ten budynek! Jak sie płaszczyć to już na całego!!!!
Avatar
Kiwi / 21 lipca 2008 o 14:05
Za chwilę zamek lubelski też oddamy Żałosne dwa razy a co nie stać Lublina?
Avatar
semi / 21 lipca 2008 o 10:58
Zydzi to spece od "SKUBANIA" innych nacji, kto się przed "SKUBANIEM" broni zostaje ANTYSEMITĄ. Zażydzona Polska nie ma z nimi szans! Ciekawostka: Po wojnie rodzącemu się Izraelowi groził poważny kryzys, gdyż było tam za dużo "SKUBACZY" a zamało "LESZCZY". Niektórzy stawiają tezę, że to było przyczyną powojennych pogromów (Odessa,Kielce,Gomel,Arad,itd.) inspirowanych przez NKWD.
Avatar
melville / 21 lipca 2008 o 09:35
redaktorze (p.p.) prosze sprawdzić, kto faktycznie był spadkobiercą przedwojennej Jesziwy (zapisanym z testamencie uczelni - a taki do dzisiaj istnieje) i kto faktycznie powinien dostać odszkodowanie
Avatar
tratata / 20 lipca 2008 o 22:12
emigrant napisał:
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........


Jesteś pewien, że tego cudu nie byłoby za PiSu?? Bo ja śmiem wątpić
Avatar
emigrant / 20 lipca 2008 o 18:42
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........
Avatar
Meggi / 20 lipca 2008 o 18:41
Za takie coś to Trybunał Stanu!!!!!!! Powinni podać do publicznej wiadomości personali osób które tak zadecydowały! Niech Polacy znają nazwiska zdrajców!
Avatar
Viki / 20 lipca 2008 o 18:37
PO rozdaje swoim---żenada żenada i po trzykroć żenada!!!!!! Jak można dwa razy płacić za to samo?????
Avatar
end / 20 lipca 2008 o 16:29
chart napisał:
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?


Ale BĘDĄ PRZYSZŁE roszczenia! Świat należy do przyszłości, coś tam sobie jeszcze KTOŚ wyrości.
Rym przypadkowy, ale sedno jest.
Avatar
chart / 20 lipca 2008 o 14:27
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?
Avatar
Martini / 21 lipca 2008 o 14:08
Ja myślę, że Lublin PO-winien jeszcze im dopłacić, że wezmą ten budynek! Jak sie płaszczyć to już na całego!!!!
Avatar
Kiwi / 21 lipca 2008 o 14:05
Za chwilę zamek lubelski też oddamy Żałosne dwa razy a co nie stać Lublina?
Avatar
semi / 21 lipca 2008 o 10:58
Zydzi to spece od "SKUBANIA" innych nacji, kto się przed "SKUBANIEM" broni zostaje ANTYSEMITĄ. Zażydzona Polska nie ma z nimi szans! Ciekawostka: Po wojnie rodzącemu się Izraelowi groził poważny kryzys, gdyż było tam za dużo "SKUBACZY" a zamało "LESZCZY". Niektórzy stawiają tezę, że to było przyczyną powojennych pogromów (Odessa,Kielce,Gomel,Arad,itd.) inspirowanych przez NKWD.
Avatar
melville / 21 lipca 2008 o 09:35
redaktorze (p.p.) prosze sprawdzić, kto faktycznie był spadkobiercą przedwojennej Jesziwy (zapisanym z testamencie uczelni - a taki do dzisiaj istnieje) i kto faktycznie powinien dostać odszkodowanie
Avatar
tratata / 20 lipca 2008 o 22:12
emigrant napisał:
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........


Jesteś pewien, że tego cudu nie byłoby za PiSu?? Bo ja śmiem wątpić
Avatar
emigrant / 20 lipca 2008 o 18:42
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........
Avatar
Meggi / 20 lipca 2008 o 18:41
Za takie coś to Trybunał Stanu!!!!!!! Powinni podać do publicznej wiadomości personali osób które tak zadecydowały! Niech Polacy znają nazwiska zdrajców!
Avatar
Viki / 20 lipca 2008 o 18:37
PO rozdaje swoim---żenada żenada i po trzykroć żenada!!!!!! Jak można dwa razy płacić za to samo?????
Avatar
end / 20 lipca 2008 o 16:29
chart napisał:
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?


Ale BĘDĄ PRZYSZŁE roszczenia! Świat należy do przyszłości, coś tam sobie jeszcze KTOŚ wyrości.
Rym przypadkowy, ale sedno jest.
Avatar
chart / 20 lipca 2008 o 14:27
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 12 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 31 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 12

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu 15 2

33-latek tak bardzo zdenerwował się w urzędzie, że wychodząc wybił w drzwiach dziurę pięścią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?