piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

MOSiR upuści wody z Zalewu Zemborzyckiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2013, 16:15
Autor: Dominik Smaga

W przyszłym tygodniu pobrane mają zostać próbki wody do badań, które przesądzą o tym, czy w Zalewie
W przyszłym tygodniu pobrane mają zostać próbki wody do badań, które przesądzą o tym, czy w Zalewie

O pół metra ma zostać obniżone lustro wody w Zalewie Zemborzyckim. Miasto tłumaczy to koniecznością wzmocnienia zapory.

Ekspertyzę stanu technicznego zapory zlecił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Okazało się, że trzeba ją uszczelnić.

– Rozmawialiśmy z wykonawcą prac z 2009 roku i musi nam to zrobić w ramach gwarancji – poinformował na konferencji prasowej Zdzisław Hołysz, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Prace będą wymagały obniżenia lustra wody. – Tam, gdzie mogłaby przesiąkać woda zostanie wykonany metrowej wysokości wewnętrzny nasyp z naturalnych materiałów – wyjaśnia Zdzisław Strycharz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

– Takie zabiegi powinny być przeprowadzone w ciągu dwóch, trzech tygodni, a później w miarę napływu wody przywrócony zostanie poprzedni poziom lustra zalewu. Obniżenie będzie wynosić około pół metra, a poziom wody będzie mieścić się w granicach określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.

Miasto przymierza się też do budowy drugiego zbiornika w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. Znalazłby się on powyżej ist-niejącego zbiornika.

– Miałby na calu wyłapywanie zawiesin, które płyną Bystrzycą – mówi Strycharz. Dzięki temu woda w Zalewie Zemborzyckim będzie mniej żyzna, co ma zmniejszyć ryzyko rozmnażania się sinic. Koszty budowy takiego dodatkowego zbiornika zostały oszacowane wstępnie na 40 milionów złotych.

Pieniędzy na takie inwestycje miasto ma szukać w funduszach unijnych. – Przygotowaliśmy koncepcję rewitalizacji całej doliny Bystrzycy, łącznie z Zalewem Zemborzyckim. Do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie – informuje Strycharz.

Wartość projektu to aż 460 milionów złotych. Wiadomo już, że ewentualna dotacja byłaby przyznawana w ramach nowego rozdziału unijnych funduszy uruchamianego w 2014 r.

Miasto chce też w pełni wyposażyć Zemborzyce w kanalizację sanitarną tak, by ścieki nie były zrzucane do Bystrzycy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 06:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIĘĘĘKNY MUREK WOKÓŁ ZALEWU ,hahaha Natury nie oszukasz !!!
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 06:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PZW przejmie kontrole nad Zalewem ???
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 06:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZY MOŻNA SIE KĄPAĆ BEZPIECZNIE DLA ZDROWIA W ZALEWIE???
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 06:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZALEW w ZEMBORZYCACH- syf, brud, ubóstwo i propaganda rządzących !!!
Rozwiń
czerwona płetwa
czerwona płetwa (10 czerwca 2013 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Od niedawna mieszkam w Lublinie i ostatnio dość często robię sobie małe wypady właśnie nad Zalew Zemborzycki. Mam dwojakie odczucia, ponieważ z jednej strony to fajne miejsce - bliska odskocznia, a z drugiej, ta odskocznia ma swoje minusy, których nie rozumiem. W zeszłym roku przy betonowym nabrzeżu oprócz śmieci, butelek, naturalnych szczątków i patyków pływało do góry brzuchem kilka ładnych szczupaków :( W tym roku przed wejściem po kostki do wody musiałam powybierać na plaży kawałki potłuczonych butelek - życzę aby 'autor' sam się nadział na swoje 'dzieło'. Ogólnie dużo śmiecia typu puszki, pety, nie mówiąc już o niektórych panach wędkujących, którzy również nie grzeszą kulturą, zostawiając wielkie worki po zanęcie, plastikowe pojemniki na miejscu swojego pobytu. O potłuczonych butelkach w wodzie szkoda gadać, bo to jest zwyczajnie buractwo i zachowanie raczej istot człekokształtnych, ale nie ludzi. Czy to tak trudno zabrać śmieci ze sobą i szanować własne podwórko ?...Mam wrażenie, ze dla niektórych to awykonalne. Nie cierpię takiego buraczanego stanu umysłu! Ps. Ryczące motorówki też są wkurzające, powinni tego zakazać. Zaraz pewnie odezwie się jakiś 'mądry', który zaproponuje mi wyjazd w dzicz :))) Nie przeszkadzają mi baseny Wrotkowa, ani wyciągi wodne. Przeszkadza mi myślenie ludzi, którzy z nikim oprócz siebie się nie liczą i nie dbają o to co mają....ale bardzo lubię zapach sosny, aromat jeziora, piesze i rowerowe wycieczki, fajną knajpkę nad wodą z dobrym pifffkiem, żaglówki też lubię....a i wędkarzy, ale takich, którzy swoją zdobycz, przynajmniej tą niewymiarową, wypuszczają do wody! :) Tych ostatnich gorąco pozdrawiam :) !
 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!