wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Monopol aż po grób

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2006, 18:23

Administratorzy cmentarzy przy ul. Lipowej i Unickiej bezprawnie ograniczali firmom pogrzebowym wykonywanie usług – uznała lubelska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A to pozwalało im na dyktowanie cen. Sprawą zajmuje się sąd konsumencki.

Jadwiga Bugajska opiekuje się rodzinnym grobem na cmentarzu przy ulicy Unickiej. Kancelaria cmentarza zażądała od niej opłaty za pozwolenie na wykonane tam prac budowlanych. Konkretnie – za zgodę na wylanie opaski wokół grobu. Nie tylko ona spotkała się z taką opłatą. Płacić trzeba m.in. za pozwolenie na postawienie nagrobka. W cenniku sumy wahają się od 50 do 270 zł.
Nekropoliami przy ul. Unickiej i ul. Lipowej zajmuje się Zarząd Cmentarzy Rzymskokatolickich. – Stwierdziliśmy, że ogranicza on dostęp innym firmom do świadczenia usług na terenie swoich dwóch cmentarzy – mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor Delegatury UOKiK w Lublinie.
Zdaniem UOKiK wszystkie firmy powinny prowadzić usługi cmentarne na takich samych warunkach i bez dodatkowych opłat. Wydał decyzję, z której wynika, że administracja cmentarza też jest przedsiębiorcą wykonującym usługi związane z pochówkiem i nie może stosować praktyk monopolistycznych.
Decyzję lubelskiego UOKiK utrzymał w mocy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ale administracja cmentarza nie zgodziła się z nią i złożyła już apelację.
Zarząd tłumaczy, że postępuje według Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która daje Kościołowi prawo do swobodnego pobierania koniecznych opłat na utrzymanie obiektu. Powołuje się także na Ustawę o stosunku państwa do Kościoła, która mówi, że zarządzanie cmentarzami wyznaniowymi jest działalnością religijną i nie podlega kompetencjom UOKiK.
Sprawa trafiła do sądu konsumenckiego. Rozstrzygnięcie zapadnie na początku przyszłego roku. Jeśli sąd podtrzyma decyzję UOKiK, zarządca cmentarza będzie musiał zaprzestać takich praktyk. Inaczej grozi mu kara pieniężna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!