Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2013 r.
17:41
Edytuj ten wpis

Mniej zajęć dodatkowych w przedszkolach. Przez nowe przepisy

0 13 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Po zmianie przepisów zajęć dodatkowych w przedszkolach będzie mniej. Niepewna jest też przyszłość instruktorów i lektorów języków obcych, którzy do tej pory uczyli najmłodszych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1 września weszła w życie tzw. ustawa przedszkolna. W zamyśle MEN – miała ona znieść bariery w upowszechnieniu wychowania przedszkolnego. Nowe przepisy ograniczyły opłaty pobierane od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę w pobytu w przedszkolu (pierwsze pięć godzin jest darmowe).

Pieniądze te mają wystarczyć na organizację zajęć dodatkowych, za które do tej pory rodzice płacili dodatkowo. – Czy to oznacza, że zajęć z rytmiki, języków obcych czy tańca towarzyskiego wcale nie będzie? – pytają zdezorientowani rodzice.

– Chciałabym, żeby córka chodziła przynajmniej na rytmikę i taniec – mówi pani Iwona, mama 4-letniej Zuzi. – Na razie nie wiem, czy to będzie możliwe.

– Lubelskie przedszkola są przygotowane do prowadzenia we własnym zakresie trzech rodzajów zajęć: logopedycznych, z rytmiki i z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej – wylicza Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta w Lublinie. – Niektóre przedszkola pewnie też z powodzeniem przeprowadziłyby zajęcia taneczne.

To w Lublinie. Bo np. w Kraśniku ani rytmiki, ani zajęć z języka angielskiego nie będzie. – Będą tylko zajęcia z logopedą – informuje Krystyna Kaczorowska, p.o. dyrektora kraśnickiego Ośrodka Edukacji i Nauki.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach są organizowane na wniosek rodziców. W wielu lubelskich przedszkolach we wrześniu odbędą się zebrania. – Wtedy dyrektorzy zorientują się, jakie jest zapotrzebowanie – dodaje Dumkiewicz-Sprawka. – Liczymy też na to, że może do tego czasu wykładnia prawna będzie bardziej precyzyjna.

Taką nadzieję mają też nauczyciele, którzy do tej pory uczyli przedszkolaków. – Na razie nie mam zielonego pojęcia, czy wciąż będę uczyć najmłodsze dzieci – mówi Aleksandra, nauczycielka języka angielskiego. – Zajęcia w przedszkolach to główne źródło mojego dochodu. Bez nich będę mieć poważne problemy finansowe.

Pracę mogą stracić nie tylko lektorzy, ale też instruktorzy tańca, rytmiki, czy sztuk walki.

– Podejrzewam, że w skali całego Lublina sytuacja może dotyczyć ponad setki osób – przypuszcza Rafał Iskra, dyrektor Zakładu Pomocy Szkole w Lublinie, który zajmuje się prowadzeniem zajęć dodatkowych dla przedszkoli i szkół na terenie województwa lubelskiego. – W przypadku naszego zakładu byłoby to kilkadziesiąt osób.

Protest rodziców

Na Facebooku powstała akcja protestacyjna zainicjowana przez rodziców z Lublina ("Zajęcia dodatkowe w przedszkolach? Jestem na TAK”). Jak czytamy na stronie, "ma pokazać, jak wielu ludziom zależy na tym, by odpłatne zajęcia dodatkowe odbywały się nadal w przedszkolach państwowych”. Stronę "polubiło” już ponad 3 tys. osób.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Edyta / 5 września 2013 o 20:34

Myślę,że to dobry pomysł i należy go wprowadzić w życie ,tak jak to zrobiono z zajęciami dodatkowymi .

Avatar
Edyta / 5 września 2013 o 20:30

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyłam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

rozwiń
Avatar
obserwator / 5 września 2013 o 12:45

za to w prywatnych juz 3wrzesnia   banery  o zajęciach dodatkowych zawisły, przedszkola publiczne   status ochronek ,promocja prywatnych,...super, za 1zł macie  minimum a jak ponad 1000 zł i dotacja tez  ,to róbta co chceta...ile jeszcze do wyborów?

