sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

MON robi konkurencję Orkiestrze. A Caritas sama wsparła WOŚP

Dodano: 12 stycznia 2017, 11:28

– Nie obawiamy się, że z powodu innej imprezy zbierzemy mniej pieniędzy. Jeśli ktoś chce dać pieniądze na WOŚP, to i tak da – mówią w lubelskim sztabie Orkiestry (fot. AS)
– Nie obawiamy się, że z powodu innej imprezy zbierzemy mniej pieniędzy. Jeśli ktoś chce dać pieniądze na WOŚP, to i tak da – mówią w lubelskim sztabie Orkiestry (fot. AS)

25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. W tym roku będzie miał konkurencję. Dzień wcześniej w całej Polsce odbędą się pikniki Ministerstwa Obrony Narodowej połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz rodzin syryjskich.

Sobotnie pikniki odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, w tym w Lublinie. Będą relacjonowane przez TVP.

– Termin faktycznie jest niezbyt fortunny, ale nie traktujemy tej imprezy jako konkurencji. Niech każdy działa w swojej sprawie, najważniejsze, żeby nie wchodzić sobie w drogę. Kłótnie w takich sprawach niczemu nie służą – komentuje Anna Wuls ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działającego przy „Chatce Żaka” w Lublinie. – Nie obawiamy się, że z powodu innej imprezy zbierzemy mniej pieniędzy. Jeśli ktoś chce dać pieniądze na WOŚP, to i tak da. Może wesprzeć obie inicjatywy lub wybrać tylko jedną. To jest indywidualny wybór, na który nie będziemy wpływać – dodaje.

Sobotni piknik organizowany przez MON rozpocznie się o godz. 12 i potrwa do 17. Impreza będzie się odbywać wewnątrz urzędu oraz na jego dziedzińcu. Nie zabraknie atrakcji muzycznych, pokazów, konkursów dla dzieci. Będą też akcenty amerykańskie, na cześć żołnierzy USA, którzy będą stacjonować w Polsce.

Pikniki wojskowe mają być połączone ze zbiórką prowadzoną przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

– Wyjaśniając kontrowersje dotyczące sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej, informujemy: Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim – napisał w oświadczeniu ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska i podkreślił, że Caritas nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią, ani nie szuka porównań. – Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji – zaznaczył ks. Subocz.

Caritas przekazała dodatkowo na aukcję WOŚP lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

– Wielokrotnie miałem okazję spotkać się z Jurkiem Owsiakiem i popieram to, co robi jego fundacja, od wielu lat wspieram zbiórkę podczas finału WOŚP. Jako Caritas zawsze pozytywnie podchodzimy do wszelkich inicjatyw na rzecz dobra społecznego – komentuje ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas. – Poza tym pikniki wojskowe, które mają być połączone ze zbiórką Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zostały zaplanowane na 14 stycznia, a finał WOŚP jest następnego dnia. Nie należy skupiać się na podsycaniu negatywnych emocji, ale właśnie na dobroczynności. Niech każdy, kto chce robić coś dobrego, robi to jak najlepiej.

„Rozgrywka z WOŚP”

Sprawę dosadnie skomentował na swoim blogu jezuita o. Grzegorz Kramer. – Od lat Caritas daje do zrozumienia, że nie jest konkurencją WOŚP, ale pomagać trzeba w każdy możliwy sposób. Jednak od zeszłego roku do sporu włączyła się władza. W tym roku postanowiono wplątać do rozgrywki Caritas, ale jak się okazuje Caritas Ordynariatu Polowego – pisze o. Kramer. – Przyszedł rozkaz – żołnierze muszą działać. Sytuacja jest tak głupia i kuriozalna, a zarazem groźna, że Caritas napisała oświadczenie, w którym odżegnuje się od… Caritas (Ordynariatu Polowego). Szkoda tylko, że kiedy władza mogła zrobić realne kroki na rzecz syryjskich rodzin, to tego nie zrobiła, a teraz te rodziny wykorzystuje się do rozgrywek z WOŚP.

SONDA
Liczba głosów: 208

Co sądzisz o organizacji pikników MON na dzień przed finałem WOŚP?

19.71 %
Nie mam nic przeciwko
80.29 %
To tworzenie niepotrzebnej konkurencji
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta gazeta jest widzę mocno zależna od po i prezydenta szkoda ale wasz problem
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taa… a za 9 miesięcy będzie pik w przyroście naturalnym i płacz po domach: „Matulu, to nie tak, że ja z pierwszym lepszym. Ja wiem jako on się nazywał – na mundurze miał nazwisko. Nazywał się Usarmi” :):)
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Życze MONowi powodzenia już ja widze jak mieszkańcy Lublina dają datki na terorystów z Syri.
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I ja co roku wyśle darmową siłę roboczą złożoną z dzieci i młodzieży na ulice. Mrówka i Złoty melon się zapełnią, a on będzie chodził w glorii.
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczyło odciągnąć rząd PO od szpitali i ich sztuczne zadłużanie przerwano. Oczywiście dzięki "lepszej kaście" tzn. lekarzom tego dokonano. Najpierw przyznano niewiarygodne pensje za dyżury, gdzie za jeden dzień płacono lekarzowi tyle co pielęgniarce za CAŁY miesiąc?! Dzięki temu wygenerowano niebotyczne zadłużenie szpitali, by później zbyć je za symboliczną złotówkę "kolesiom" nowoczesnym PełOwiakom. Oczywiście długi przeszły na budżet. Ten mechanizm ładnie opisano na podstawie działań Grupy Nowy Szpital (GNS). I czy potrzebny jest nam Owsiak z WOŚP? Ile zebrał w zeszłym roku? Ok. 60mln? Dług jaki PO pozostawiło chełmskiemu szpitalowi... 80mln zł! Dalej wierzycie w skuteczność tej szopki, gdzie finanse są tak samo klarowne jak wolontariat Kijowskiego? Kiedyś wierzyłem w spontaniczność tego serduszka. Ale od doposażenia oddziałów szpitalnych jest PAŃSTWO, po to płacę podatki?!!! A my jako "potęga" jak nas Tusk mamił powinniśmy jak Niemcy (Ein Herz für Kinder - Serce dla dzieci), robić zbiórki na kraje trzeciego świata. No, ale Jurek już na całym świecie zaczął dziadować. W końcu robi to jako dobrze opłacany wolontariusz. ps. Joanna Scheuring-Wielgus też zalicza się do "ciemnego ludu"... wcale nie brzydzi się, że korzysta z programu 500+. A ma piątkę dzieci. Widzisz za kim kibicujesz?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!