czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Mniej zniżek w lubelskich przedszkolach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2011, 19:55
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Rodzice posiadający trójkę i więcej dzieci najprawdopodobniej nie będą już zwalniani z opłat (chodzi o koszt pobytu dzieci powyżej ustawowych bezpłatnych 5 godzin – red.) za miejskie przedszkola. Wojewoda zapowiada unieważnienie jednego z przepisów miejskiej uchwały, który taką ulgę przyznaje.

Zniżka obowiązywała przez lata, ale okazało się, że trzeba zmienić uchwałę, w której była ona zapisana. W przygotowanym przez prezydenta miasta projekcie nowej uchwały takiej ulgi już nie było. Ratusz uznał, że jest ona niezgodna z Konstytucją nakazującą równe traktowanie.

– Zgodnie z różnymi wyrokami nie można różnicować wysokości opłat w zależności od liczby dzieci, które wywodzą się z tej samej rodziny – wyjaśniała Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. Wyrok w podobnej sprawie zapadł w kwietniu w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, do którego trafił przepis wprowadzający takie zniżki w Rykach.

Ale podczas czerwcowej sesji radni się uparli i postanowili, że dopiszą ulgę do nowej uchwały. – Na jakiej podstawie zabrania się nam uchwalania takich zniżek? Proszę o konkretny przepis – oburzał się Dariusz Jezior, radny PiS. Radni uznali, że warto zaryzykować.
Fortel się nie udał – wojewoda wszczęła już postępowanie nadzorcze i zapowiada unieważnienie paragrafu wprowadzającego zniżkę.
– Radni przekroczyli swoje upoważnienia – wyjaśnia Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody. – Rada może jedynie ustalić wysokość opłat za przedszkola, ale nie ma prawa wprowadzać zwolnień od tych opłat. Poza tym nie można nikogo faworyzować ze względu na liczbę posiadanych dzieci. Artykuł 32 Konstytucji mówi, że wszyscy są równi wobec prawa. Nie negujemy kwestii wsparcia rodzin wielodzietnych, ale musi się to odbywać w sposób zgodny z prawem.

– Jest mi bardzo przykro, że wojewoda wszczęła to postępowanie i nie wzięła pod uwagę wielu aktów prawnych, które pozwalają wspierać rodziny wielodzietne – komentuje Jadwiga Mach, radna PiS.

Kiedy wojewoda uchyli przepis decyzja ta będzie jeszcze mogła być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ale magistrat nie będzie rekomendował radnym takiego kroku. – Nie będziemy bronić tego przepisu – zapowiada Barbara Czołowska, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania. – Ja za to będę namawiać radę, by odwołała się do sądu – deklaruje radna Mach.

Do miejskich przedszkoli na nadchodzący rok szkolny przyjęto 1151 dzieci z rodzin wielodzietnych, które mogłyby korzystać ze zwolnień z opłat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kowalski
myślenie nie boli
J
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kowalski
Kowalski (2 września 2011 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niezgodne z konstytucją? Słowo wytrych. Dzięki temu kasa miasta dostanie więcej pieniędzy
Czy z zgodne z konstytucją jest, że wojewoda Tokarska ma służbowy samochód a ja nie mam?
Rozwiń
myślenie nie boli
myślenie nie boli (2 września 2011 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro ulgi dla rodzin wielodzietnych są naruszeniem zasady "równego traktowania", to czym jest np. pierwszeństwo w przyjmowaniu do przedszkola dzieci samotnych matek? Czy to też wojewoda wyprostuje? A może po prostu są równi i równiejsi?
Rozwiń
J
J (30 sierpnia 2011 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polskie państwo nie wspiera rodziny w żaden sposób i pasożytuje na swoich obywatelach już prawie opodatkowując podatki. Czytam że niektórzy uważają że trzeba mieć spore zaplecze żeby mieć 3 dzieci, uważam że to nie tak, trzeba mieć porostu inną mentalność- nie proaborcyjna psychicznie i fizycznie.Uważam że to niesłuszne -cofnięcie tej ulgi
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2011 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mieszkaniec wsi Lublin' timestamp='1311754432' post='507275']
Tu podejście magistratu uważam, że jest jak najbardziej słuszne.
[/quote]
ale magistrat jest za zniżkami-źle zrozumiałeś tekst
Rozwiń
mieszkaniec wsi Lublin
mieszkaniec wsi Lublin (27 lipca 2011 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu podejście magistratu uważam, że jest jak najbardziej słuszne. Ulgi typu "trzecie dziecko i następne za darmo" w takich instytucjach jest naruszeniem równego traktowania obywateli. Aczkolwiek, sklep czy jakiś klub, może sobie takie zniżki wprowadzić. Pomoc powinna być nie przez takie ulgi, ale równe dofinansowanie na każde dziecko.
A ci co piszą, że dla trójki dzieci trzeba "bardzo szerokiego zaplecza finansowego", to nawet jakby wygrali w totka parę milionów, to pewnie na to nie zdobyliby się. Do tego trzeba przede wszystkim miłości i poświęcenia siebie i swojego czasu. Wtedy częste wakacyjne wyjazdy w ciepłe i dalekie kraje, które tak wielu rajcują, muszą ustąpić innym wydatkom, stać cię na to?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!