niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Most rotmistrza Witolda Pileckiego czy 700-lecia Lublina? Zagłosuj w sondzie

Dodano: 27 marca 2017, 10:50
Autor: drs

SONDA
Liczba głosów: 12480

Jak powinien się nazywać nowy most na Bystrzycy?

66.38 %
rotmistrza Witolda Pileckiego
32.36 %
700-lecia Lublina
1.27 %
prof. Andrzeja Nikodemowicza

Most 700-lecia Lublina – nad taką nazwą nowego mostu na Bystrzycy głosować ma w najbliższy czwartek Rada Miasta. W porządku tego posiedzenia znalazł się projekt uchwały w tej sprawie złożony przez grupę radnych Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina, czyli ugrupowań tworzących większościową koalicję wspierającą w radzie prezydenta.

– W roku jubileuszowym 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich zasadnym jest upamiętnienie tego wydarzenia – piszą radni w uzasadnieniu swojego projektu.

Pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez prezydencki zespół ds. nazewnictwa ulic i Rada Dzielnicy Za Cukrownią. Stwierdza ona w swym piśmie, że „warto by było, aby punktem kulminacyjnym i upamiętniającym to wydarzenie było nadanie nazwy ‘700-lecia Lublina’ trwałemu obiektowi architektonicznemu, jakim jest most”.

Rada dzielnicy odnosi się też do dwóch innych propozycji. Jedna to uhonorowanie nazwą mostu zmarłego niedawno prof. Andrzeja Nikodemowicza. Na to, zdaniem rady dzielnicy jest za wcześnie. Drugi pomysł to nadanie mostowi imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Rada wskazuje, że Pilecki jest już patronem jednej z ulic.

Projekt uchwały nadającej mostowi imię Pileckiego od pięciu miesięcy próbują przeforsować w Radzie Miasta radni Prawa i Sprawiedliwości, ale nie doszło wciąż do ostatecznego głosowania w tej sprawie. Projekt PiS nie został uwzględniony w porządku obrad sesji zaplanowanej na 30 marca.

Most ma być gotowy do końca maja.

>>>

Zdjęcia: Marcin Tarkowski / Piximo.pl

histeryk
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(179) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

histeryk
histeryk (1 kwietnia 2017 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Boże, czy My jesteśmy Narodem, który był dumny i wielki? Czy też zwykłymi kundelkami skaczącymi w okół Niemców, bądź Sowietów? Gdzie nasza duma?jPanowie i Panie - radni Lublina, Kim Jesteście? Patriotami? Czy zaprzedaliście honor z judaszowe euro? Rotmistrz Pilecki=Bohater i autorytet dla tych, którzy kochają Ojczyznę, ograbioną, sponiewieraną, ale Naszą
Nie stawiajcie za dużo pomników i tablic bo najpierw zmieniano,po 1939 później ,po 1944,poźniej po 1956,później po 1981,poźniej po 1989,poźniej po 2005 i obecnie po 2015.Te zmiany idą szybko i piedestały zagrożone.Które słuszne ??????Imię 700 pozostanie, najwyżej może od połowy inaczej się nazywać jak Aleja 1000 Lecia była dłuższa,a obecnie w znacznej części to Solidarności.Z nazewnictwem trzeba uważać bo to zależy kto pisze HISTORIĘ.
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin nie pamięta o swoim bohaterskim generale, komendancie Okręgu lubelskiego AK, Kazimierzu Tumidajskim. Most na Bystrzycy powinien nosić Jego imię. Z całym szacunkiem dla rtm Pileckiego, ale jakie zasługi ma dla Lublina. Sądzę, że upamiętnienie w postaci ulicy jest wystarczające dla rotmistrza.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak widac wladze samorzadowe nie maja odzwierciedlenia w spoleczenstwie
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2017 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rotmistrz Witold Pilecki.
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2017 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prawa miejskie na prawie polskim Lublin miał przed 1317, kiedy to otrzymał je na prawie magdeburskim więc określenie rocznicy jest mocno nieprecyzyjne
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (179)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!