Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2018 r.
7:58

Modlitwa zamiast lekcji. Dyskusja po wpisie na Facebooku lubelskiego liceum

280 47 A A
Pod koniec rekolekcji zazwyczaj jest okazja do spowiedzi
Pod koniec rekolekcji zazwyczaj jest okazja do spowiedzi

Spotkanie z rekolekcjonistą w auli szkoły, naciski na "wzorową frekwencję" i płatna jazda do kościoła - to tylko niektóre zastrzeżenia, jakie mają rodzice uczniów szkół w regionie do sposobu organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spore poruszenie wywołał wpis dotyczący rekolekcji zamieszczony na Facebooku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Profil prowadzi samorząd uczniowski. Autorzy komunikatu napisali m.in., że liczą na „wzorową frekwencję”.

Pod postem pojawiły się komentarze, w których wytykano autorom wpisu nieprzestrzeganie zasady rozdziału Kościoła od państwa i obowiązku zachowania przez szkoły neutralności religijnej. Głos zabrała też Fundacja Wolność od Religii, która piętnuje to, że pierwszego dnia rekolekcje będą prowadzone w auli szkoły.

– Nie wchodzę na Facebooka, a nikt do mnie osobiście nie zgłaszał się z żadnymi negatywnymi ocenami. O żadnych kontrowersjach nic nie wiem – ucina dyrektor liceum Stanisław Stoń. – W tym roku księża zaproponowali, żeby pierwszego dnia rekolekcji zorganizować prelekcję w szkolnej auli. Zgodziłem się na to i nie widzę żadnego problemu. W auli nie będzie mszy, tylko prelekcja, w której uczniowie będą brali udział dobrowolnie.

Mimo takiego stanowiska dyrektora, komunikat o rekolekcjach został zmodyfikowany. Nie znajdziemy w nim już oczekiwań dotyczących obecności.

Z kolei rodzice najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Stasinie skarżą się, że rekolekcje w tamtejszej szkole wiązać będą się z opłatami.

– Rzeczywiście na naszej stronie internetowej znalazła się informacja, że oferujemy odpłatny dowóz dzieci do kościoła – przyznaje Jacek Wójcik, dyrektor szkoły. – To jednak nasz ukłon w stronę rodziców, którzy nie mogą zawieźć do kościoła dzieci w środku dnia. Wynajmiemy autokar, a bilet będzie kosztował tylko 2 zł w jedną stronę. Co najważniejsze, uczestnictwo w rekolekcjach nie jest obowiązkowe. W te dni lekcji nie będzie, ale dla dzieci, które zostaną w szkołach, odbędą się zajęcia opiekuńcze.

Zupełnie inne podejście do rekolekcji widać w Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie. – Na wyraźne życzenie księdza proboszcza, w dni rekolekcji normalnie odbywały się lekcje. Chętni uczniowie poszczególnych klas mogli jednak wychodzić pod opieką nauczycieli do kościoła, na krótkie 45-minutowe spotkania – relacjonuje dyrektor Kamil Dąbrowski.

