wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

MOPR się wyprowadza. Co czeka zabytkową kamienicę na Starym Mieście?

Dodano: 15 marca 2016, 19:48
Autor: Dominik Smaga

Wpisana do rejestru zabytków kamienica powstała w 1859 roku, główny remont przechodziła aż 39 lat temu. Całkowita powierzchnia budynku to 1134 mkw
Wpisana do rejestru zabytków kamienica powstała w 1859 roku, główny remont przechodziła aż 39 lat temu. Całkowita powierzchnia budynku to 1134 mkw

Ważą się losy zabytkowego budynku przy Grodzkiej 7. Z kamienicy wyprowadza się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a miasto zastanawia się już co zrobić z nieruchomością. Lokalizacja jest atrakcyjna, ale stan kamienicy nie jest idealny.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To stara kamienica, niedostosowana do potrzeb niepełnosprawnych – tak o powodach wyprowadzki ze Starego Miasta mówi Magdalena Suduł, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Do budynku prowadzą schody, wewnątrz nie ma windy a osoby starsze, niepełnosprawne i mamy z wózkami miały problem. Kamienica nie do końca spełniała też wymogi BHP co do warunków dla pracujących tu osób.

Budowa windy nie wchodziła w grę, bo kamienica jest zabytkiem i wszelkie tego typu prace trzeba by uzgadniać z konserwatorem zabytków. Montaż windy w takim obiekcie, nawet gdyby okazał się możliwy, byłby dość kosztowny.

MOPR przenosi się do budynku przy Koryznowej 2d, gdzie będzie działać nad oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. – To blisko centrum, jest podjazd, przestronna winda i parking, numery telefonów pozostają bez zmian – informuje Suduł. – Od 17 marca będziemy już w nowym miejscu, pozostanie nam tylko posprzątać starą siedzibę i zdać budynek.

Co dalej stanie się z kamienicą? – Nic nie jest jeszcze przesądzone, jesteśmy w trakcie przejmowania nieruchomości – zastrzega Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Gdy przejmiemy budynek, będziemy weryfikować jego stan techniczny i oceniać potrzeby remontowe. Potem rozważymy dalsze możliwości, czy będzie tam przeniesiona jakaś instytucja, czy też nieruchomość trafi np. na sprzedaż.

Nieruchomość przy Grodzkiej 7 nie jest w stu procentach własnością miasta. Ułamkowe udziały posiadają osoby prywatne, ale dotarcie do nich – jak usłyszeliśmy w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych – nie jest łatwe i wciąż trwa regulowanie stanu prawnego budynku.

Inne roszady

Wyprowadzka MOPR nie jest jedyną tego typu zmianą na Starym Mieście. Niedawno władze Lublina znalazły kupca na kamieniczkę przy Olejnej 12. Licytację wygrał Jarosław Kocoń, przedsiębiorca z branży budowlanej, który za nieruchomość zapłaci 430 tys. złotych. Nieco wcześniej powiodła się kolejna próba sprzedaży zabytkowej kamienicy przy Archidiakońskiej 3, którą za 1,7 mln zł kupił lubelski przedsiębiorca Andrzej Sagan.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 lutego 2017 o 01:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkałem w latach 60. wraz z rodzicami w Lublinie przy ul. Grodzkiej 7 m. 18 (gdzie później był MOPR). W związku z programem odrestaurowania Starego Miasta dostaliśmy decyzję, że mamy opuścić to mieszkanie na czas remontu i że po jego zakończeniu do niego powrócimy. Przydzielono nam mieszkanie zastępcze przy ul. Rybnej 7 m. 11, gdzie w nocy w kuchni roiło się od karaluchów. Tam był koszmar, który musieliśmy znosić. Następnie przerzucono nas do innego mieszkania zastępczego przy ul. Lubartowskiej 24 (mieszkanie nad ówczesną pocztą). Po wyremontowaniu kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 nie pozwolono mojej rodzinie wrócić do lokalu nr 18, gdzie poprzednio mieszkaliśmy. Mimo pism w tej sprawie do Prokuratury w Lublinie, które wysyłali moi rodzice, nikt nie chciał nam w tej sprawie pomóc, a Administracja umyła ręce i była głucha na nasze skargi. Z przykrością i żalem wspominam ten fakt, bo zaważył w b. dużym stopniu na zdrowiu moich rodziców będących w podeszłym wieku. Tak właśnie została moja rodzina "załatwiona" przez "życzliwą i kompetentną" władzę w Lublinie... Zdzisław Wojdygowski (były mieszkaniec lokalu przy ul. Grodzkiej 7 m. 18).
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja w kwestii formalnej. Tytuł powinien brzmieć : DOKĄD chcemy latać z Lublina?
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeszcze nie oddali kościołowi?? to może mośkom buahahahaha
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kto jest właścicielem budynku do którego wyprowadził się MOPR i na ile lat zawarto umowę najmu?
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 20:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pamiętajcie ten wpis ! Stawiam 1000000 : 1 że będzie hotel i spa , a reszta gadaniny i biadolenia to zwykła ściema . Takie plany co i dalej ze starówą , to już dawno zapadły . Tak jak z targiem na 1000-lecia ! Działki i nieruchomości już POdzielone między ......... !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!