Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2015 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Mosty w Lublinie w fatalnym stanie. Kolejny wymaga naprawy, a pieniędzy brakuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 31 A A

Kolejny most trafił właśnie na listę potrzebujących pilnego remontu. Naprawy wymaga konstrukcja w ciągu al. Unii Lubelskiej, tak orzekli wynajęci przez miasto eksperci. A choć na liście mostów do remontu jest coraz większy tłok, to pieniędzy na niezbędne prace na razie nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sztandarowym przykładem jest most w ciągu ul. Fabrycznej, o jego fatalnym stanie wiadomo od dawna. Co roku nie ma pewności, czy nie będzie trzeba zamykać dla ruchu skrajnych prawych pasów jezdni. I co roku jakoś udaje się tego uniknąć.

Już w 2008 r. bardzo osłabiona konstrukcja miała być rozebrana i zbudowana od nowa. Tak się nie stało. Nie wiadomo też, kiedy przebudowa się zacznie. - Jest to uzależnione od pozyskania unijnych pieniędzy na ten cel - wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Takiej dotacji w tym roku nie będzie na pewno.
Pieniędzy potrzeba znacznie więcej, bo do inwestycji obejmującej przebudowę ronda na Klinie i mostu w ciągu ul. Fabrycznej miasto chce dopisać prace, których konieczność wykazała niedawno inna ekspertyza.

Nowy na liście

Raport dotyczy obu mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej: tego bliżej Gali i tego po stronie ul. Zamojskiej, który jest w gorszym stanie technicznym. Autorzy ekspertyzy zalecili, żeby most ten został wyremontowany najpóźniej do końca przyszłego roku.

Powodów jest aż nadto i nie wszystkie są widoczne tak, jak nawierzchnia (w pewnym miejscu zapadnięta na głębokość 15 cm), która jest tak nierówna, że nie ma mowy o sprawnym odwodnieniu. Woda dostaje się tam, gdzie nie powinna i niszczy konstrukcję: korodują zbrojenia i inne metalowe elementy, niszczeje nawet beton. Niewiele lepiej jest z drugim, równoległym mostem, bo tu na przebudowę miasto dostało nieco więcej czasu. Eksperci orzekli, że trzeba go przebudować do końca 2017 r.

Termin jest i co z tego?

Aż tyle czasu nie ma w przypadku mostu na Czerniejówce, którym przebiega ul. Pawia. Jesienią ubiegłego roku ze względu na zły stan techniczny konstrukcji trzeba było wprowadzić ograniczenie tonażu pojazdów do 10 t, nie wolno tu też - przynajmniej teoretycznie - jeździć z prędkością większą niż 30 km/h. Z tego powodu przez Pawią przestała kursować komunikacja miejska.

Eksperci, którzy sprawdzali stan tego mostu dali miastu czas do końca 2015 r. na opracowanie projektu przebudowy konstrukcji. Ale pieniądze na ten cel nie znalazły się ostatecznie w tegorocznym budżecie Lublina, choć projekt jest konieczny, by spełnić drugie zalecenie mówiące, że most ma zostać przebudowany do końca 2016 r.
Jakoś się trzyma...

Projektu jako pierwszy ma szansę doczekać się najdłuższy w mieście obiekt tego typu - wiadukt nad torami w ciągu ul. Grygowej. Konstrukcja prawdopodobnie już dawno runęłaby na tory, gdyby nie specjalne podpory i zabezpieczenia oraz radykalne ograniczenia w ruchu.

- Dokumentacja już powstaje, powinna być gotowa do końca roku - mówi Kieliszek. Obmyślony jest też plan dalszego działania. - Najpierw zbudujemy nowy wiadukt, później wyburzymy stary, następnie zbudujemy jeszcze drugi, równoległy.

W tej układance brakuje jeszcze jednego elementu: nie wiadomo, kiedy znajdą się na ten cel pieniądze.

...a ten już przestał

Na nowy most czekają mieszkańcy ul. Głównej. Niewielką, ale bardzo ważną dla tej części miasta przeprawę przez Czechówkę zamknięto niespodziewanie w listopadzie 2013 r. i to nawet nie z dnia na dzień, ale dosłownie z godziny na godzinę. A to spowodowało bardzo duże utrudnienia w ruchu, bo właśnie przez niepozorną Główną biegnie skrót między al. Warszawską a ul. Nałęczowską. Teraz ruch odbywa się po tymczasowej konstrukcji.

