sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Ministrowie, posłowie i dyrektorzy wbili "pierwszą" łopatę. Budowa ekspresówki trwa od kilku miesięcy

Dodano: 17 maja 2017, 20:53
Autor: Paweł Puzio

Być może na gwiazdkę przyszłego roku będzie gotowe 60 km ekspresówki S17 od Kurowa do początku obwodnicy Garwolina. W środę aż dwóch ministrów, posłowie i kilku dyrektorów wbiło pierwszą łopatę. Symbolicznie rozpoczęli budowę, która trwa już na dobre

– Zapewne padną pytania, dlaczego teraz symbolicznie wbijamy pierwszą łopatę. Chcieliśmy mieć pewność, że roboty idą pełna parą. Nie robimy nic na potrzeby propagandowych filmików – mówił na uroczystości Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Uroczystość miała miejsce na granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego. – Zanim tu przyjechaliśmy, to rozmawialiśmy z podwykonawcami. Na budowie trwa spory ruch. Zapewniono nas, że tak jest codziennie – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. – Polscy podwykonawcy na czas otrzymują pieniądze za swoją prace. Już nie bankrutują na polskich budowach, finansowanych przez rząd, jak to miało miejsce wcześniej – dodał.

Ministrowie symbolicznie rozpoczęli budowę czterech odcinków, czyli blisko 60-kilometrowego odcinka do węzła Kurów-Zachód do początku obwodnicy Garwolina. – Budowa przebiega bez przeszkód. Saperzy sprawdzili teren, usunęli niewybuchy z II Wojny Światowej – mówi Andrzej Bielniak z firmy PORR S.A. – Dobrze zbadaliśmy podłoże, nie powinno być kłopotów z gruntem. Budowa stalowego mostu przez Wieprz również nie będzie dużym wyzwaniem. Aby tylko sprzyjała nam aura, to bez kłopotu dotrzymamy terminu – dodał.

Nowością na tym odcinku będzie nawierzchnia betonowa. – Kierowcy na pewno odczują, że jest nieco głośniejsza od asfaltu, ale znacznie trwalsza od bitumicznej – dodał.

– Ten 60-kilometrowy odcinek powinien być gotowy na gwiazdkę 2018. Być może drogowcy nie zdążą z odbiorami, ale na pewno wyrobią się przed terminem – mówił szeptem poseł Grzegorz Woźniak (PiS) z Garwolina. Warunki kontraktu określają, że wykonawcy tych zadań mają czas do połowy 2019 roku. Kontrakt w sumie jest wart 2 miliardy złotych, z czego roboty budowlane pochłoną 1,5 miliarda złotych.

Za tę olbrzymią kwotę powstanie ekspresówka uzbrojona w 90 obiektów inżynierskich, w tym 23 mosty. Przy okazji wizyty na budowie ministrowie odnieśli się do prac nad Programem Budowy Dróg Krajowych do 2025 roku. – Poprzednicy zostawili na program wart 200 miliardów złotych. My nie wycofujemy się z niego, jedynie urealnimy terminy. W kwestii dróg krajowych nr 12 i 17 do wschodniej granicy, to wszystko będzie wiadome za kilka dni – tak minister Szmit wybrnął z naszego pytania, czy te drogi trafią na listę zadań podstawowych czy też listę rezerwową.

– VIA Carpatia, czyli droga numer 19, jest dla nas strategiczna. Pracujemy nad tym, aby ten szlak został wpisany na listę dróg podstawowych europejskiej sieci TEN-T. To znacznie ułatwi zabiegi o zdobycie finansowania z UE. Nie zapominamy o odcinku „19” od Lublina do Białegostoku. Ten odcinek trafi do przetargów jednak w kolejnej perspektywie unijnej, czyli po 2020 roku – dodał minister Adamczyk.

Czytaj więcej o: drogi s17 budowa
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
qwe
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2017 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O i jest ten nieudacznik, karierowicz Tułajew z PiS (nie wiem po co oni go trzymają) ! Zawód POSEŁ ( jak to mocno podkreśla bo nic innego w życiu nie robił, boi nic nie umie) zaczyna biegać na "ambitniejsze imprezy" bo puki co to latał na wszystkie kościelne imprezy za nasze pieniądze !
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To się nazywa być PISiorem trzeba mieć nastukane w głowie dla takich akcji! Współczuję wam ci którzy na takie postacie głosowaliście.
Rozwiń
qwe
qwe (18 maja 2017 o 14:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oczywiście w betonie 20 lat po tym fakcie
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fakt o SENATORZE PIS Z LUBLINA: O co chodzi? Senator jest podejrzewany o to, że złożony w Senacie projekt ustawy transportowej, której był sprawozdawcą to owoc lobbingu przewoźników! Projekt, który partia szybko kazała wycofać z parlamentu, wprowadzał duże przywileje dla organizatorów krajowego transportu autobusowego.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinno się zabrać wszystkie fundusze unijne rolnikom i prywatnym przedsiębiorstwom, fundusze tzw: na innowacje. Pieniądze zamiast na nabijanie prywatnych portfeli powinny iść na drogi i infrastrukturę , która jak będzie to i inwestorzy się znajda. Na dziś zamiast budować drogi za własne pieniądze to budujemy teoretycznie za pieniądze unijne (czyli własne + mały wkład zagraniczny który wraca do nich w postaci zakupów tzw. innowacyjnych technologii). Firmy prywatne zamiast uczyć się rynkowych działań uczą się pisania projektów unijnych i wciągania kasy. Jak tylko skończą się środki każda z tych firm padnie i pozostaną nikomu nie potrzebne urządzenia sprowadzone za dotacje. Są firmy które przez cały okres trwałości projektu nie rozpakowały maszyn i od razu po zakończeniu trwania sprzedają urządzenia za 50% nowych , zarabiając na tym iż same dały za sprzęt 20% (80%) dofinansowania. Tragedia i wszystko zgodnie z prawem. A drogi powinniśmy budować za swoje i te które są nam naprawdę potrzebne a nie te które dofinansuje unia. Droga S17 powinna być gotowa na Euro 2012 tak by była krótka szybka droga z Warszawy do Lwowa i na Ukrainę a tak to wybudowaliśmy A4 do Rzeszowa (nie wiadomo po co) i dalej już po Euro na Ukrainę. Na A4 ruch jest znikomy a wszystkie Tiry i tak jadą przez Lublin bo bliżej i taniej. Ale Unia kazała budować A4 to budowaliśmy. Chwała i cześć Tuskowi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!