Avatar
Agnieszka / 5 września 2013 o 10:08

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyłam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyłam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznik... rozwiń

Avatar
rood / 3 września 2013 o 16:38

petycja w sprawie zajęć dodatkowych www.petycje.pl/9887.

Avatar
ANTYKLERSS / 3 września 2013 o 10:31

POSTULUJE WIĘCEJ GODZIN RELIGI I NAWRACANIA NA WŁAŚCIWĄ DROGĘ,CHA,CHA!!W PAŃSTWIE WYZNANIOWYM JAKIM JEST POLSKA, WIARA W BISKUPA I JEGO WYNURZENIA POWINNA BYĆ PODSTAWOWYM KANONEM NAUCZANIA OD ŻŁOBKA,CHA,CHA!!BĘÐZIEMY KRAJEM ORTODOKSJI JAK IRAN!!!MARZENIE KATO OSZOŁOMÓW SIĘ SPEŁNI!!CO TAM WYCHOWANIE FIZYCZNE I NAUKA JĘZYKÓW!

Avatar
m / 3 września 2013 o 10:12

www.junior.lublin.pl

U nas zajęcia dodatkowe bez zmian :)

Avatar
Gość / 3 września 2013 o 08:46

I tak powinno być bezpłatne ZAJĘCIA DODATKOWE.

Zgadza się, ale jest to niemożliwe a więc to chyba my sami powinniśmy decydować

Avatar
witom / 3 września 2013 o 08:44

Witam proponuję wszystkim rodzicom, którzy uważają, że ten bzdurny zakaz jest dla ich dzieci krzywdzący ( JA NIE WYBRAŻAM SOBIE ŻEBY MOJA CÓRKA NIE MOGŁA CHODZIĆ NA ZAJĘCIA DODATKOWE )  skierowanie sprawy do sądu przeciwko Pani Minister ... z powodu ograniczenia praw wynikających z systemu demokracji w jakim żyjemy, a który to pozwala Nam decydować na co, jak i kiedy wydajemy pieniądze obecnie już nie możemy Minister zdecydował, że nie mogę wysyłać dziecka np. na angielski czy rytmikę nawet jeżeli jestem świadomy tego, że w tym czasie płacę jakby podwójnie za godzinę TO MOJA DECYZJA i moje pieniądze, czemu Minister Finansów tak nie podchodzi do kwestii podatków płacimy po kilka razy za to samo - np. zarabiamy - dochodowy, potem np. kupno - PCC itd., dają nam wyjście zajęcia po 17 KPINA małe dziecko o tej godzinie niewiele skorzysta może niech Pani Minister więcej się dokształci to będzie o tym wiedziała.

Witam proponuję wszystkim rodzicom, którzy uważają, że ten bzdurny zakaz jest dla ich dzieci krzywdzący ( JA NIE WYBRAŻAM SOBIE ŻEBY MOJA CÓRKA NIE MOGŁA CHODZIĆ NA ZAJĘCIA DODATKOWE )  skierowanie sprawy do sądu przeciwko Pani Minister ... z powodu ograniczenia praw wynikających z systemu demokracji w jakim żyjemy, a który to pozwala Nam decydować na co, jak i kiedy wydajemy pieniądze obecnie już nie możemy Minister zdecydował, że nie mogę wysyłać dziecka np. na angielski czy rytmikę nawet jeżeli jestem świadomy tego, że w tym czasi... rozwiń

Avatar
jagoda / 3 września 2013 o 05:28

I tak powinno być bezpłatne ZAJĘCIA DODATKOWE.

Avatar
Edyta / 5 września 2013 o 20:34

Myślę,że to dobry pomysł i należy go wprowadzić w życie ,tak jak to zrobiono z zajęciami dodatkowymi .