Obowiązek szkoły

Zgodnie z prawem szkoły mają obowiązek umożliwić uczniom, którzy chodzą na lekcje religii, udział w rekolekcjach wielkopostnych przez trzy dni z rzędu. Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 marca 2018 o 09:38
Byłoby miło, gdyby kuratorium i wydział oświaty wypowiedzieli się jasno na temat organizacji zajęć podczas rekolekcji. Księża wywalczyli sobie (nie napotykając na opór) trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych, aby w tym czasie paść owieczki. W początkowym okresie istotnie organizowali jakieś prelekcje, filmy, spotkania.... całe tabuny kleryków przemieszczały się przez szkoły. A teraz odpowiedzialność za organizację rekolekcji spadła na szkoły. Owszem, jakiś misjonarz się w kościele pojawi, ale dziatwa, wzorem pierwszomajowych obchodów, pod opieką nauczyciela (czy nauczyciel może sam opiekować się grupą 25 dzieci poza szkołą?) maszeruje karnie do kościoła. W kościele też nie jego pracownicy, ale nauczyciele mają zapewnić opiekę i właściwe zachowanie (nic to, że tego zachowania rodzice nie nauczyli), a później wrócić do szkoły i edukować. Często do 16, 17 po południu. Dlaczego są szkoły, które w czasie rekolekcji mają wolne od lekcji i są szkoły, w ktorych lekcje odbywają się co do minuty, a do kościoła dziatwa spieszy w porze obiadowej?
Byłoby miło, gdyby kuratorium i wydział oświaty wypowiedzieli się jasno na temat organizacji zajęć podczas rekolekcji. Księża wywalczyli sobie (nie napotykając na opór) trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych, aby w tym czasie paść owieczki. W początkowym okresie istotnie organizowali jakieś prelekcje, filmy, spotkania.... całe tabuny kleryków przemieszczały się przez szkoły. A teraz odpowiedzialność za organizację rekolekcji spadła na szkoły. Owszem, jakiś misjonarz się w kościele pojawi, ale dziatwa, wzorem pierwszomajowych obchodów, pod opieką... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 10:22
"Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.' - Bezedura. Zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji religii, uczniowie mają prawo do zwolnienia z zajęć w celu wzięcia udziału w rekolekcjach. Szkoła w ogóle nie musi nic ustalać z proboszczem, szkoła jedynie musi poinformować uczniów, że chcący wziąć udział w rekolekcjach mają prawo do zwolnienia z zajęć, które pokrywają się z czasem rekolekcji + dotarcie do szkoły. A szkoła w te dni pracuje normalnie. Chyba że dyrekcja skorzystała z puli dodatkowych dni wolnych i dni rekolekcji ustanowiła dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (ale to, zgodnie z przepisami, należy podać do wiadomości do końca września bieżącego roku szkolnego). Szkoła nie może sobie ot tak odwoływać zajęć dydaktycznych, na wszystko są procedury.
"Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.' - Bezedura. Zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji religii, uczniowie mają prawo do zwolnienia z zajęć w celu wzięcia udziału w rekolekcjach. Szkoła w ogóle nie musi nic ustalać z proboszczem, szkoła jedynie musi poinformować uczniów, że chcący wziąć udział w rekolekcjach mają pra... rozwiń
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:30
"Le Figaro" wymienia symptomy islamizacji, a wśród nich odmowę jedzenia w stołówce, gdyż mięso nie jest "halal", czyli rytualnie dozwolone, zmuszanie uczniów, a nawet nauczycieli wywodzących się z muzułmańskiej mniejszości do postu podczas ramadanu, hidżab masowo noszony przez uczennice i kwestionowanie na lekcji teorii ewolucji oraz równouprawnienia kobiet. To, jak islamiści opanowują szkoły w np. Marsylii, Ravet opisał książce zatytułowanej "Dyrektor Gimnazjum czy Imam Republiki".
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:17
Za komuny ludzie po kryjomu modlili się o upadek antychrześcijańskiego komunizmu. Za Sprawą JP2 i Najwyższego udało się. Obecnie nadszedł czas na na kolejne modlitwy w intencji nawrócenia ateistycznych unijnych struktur w Europie
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 20:30
Rozwiązanie jest proste: nie zapisujcie swoich dzieci na religię. Tylko tyle wystarczy. A jak zapisujecie, to nie płaczcie.
Avatar
edek / 10 marca 2018 o 16:19
