wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Mniejsze opłaty za wywóz śmieci w Lublinie? Ratusz: poczekajmy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2014, 08:45
Autor: Dominik Smaga

Ratusz nie obniży na razie opłat za wywóz śmieci od mieszkańców, mimo nacisków opozycji. PiS twierdzi, że miasto zbiera na to więcej pieniędzy, niż wydaje, choć kwoty powinny się równoważyć. - To przekłamanie - odpowiada Urząd Miasta.

Opozycja już kilkakrotnie składała w Radzie Miasta projekt uchwały obniżającej stawki za wywóz śmieci segregowanych z zabudowy wielorodzinnej. Za każdym razem nie dochodziło do głosowania nad stawkami, bo rada większością głosów zdejmowała ten projekt z porządku obrad. Na ostatnim posiedzeniu stało się inaczej: projekt nie spadł z porządku obrad, ale został odesłany do prac w komisjach. Ale efekt jest ten sam: do głosowania nad stawkami nie doszło.

PiS chce obniżenia stawek tak, by wpływy z opłat i wydatki na śmieci były na tym samym poziomie, bo zgodnie z prawem samorządy nie mogą zarabiać na odpadach, mają jedynie uzbierać pieniądze na ich zagospodarowanie.

- Z oficjalnych materiałów dowiadujemy się, że wpływy z opłat wynoszą 21 milionów złotych, podczas gdy wydatki 14,9 miliona. To pokazuje, że jest ponad sześciomilionowa nadwyżka i to zaledwie w ciągu pół roku - podkreśla Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu radnych PiS.

- To przekłamanie, radny nie uwzględnia wszystkich wydatków - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. I wymienia m.in. koszty utrzymania punktów selektywnej zbiórki, czy zagospodarowania odpadów. - Nie wiemy jakie będzie realne wykonanie usługi w miesiącach jesiennych, gdy decydującym czynnikiem będzie odbiór liści.

Opozycja nie daje za wygraną. - Projekt obniżek zgłosiliśmy już szósty raz - mówi Tułajew. Ale Ratusz twierdzi, że na ewentualne podliczenie wpływów i wydatków nadejdzie czas dopiero w styczniu. Radnych PiS te tłumaczenia nie satysfakcjonują. - Gdy pierwszy raz proponowaliśmy obniżki, mówiono nam, żeby poczekać rok, żeby przyjrzeć się jak działa system - przypomina Tułajew. - Rok minął w lipcu, a teraz tłumaczenie jest takie, że musimy czekać do końca roku. To nielogiczne.

- Zalecenia wydane w czerwcu tego roku przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych były takie, żeby podliczać system nie po pierwszym roku jego funkcjonowania, ale po zamknięciu roku kalendarzowego. Jeśli będzie nadwyżka dochodów prezydent będzie zobowiązany do wystąpienia do Rady Miasta o obniżenie opłat - wyjaśnia Krzyżanowska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Urząd Miasta Lublin śmieci
Robert
BudŻet
Mela
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Robert
Robert (29 września 2014 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto i co ma w zwyczaju?

Przedstaw twarde dowody, że jest odwrotnie.

Tak jak podejrzewałem - kończy się na żenującym odwracaniu kota ogonem. 

Rozwiń
BudŻet
BudŻet (29 września 2014 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poproszę twarde dowody na to całe "zarabianie na tym co miało się bilansować na 0". Posiadasz takowe czy, tak jak masz to w zwyczaju, uprawiasz propagandę?

Kto i co ma w zwyczaju?

Przedstaw twarde dowody, że jest odwrotnie.

Rozwiń
Mela
Mela (29 września 2014 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a gdzie byli radni pis przez te 4 lata pytam..teraz zaczeli pracować, nie zagłosuję już na nich nigdy wiecej, nie dam sie nabrać

Rozwiń
Józef
Józef (29 września 2014 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zgodzę sie z poprzednikiem z forum, że pis ostatnio na listy wpuszcza ludzi w ogóle nie związanych z partią, teraz kandydat na prezydenta Pan Muszyński, ja tylko pytam czy my w naszej partii już ludzi nie mamy, że startują pod naszym szyldem ludzie nikomu nie znani.

Rozwiń
tadeusz
tadeusz (29 września 2014 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mimo tych ruchów PiSiorom spada !!!

jak wzieli sie do roby na 1,5 m-ca przed wyborami to i spada, kandydat na prezydenta nawet nie z pisu tylko z "łapanki" to czego tu oczekiwać, słaby mamy pis w Lublinie i tyle...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!