wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Most im. Witold Pileckiego? PiS: Nazywajmy mosty imionami patriotów

Dodano: 18 listopada 2016, 10:28
Autor: Dominik Smaga

PiS proponuje, by nowo budowany most w ciągu ul. Muzycznej nosił nazwę Witolda Pileckiego, słynnego żołnierza AK zamordowanego już po wojnie przez komunistów<br />
PiS proponuje, by nowo budowany most w ciągu ul. Muzycznej nosił nazwę Witolda Pileckiego, słynnego żołnierza AK zamordowanego już po wojnie przez komunistów

Nie dostał nazwy nowy most w ciągu ul. Muzycznej. Radni PiS chcą, by nosił on imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Ich propozycja nie przeszła jednak pełnej procedury, przez co uchwała mogłaby zostać unieważniona

Gdyby most otrzymał imię rotmistrza Witolda Pileckiego, to jego nazwisko pojawiłoby się na mapie Lublina już w drugim miejscu. Pilecki patronuje teraz niewielkiej ulicy na Czechowie. – Jest wciśnięta gdzieś między dwa bloki – mówi radny Piotr Gawryszczak (PiS), którego zdaniem jeden patron w dwóch miejscach to nie problem. W Lublinie mamy ul. Lubelskiego Lipca ’80 biegnącą od ronda o tej samej nazwie.

O to, by most nosił imię Pileckiego, zabiegają radni PiS, którzy złożyli w Radzie Miasta projekt takiej uchwały. Nie był on jednak poddany pod konsultacje z radami dzielnic.

– Bez konsultacji narazimy się na niebezpieczeństwo uchylenia tej uchwały – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Tak było z uchwałą o przemianowaniu części Drogi Męczenników Majdanka na ul. Józefa Franczaka „Lalka”. Sąd uchylił tę uchwałę. – Wyrok był oparty o brak konsultacji z radą dzielnicy – wyjaśnia Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych Ratusza.

Z powodu tych wątpliwości projekt uchwały został zdjęty z obrad i ma teraz trafić do zaopiniowania przez rady dwóch dzielnic, które łączy nowy most.

Jednak nie tylko radni PiS mają pomysł na ochrzczenie nowej konstrukcji. – Może zrobilibyśmy publiczne głosowanie, czego chcą mieszkańcy? – proponuje Marcin Nowak, radny Wspólnego Lublina, a zarazem członek działającego przy prezydencie Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic. Zespół ten obradował już m.in. nad propozycją, by był to most Lubelskiego Rocka.

– Nie mam nic przeciw lubelskiemu rockowi. Szanuję Bajm i Budkę Suflera – deklaruje Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. Ale obstaje przy tym, by patronem był Pilecki. – To był człowiek, który kilkakrotnie położył swoje życie na szali dla dobra ojczyzny i rzeczywiście to życie oddał – mówi radny.

Szef klubu PiS tłumaczy, że ten most idealnie nadaje się, by uhonorować osobę mogącą być wzorem dla młodych pokoleń. – Ze względu na bliskość stadionu, gdzie często chodzi młodzież – mówi Pitucha. I chce, by właśnie tak nazywać lubelskie mosty. – Żeby nosiły imiona polskich patriotów, do których wzorców można się odwoływać i można je ukazywać młodzieży.

Z tego samego powodu, czyli braku konsultacji z radą dzielnicy, nie doszło wczoraj do głosowania nad inną propozycją PiS, by nowy skwer obok wiaduktu kolejowego przy ul. Kunickiego nosił imię Grażyny Chrostowskiej (lubelska poetka, działaczka podziemia w okresie II wojny światowej). Na taką nazwę zgadza się kolej, która jest właścicielem terenu, choć wcześniej proponowała, by był to skwer Oaza, jednak na Oazę nie zgodzili się radni PiS.

Czytaj więcej o: Lublin most Witold Pilecki
Użytkownik niezarejestrowany
lublinianin
adam
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 listopada 2016 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak czytam ten lewacki bełkot to utwierdza mnie to w przekonaniu, że mamy do czynienia z kolejnym pokoleniami UBEKÓW, SBEKÓW, którzy mają we krwi walkę z prawdziwymi bohaterami. Dodatkowo wylewają przy komputerach (bo inaczej nie potrafią i nie mają ludzkiej odwagi nieudacznicy życiowi) swoje frustracje na ludzi którzy osiągnęli znacznie więcej od nich . Taka ubecko-sbecka natura.. MOST PILECKIEGO - i tyle w temacie.. a lewacko-tęczowa sfora niech sobie szczeka dalej.
Rozwiń
lublinianin
lublinianin (19 listopada 2016 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelskiego Rocka, brzmi dziwnie. Może muzyków lubelskich? :)
Rozwiń
adam
adam (18 listopada 2016 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A kiedy radni zlikwidują nazwę jednej ulicy Bohaterów Monte Cassino, która występuje i na LSM-ie i na Slawinku? A  może tak jedną nazwać obrońców, a drugą - zdobywców? Wojciech Górski.
ale przeciez to jedna i ta sam aulica  tylko brak jej srodkowego odcinka, który jest cały czas w planach
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy radni zlikwidują nazwę jednej ulicy Bohaterów Monte Cassino, która występuje i na LSM-ie i na Slawinku? A może tak jedną nazwać obrońców, a drugą - zdobywców? Wojciech Górski.
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję nazwę dla mostu: MOST 700 lecia Miasta LUBLINA. Lublinianin MM
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!