W miejskiej kasie na ten rok jest ponad 800 tys. złotych na nowy most, ale koszt jego budowy wynieść może nawet o milion złotych więcej. - Do zdobycia jest wiele uzgodnień i zezwoleń - mówi Kieliszek. - Jeszcze w pierwszym kwartale będziemy starali się ogłosić przetarg na zaprojektowanie mostu. Jeśli uda się pozyskać wszystkie dokumenty, to budowa może się zacząć w tym roku. W przeciwnym razie przed końcem roku zdążymy z pracami przygotowawczymi.
Kierowcy muszą się przygotować na to, że podczas budowy nowego mostu nie będzie możliwe zachowanie ciągłości przejazdu.
Nie ma za co

Na swoją kolej czekają również dwa wiadukty w ciągu al. Kompozytorów Polskich niedaleko pogotowia i ul. Oratoryjnej. Obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 30 km/h, a w stronę al. Solidarności można jechać tylko jednym pasem. Drugi jest zamknięty, bo chwieje się balustrada, krawężnik się zapadł i w pewnych okolicznościach mogłoby dojść do wypadku, w którym samochód spada z wiaduktu. O remoncie na razie nie ma mowy. Powód jest prozaiczny: nie ma pieniędzy, a miasto czeka aż znajdą się jakieś fundusze unijne.

Woda robi swoje

Nieoczekiwanie problemy pojawiły się też z inną, mniejszą konstrukcją, którą jest przejście podziemne pod ul. Armii Krajowej nieopodal ul. Tymiankowej, Tatarakowej i Jutrzenki. Latem przebudowywana była biegnąca nad tym przejściem dwupasmówka. Obie jezdnie były całkowicie rozebrane, a drogowcy odsłonili aż betonową konstrukcję przejścia podziemnego. Teraz okazuje się, że z jego stropów leje się woda. - Wiosną zostanie to poprawione w ramach gwarancji - informuje Ratusz. Konieczne będzie rozkopanie pasa zieleni rozdzielającego obie jezdnie oraz chodnika i ścieżki rowerowej. Czy konieczne będzie również rozbieranie jezdni? Urzędnicy twierdzą, że nie.

Problemy z odwodnieniem były już w tym miejscu przyczyną katastrofy budowlanej. Wiele lat temu część przejścia podziemnego zawaliła się i przez długi czas ruch w obu kierunkach odbywał się nową jezdnią.
Budowa od nowa
Woda spowodowała też wiele szkód w konstrukcji wiaduktów drogowych w ciągu al. Smorawińskiego. Raport sprzed kilku lat wprost mówił o zaniedbaniach miasta. W zeszłym roku zakończyła się odnowa wiaduktów, która w praktyce polegała na ich rozbiórce i budowie od podstaw.

Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat miasto odnowiło dwa wiadukty w ciągu ul. Armii Krajowej, dwa w ciągu ul. Filaretów, konstrukcję niedaleko os. Lipińskiego, most w ciągu ul. Głuskiej oraz zabytkowy most przy Zamojskiej.
Czytaj więcej o:

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Raven / 7 lutego 2015 o 10:54

Zamiast budować mosty w ciągu Pawiej Fabrycznej i kompozytorów należało by się zastanowić czy nie łatwiej i taniej zastosować konstrukcji ze stalowej tuby i nasypu tak jak jest to w rzypadku łącznic przy północnej. Biorąc pod uwagę że nalezy wyłożyć grube miliony na remont starych mostów i łozyć na ich ytrzymanie przez kolejne lata łatwiej i na pewno taniej jest wybudować konstrukcje przepustowe.

Avatar
ktos / 7 lutego 2015 o 10:21

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

A niePiSmienni zrobili sobie plac "Największego Polaka" i wyszedł z tego piękny "kibel" pod gołym niebem

Avatar
ken / 7 lutego 2015 o 09:13

pieniądze poszły  na stadion Arena i utrzymanie airportu

Avatar
aaaaaaaaaaaa / 6 lutego 2015 o 21:58

A o moście na Grygowej zapomnieliście?