Avatar
Edyta / 5 września 2013 o 20:30

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyłam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

rozwiń
Avatar
obserwator / 5 września 2013 o 12:45

za to w prywatnych juz 3wrzesnia   banery  o zajęciach dodatkowych zawisły, przedszkola publiczne   status ochronek ,promocja prywatnych,...super, za 1zł macie  minimum a jak ponad 1000 zł i dotacja tez  ,to róbta co chceta...ile jeszcze do wyborów?

Avatar
Agnieszka / 5 września 2013 o 10:08

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyłam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyłam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznik... rozwiń

Avatar
rood / 3 września 2013 o 16:38

petycja w sprawie zajęć dodatkowych www.petycje.pl/9887.

Avatar
ANTYKLERSS / 3 września 2013 o 10:31

POSTULUJE WIĘCEJ GODZIN RELIGI I NAWRACANIA NA WŁAŚCIWĄ DROGĘ,CHA,CHA!!W PAŃSTWIE WYZNANIOWYM JAKIM JEST POLSKA, WIARA W BISKUPA I JEGO WYNURZENIA POWINNA BYĆ PODSTAWOWYM KANONEM NAUCZANIA OD ŻŁOBKA,CHA,CHA!!BĘÐZIEMY KRAJEM ORTODOKSJI JAK IRAN!!!MARZENIE KATO OSZOŁOMÓW SIĘ SPEŁNI!!CO TAM WYCHOWANIE FIZYCZNE I NAUKA JĘZYKÓW!

Avatar
m / 3 września 2013 o 10:12

www.junior.lublin.pl

U nas zajęcia dodatkowe bez zmian :)

Avatar
Gość / 3 września 2013 o 08:46

I tak powinno być bezpłatne ZAJĘCIA DODATKOWE.

Zgadza się, ale jest to niemożliwe a więc to chyba my sami powinniśmy decydować

Avatar
witom / 3 września 2013 o 08:44

Witam proponuję wszystkim rodzicom, którzy uważają, że ten bzdurny zakaz jest dla ich dzieci krzywdzący ( JA NIE WYBRAŻAM SOBIE ŻEBY MOJA CÓRKA NIE MOGŁA CHODZIĆ NA ZAJĘCIA DODATKOWE )  skierowanie sprawy do sądu przeciwko Pani Minister ... z powodu ograniczenia praw wynikających z systemu demokracji w jakim żyjemy, a który to pozwala Nam decydować na co, jak i kiedy wydajemy pieniądze obecnie już nie możemy Minister zdecydował, że nie mogę wysyłać dziecka np. na angielski czy rytmikę nawet jeżeli jestem świadomy tego, że w tym czasie płacę jakby podwójnie za godzinę TO MOJA DECYZJA i moje pieniądze, czemu Minister Finansów tak nie podchodzi do kwestii podatków płacimy po kilka razy za to samo - np. zarabiamy - dochodowy, potem np. kupno - PCC itd., dają nam wyjście zajęcia po 17 KPINA małe dziecko o tej godzinie niewiele skorzysta może niech Pani Minister więcej się dokształci to będzie o tym wiedziała.

Witam proponuję wszystkim rodzicom, którzy uważają, że ten bzdurny zakaz jest dla ich dzieci krzywdzący ( JA NIE WYBRAŻAM SOBIE ŻEBY MOJA CÓRKA NIE MOGŁA CHODZIĆ NA ZAJĘCIA DODATKOWE )  skierowanie sprawy do sądu przeciwko Pani Minister ... z powodu ograniczenia praw wynikających z systemu demokracji w jakim żyjemy, a który to pozwala Nam decydować na co, jak i kiedy wydajemy pieniądze obecnie już nie możemy Minister zdecydował, że nie mogę wysyłać dziecka np. na angielski czy rytmikę nawet jeżeli jestem świadomy tego, że w tym czasi... rozwiń

Avatar
jagoda / 3 września 2013 o 05:28

I tak powinno być bezpłatne ZAJĘCIA DODATKOWE.