Jesteś człowieku debilem? Modlisz się przecież do Żyda na dwóch skrzyżowanych kijach! Bredzisz coś o żydostwie? Dzięki Kościołowi doszło do targowicy a tak w ogóle to Polacy to Słowianie którym ta złodziejską wiarę narzucono 
Avatar
wolnomyśliciel / 10 marca 2018 o 14:48
polak i Patriota... napisał:
tym nie wyedukowanym gnojom kościół przeszkadza i stoi w gardle. Tylko pod tym krzyżem tylko pod tym znakiem polska nie upadla a Polak polakiem. Żyndostwo podnosi lby i znow zalewa nasza ukochana ojczyznę wrogoscia do świętego krzyża i jezusowego Serca przenajświętszego! Od tego szkoła żeby ksztalcic właściwie postawy!
 Ale to kształtowanie już było i nie niech nie wraca więcej.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 22:54
opozycyjne głupki wolą nergala ?
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 21:35
To nie jest pierwszy przypadek rządów kleru w I LO. Tegoroczne Walentynki zostały rozbite na 13 i 15 lutego. Co z 14? Zakaz od dyrektora organizacji Walentynek, z powodu Środy Popielcowej. Na każde rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego zapraszany jest ks. Leon Pietroń, co roku przemawia - karany m. in. za polityczne kazania o ,,komuchach”. O poglądach nauczycieli nie wspomnę. Jedna z nauczycielek mówiąca, że osoby czarnoskóre są mniej inteligentne od białych. Inna zadająca temat prezentacji ,,Dlaczego nie przyjmować uchodźców”. Plus jeden z nauczycieli zajmujący się prywatnie dociekaniami smoleńskimi... Ta szkoła od bardzo dawna już nie jest świecka i obiektywna.
To nie jest pierwszy przypadek rządów kleru w I LO. Tegoroczne Walentynki zostały rozbite na 13 i 15 lutego. Co z 14? Zakaz od dyrektora organizacji Walentynek, z powodu Środy Popielcowej. Na każde rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego zapraszany jest ks. Leon Pietroń, co roku przemawia - karany m. in. za polityczne kazania o ,,komuchach”. O poglądach nauczycieli nie wspomnę. Jedna z nauczycielek mówiąca, że osoby czarnoskóre są mniej inteligentne od białych. Inna zadająca temat prezentacji ,,Dlaczego nie przyjmować uchodźców”. Plus jeden... rozwiń
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 9 marca 2018 o 21:12
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 o 09:38
Byłoby miło, gdyby kuratorium i wydział oświaty wypowiedzieli się jasno na temat organizacji zajęć podczas rekolekcji. Księża wywalczyli sobie (nie napotykając na opór) trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych, aby w tym czasie paść owieczki. W początkowym okresie istotnie organizowali jakieś prelekcje, filmy, spotkania.... całe tabuny kleryków przemieszczały się przez szkoły. A teraz odpowiedzialność za organizację rekolekcji spadła na szkoły. Owszem, jakiś misjonarz się w kościele pojawi, ale dziatwa, wzorem pierwszomajowych obchodów, pod opieką nauczyciela (czy nauczyciel może sam opiekować się grupą 25 dzieci poza szkołą?) maszeruje karnie do kościoła. W kościele też nie jego pracownicy, ale nauczyciele mają zapewnić opiekę i właściwe zachowanie (nic to, że tego zachowania rodzice nie nauczyli), a później wrócić do szkoły i edukować. Często do 16, 17 po południu. Dlaczego są szkoły, które w czasie rekolekcji mają wolne od lekcji i są szkoły, w ktorych lekcje odbywają się co do minuty, a do kościoła dziatwa spieszy w porze obiadowej?
Byłoby miło, gdyby kuratorium i wydział oświaty wypowiedzieli się jasno na temat organizacji zajęć podczas rekolekcji. Księża wywalczyli sobie (nie napotykając na opór) trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych, aby w tym czasie paść owieczki. W początkowym okresie istotnie organizowali jakieś prelekcje, filmy, spotkania.... całe tabuny kleryków przemieszczały się przez szkoły. A teraz odpowiedzialność za organizację rekolekcji spadła na szkoły. Owszem, jakiś misjonarz się w kościele pojawi, ale dziatwa, wzorem pierwszomajowych obchodów, pod opieką... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 10:22
"Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.' - Bezedura. Zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji religii, uczniowie mają prawo do zwolnienia z zajęć w celu wzięcia udziału w rekolekcjach. Szkoła w ogóle nie musi nic ustalać z proboszczem, szkoła jedynie musi poinformować uczniów, że chcący wziąć udział w rekolekcjach mają prawo do zwolnienia z zajęć, które pokrywają się z czasem rekolekcji + dotarcie do szkoły. A szkoła w te dni pracuje normalnie. Chyba że dyrekcja skorzystała z puli dodatkowych dni wolnych i dni rekolekcji ustanowiła dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (ale to, zgodnie z przepisami, należy podać do wiadomości do końca września bieżącego roku szkolnego). Szkoła nie może sobie ot tak odwoływać zajęć dydaktycznych, na wszystko są procedury.
"Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.' - Bezedura. Zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji religii, uczniowie mają prawo do zwolnienia z zajęć w celu wzięcia udziału w rekolekcjach. Szkoła w ogóle nie musi nic ustalać z proboszczem, szkoła jedynie musi poinformować uczniów, że chcący wziąć udział w rekolekcjach mają pra... rozwiń
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:30
"Le Figaro" wymienia symptomy islamizacji, a wśród nich odmowę jedzenia w stołówce, gdyż mięso nie jest "halal", czyli rytualnie dozwolone, zmuszanie uczniów, a nawet nauczycieli wywodzących się z muzułmańskiej mniejszości do postu podczas ramadanu, hidżab masowo noszony przez uczennice i kwestionowanie na lekcji teorii ewolucji oraz równouprawnienia kobiet. To, jak islamiści opanowują szkoły w np. Marsylii, Ravet opisał książce zatytułowanej "Dyrektor Gimnazjum czy Imam Republiki".
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:17
Za komuny ludzie po kryjomu modlili się o upadek antychrześcijańskiego komunizmu. Za Sprawą JP2 i Najwyższego udało się. Obecnie nadszedł czas na na kolejne modlitwy w intencji nawrócenia ateistycznych unijnych struktur w Europie
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 20:30
Rozwiązanie jest proste: nie zapisujcie swoich dzieci na religię. Tylko tyle wystarczy. A jak zapisujecie, to nie płaczcie.
Avatar
edek / 10 marca 2018 o 16:19
Jesteś człowieku debilem? Modlisz się przecież do Żyda na dwóch skrzyżowanych kijach! Bredzisz coś o żydostwie? Dzięki Kościołowi doszło do targowicy a tak w ogóle to Polacy to Słowianie którym ta złodziejską wiarę narzucono 
Avatar
wolnomyśliciel / 10 marca 2018 o 14:48
polak i Patriota... napisał:
tym nie wyedukowanym gnojom kościół przeszkadza i stoi w gardle. Tylko pod tym krzyżem tylko pod tym znakiem polska nie upadla a Polak polakiem. Żyndostwo podnosi lby i znow zalewa nasza ukochana ojczyznę wrogoscia do świętego krzyża i jezusowego Serca przenajświętszego! Od tego szkoła żeby ksztalcic właściwie postawy!
 Ale to kształtowanie już było i nie niech nie wraca więcej.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 22:54
opozycyjne głupki wolą nergala ?
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 21:35
To nie jest pierwszy przypadek rządów kleru w I LO. Tegoroczne Walentynki zostały rozbite na 13 i 15 lutego. Co z 14? Zakaz od dyrektora organizacji Walentynek, z powodu Środy Popielcowej. Na każde rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego zapraszany jest ks. Leon Pietroń, co roku przemawia - karany m. in. za polityczne kazania o ,,komuchach”. O poglądach nauczycieli nie wspomnę. Jedna z nauczycielek mówiąca, że osoby czarnoskóre są mniej inteligentne od białych. Inna zadająca temat prezentacji ,,Dlaczego nie przyjmować uchodźców”. Plus jeden z nauczycieli zajmujący się prywatnie dociekaniami smoleńskimi... Ta szkoła od bardzo dawna już nie jest świecka i obiektywna.
To nie jest pierwszy przypadek rządów kleru w I LO. Tegoroczne Walentynki zostały rozbite na 13 i 15 lutego. Co z 14? Zakaz od dyrektora organizacji Walentynek, z powodu Środy Popielcowej. Na każde rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego zapraszany jest ks. Leon Pietroń, co roku przemawia - karany m. in. za polityczne kazania o ,,komuchach”. O poglądach nauczycieli nie wspomnę. Jedna z nauczycielek mówiąca, że osoby czarnoskóre są mniej inteligentne od białych. Inna zadająca temat prezentacji ,,Dlaczego nie przyjmować uchodźców”. Plus jeden... rozwiń
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 9 marca 2018 o 21:12
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 4

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 31 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 30 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 24

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.