niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Modlitwa zamiast lekcji. Dyskusja po wpisie na Facebooku lubelskiego liceum

Dodano: 9 marca 2018, 07:58

Pod koniec rekolekcji zazwyczaj jest okazja do spowiedzi
Pod koniec rekolekcji zazwyczaj jest okazja do spowiedzi

Spotkanie z rekolekcjonistą w auli szkoły, naciski na "wzorową frekwencję" i płatna jazda do kościoła - to tylko niektóre zastrzeżenia, jakie mają rodzice uczniów szkół w regionie do sposobu organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach

Spore poruszenie wywołał wpis dotyczący rekolekcji zamieszczony na Facebooku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Profil prowadzi samorząd uczniowski. Autorzy komunikatu napisali m.in., że liczą na „wzorową frekwencję”.

Pod postem pojawiły się komentarze, w których wytykano autorom wpisu nieprzestrzeganie zasady rozdziału Kościoła od państwa i obowiązku zachowania przez szkoły neutralności religijnej. Głos zabrała też Fundacja Wolność od Religii, która piętnuje to, że pierwszego dnia rekolekcje będą prowadzone w auli szkoły.

– Nie wchodzę na Facebooka, a nikt do mnie osobiście nie zgłaszał się z żadnymi negatywnymi ocenami. O żadnych kontrowersjach nic nie wiem – ucina dyrektor liceum Stanisław Stoń. – W tym roku księża zaproponowali, żeby pierwszego dnia rekolekcji zorganizować prelekcję w szkolnej auli. Zgodziłem się na to i nie widzę żadnego problemu. W auli nie będzie mszy, tylko prelekcja, w której uczniowie będą brali udział dobrowolnie.

Mimo takiego stanowiska dyrektora, komunikat o rekolekcjach został zmodyfikowany. Nie znajdziemy w nim już oczekiwań dotyczących obecności.

Z kolei rodzice najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Stasinie skarżą się, że rekolekcje w tamtejszej szkole wiązać będą się z opłatami.

– Rzeczywiście na naszej stronie internetowej znalazła się informacja, że oferujemy odpłatny dowóz dzieci do kościoła – przyznaje Jacek Wójcik, dyrektor szkoły. – To jednak nasz ukłon w stronę rodziców, którzy nie mogą zawieźć do kościoła dzieci w środku dnia. Wynajmiemy autokar, a bilet będzie kosztował tylko 2 zł w jedną stronę. Co najważniejsze, uczestnictwo w rekolekcjach nie jest obowiązkowe. W te dni lekcji nie będzie, ale dla dzieci, które zostaną w szkołach, odbędą się zajęcia opiekuńcze.

Zupełnie inne podejście do rekolekcji widać w Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie. – Na wyraźne życzenie księdza proboszcza, w dni rekolekcji normalnie odbywały się lekcje. Chętni uczniowie poszczególnych klas mogli jednak wychodzić pod opieką nauczycieli do kościoła, na krótkie 45-minutowe spotkania – relacjonuje dyrektor Kamil Dąbrowski.

Obowiązek szkoły

Zgodnie z prawem szkoły mają obowiązek umożliwić uczniom, którzy chodzą na lekcje religii, udział w rekolekcjach wielkopostnych przez trzy dni z rzędu. Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 dni temu o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłoby miło, gdyby kuratorium i wydział oświaty wypowiedzieli się jasno na temat organizacji zajęć podczas rekolekcji. Księża wywalczyli sobie (nie napotykając na opór) trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych, aby w tym czasie paść owieczki. W początkowym okresie istotnie organizowali jakieś prelekcje, filmy, spotkania.... całe tabuny kleryków przemieszczały się przez szkoły. A teraz odpowiedzialność za organizację rekolekcji spadła na szkoły. Owszem, jakiś misjonarz się w kościele pojawi, ale dziatwa, wzorem pierwszomajowych obchodów, pod opieką nauczyciela (czy nauczyciel może sam opiekować się grupą 25 dzieci poza szkołą?) maszeruje karnie do kościoła. W kościele też nie jego pracownicy, ale nauczyciele mają zapewnić opiekę i właściwe zachowanie (nic to, że tego zachowania rodzice nie nauczyli), a później wrócić do szkoły i edukować. Często do 16, 17 po południu. Dlaczego są szkoły, które w czasie rekolekcji mają wolne od lekcji i są szkoły, w ktorych lekcje odbywają się co do minuty, a do kościoła dziatwa spieszy w porze obiadowej?
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z księdzem proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodnie z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.' - Bezedura. Zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji religii, uczniowie mają prawo do zwolnienia z zajęć w celu wzięcia udziału w rekolekcjach. Szkoła w ogóle nie musi nic ustalać z proboszczem, szkoła jedynie musi poinformować uczniów, że chcący wziąć udział w rekolekcjach mają prawo do zwolnienia z zajęć, które pokrywają się z czasem rekolekcji + dotarcie do szkoły. A szkoła w te dni pracuje normalnie. Chyba że dyrekcja skorzystała z puli dodatkowych dni wolnych i dni rekolekcji ustanowiła dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (ale to, zgodnie z przepisami, należy podać do wiadomości do końca września bieżącego roku szkolnego). Szkoła nie może sobie ot tak odwoływać zajęć dydaktycznych, na wszystko są procedury.
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2018 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Le Figaro" wymienia symptomy islamizacji, a wśród nich odmowę jedzenia w stołówce, gdyż mięso nie jest "halal", czyli rytualnie dozwolone, zmuszanie uczniów, a nawet nauczycieli wywodzących się z muzułmańskiej mniejszości do postu podczas ramadanu, hidżab masowo noszony przez uczennice i kwestionowanie na lekcji teorii ewolucji oraz równouprawnienia kobiet. To, jak islamiści opanowują szkoły w np. Marsylii, Ravet opisał książce zatytułowanej "Dyrektor Gimnazjum czy Imam Republiki".
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2018 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za komuny ludzie po kryjomu modlili się o upadek antychrześcijańskiego komunizmu. Za Sprawą JP2 i Najwyższego udało się. Obecnie nadszedł czas na na kolejne modlitwy w intencji nawrócenia ateistycznych unijnych struktur w Europie
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2018 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiązanie jest proste: nie zapisujcie swoich dzieci na religię. Tylko tyle wystarczy. A jak zapisujecie, to nie płaczcie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!