sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Lublin

Mniejsza i tańsza

Dodano: 18 listopada 2002, 18:12

31 zamiast 55 jak do tej pory radnych będzie decydowało przez najbliższe cztery lata o obliczu miasta. Rada ma być tańsza – miasto w przyszłym roku zaoszczędzi na radnych 420 tys. zł.

To nie koniec nowości. Prawdopodobnie zmieni się też dzień, w którym nowi radni będą spotkać się na sesjach. Przez ostanie dziesięć lat był to czwartek, teraz ma go zastąpić środa. Taki wniosek zgłosiła grupa radnych. – To dobry pomysł – zapewnia Jacek Zarębski, dyr. biura Rady Miejskiej. – Dlaczego? Uchwały będą wchodzić w życie jeszcze w tygodniu, w którym zostaną podjęte. Pozwoli to też uniknąć zamieszania w przypadkach, gdy nie zostanie wyczerpany porządek obrad.
Największą zmianą w nowej radzie jest ograniczenie do 31 liczby radnych. Jest ich o 14 mniej niż w poprzedniej kadencji.
Większość w radzie – jak poprzednio – ma prawica. Najwięcej radnych wprowadziło Prawo i Rodzina – 13, drugim pod względem liczebności jest klub SLD–UP, który ma 12 radnych. Po dwa mandaty zdobyły komitety wyborcze Lubelskiego Forum Samorządowego oraz Porozumienia Lubelskiego. Po jednym radnym jest z Lubelskiej Centroprawicy oraz Samoobrony. – Mniejsza rada będzie działać sprawniej. Choć na początku niespójne przepisy mogą doprowadzić do sporów kompetencyjnych – twierdzi Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca byłej rady.
Mniejsza liczba radnych pociągnie zmiany w pracach komisji Rady Miejskiej. – Chcemy, by odpowiednio zmniejszono liczbę radnych w poszczególnych komisjach, a tam gdzie to będzie możliwe, łączyć komisje ze sobą – zdradza plany Jacek Czerniak, przewodniczący klubu SLD–UP.
Rada będzie tańsza. W tym roku na jej utrzymanie miasto przeznaczyło 1,2 mln zł. W przyszłym roku radni mają kosztować podatników o 420 tys. mniej. Same wydatki na diety spadną z 1,080 mln zł w 2002 r. do 680 tys. w roku 2003.
Ponad połowa składu rady (17) to radni poprzedniej kadencji. Dwóch radnych zasiądzie w sali obrad po raz czwarty. Chodzi o Mariana Pakułę oraz Czesława Kozieła (obaj wybrani z listy SLD–UP). Najmłodszym radnym jest Monika Wac z SLD–UP, ma 23 lata (nie pobiła jednak rekordu ustanowionego przez Monikę Mużacz-Kowal, radną poprzedniej kadencji, która otrzymała mandat w wieku 20 lat). Prawie pół wieku więcej ma radny senior – Jan Miturski (71 lat).

Ile dostanie radny

W grudniu radny pracujący: w jednej komisji – 1143,60 zł, w dwóch komisjach – 1372,33 zł, w trzech i więcej – 1601,05 zł. Więcej otrzyma wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – dieta plus 457,44, przewodniczący Rady Miejskiej – 2405 zł.
Do wysokości 2 280 zł dieta jest nieopodatkowana.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24