Avatar
kulig / 6 lutego 2015 o 17:23

ŻADNYCH IMPREZ NA STADIONIE NIE BĘDZIE!!! bo mosty sie zawalą i żadna ekipa tam nie dojedzie. Tak w skrócie wygladają rządy głąba w Lublinie.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 o 17:12

a głupiutkie pisiorki w kółko o stadionie, nie znudziło wam się? "ewa"? "violetta"? w ciągu 4 ostatnich lat nie tylko stadion powstał - zapewniam, proponuję wyjść z domu i zobaczyć jak dzięki Żukowi Lublin się zmienia i pięknieje a nie tylko w kółko bredzić o stadionie, który nomen omen za chwilę będzie gospodarzem Euro u21 

Avatar
violetta / 6 lutego 2015 o 17:02

a żuk wybudował bezużyteczny stadion a mosty sie walą, a głupie lubelskie pełowcy ......

Avatar
coolEjaż / 6 lutego 2015 o 16:49

A mi bardzo pasuje, że wiadukt nad torami/Grygowej jest jeszcze nie robiony -dzięki temu mogę z zakupami z Carfura czy Auchana (bez przesiadek) "jedynką" lub linią 36 wrocić do domu :-D  Więc: "nie ma tego zlego, co by na tego..."

Avatar
ewa / 6 lutego 2015 o 16:38

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

Avatar
anka / 6 lutego 2015 o 16:33

Nie przesunęłaby by Bruksela dotacji i stadion by nie powstał, ale też i dodatkowego długu by nie było. Nie stać nas na ten stadion i tyle. To tak, jakbym pojechała na wycieczkę, bo do połowy mi ktoś dopłaci, podczas kiedy na drugą połowę musze wziąć kredyt, bo mam tylko wiatr w kieszeniach. Zrozumiałe są kredyty na niezbędne rzeczy, a nie na fanaberie, które nie przynoszą korzyści.

Avatar
Raven / 7 lutego 2015 o 10:54

Zamiast budować mosty w ciągu Pawiej Fabrycznej i kompozytorów należało by się zastanowić czy nie łatwiej i taniej zastosować konstrukcji ze stalowej tuby i nasypu tak jak jest to w rzypadku łącznic przy północnej. Biorąc pod uwagę że nalezy wyłożyć grube miliony na remont starych mostów i łozyć na ich ytrzymanie przez kolejne lata łatwiej i na pewno taniej jest wybudować konstrukcje przepustowe.

Avatar
ktos / 7 lutego 2015 o 10:21

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

A niePiSmienni zrobili sobie plac "Największego Polaka" i wyszedł z tego piękny "kibel" pod gołym niebem

Avatar
ken / 7 lutego 2015 o 09:13

pieniądze poszły  na stadion Arena i utrzymanie airportu

Avatar
aaaaaaaaaaaa / 6 lutego 2015 o 21:58

A o moście na Grygowej zapomnieliście?

Avatar
kulig / 6 lutego 2015 o 17:23

ŻADNYCH IMPREZ NA STADIONIE NIE BĘDZIE!!! bo mosty sie zawalą i żadna ekipa tam nie dojedzie. Tak w skrócie wygladają rządy głąba w Lublinie.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 o 17:12

a głupiutkie pisiorki w kółko o stadionie, nie znudziło wam się? "ewa"? "violetta"? w ciągu 4 ostatnich lat nie tylko stadion powstał - zapewniam, proponuję wyjść z domu i zobaczyć jak dzięki Żukowi Lublin się zmienia i pięknieje a nie tylko w kółko bredzić o stadionie, który nomen omen za chwilę będzie gospodarzem Euro u21 

Avatar
violetta / 6 lutego 2015 o 17:02

a żuk wybudował bezużyteczny stadion a mosty sie walą, a głupie lubelskie pełowcy ......

Avatar
coolEjaż / 6 lutego 2015 o 16:49

A mi bardzo pasuje, że wiadukt nad torami/Grygowej jest jeszcze nie robiony -dzięki temu mogę z zakupami z Carfura czy Auchana (bez przesiadek) "jedynką" lub linią 36 wrocić do domu :-D  Więc: "nie ma tego zlego, co by na tego..."

Avatar
ewa / 6 lutego 2015 o 16:38

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

Avatar
anka / 6 lutego 2015 o 16:33

Nie przesunęłaby by Bruksela dotacji i stadion by nie powstał, ale też i dodatkowego długu by nie było. Nie stać nas na ten stadion i tyle. To tak, jakbym pojechała na wycieczkę, bo do połowy mi ktoś dopłaci, podczas kiedy na drugą połowę musze wziąć kredyt, bo mam tylko wiatr w kieszeniach. Zrozumiałe są kredyty na niezbędne rzeczy, a nie na fanaberie, które nie przynoszą korzyści.

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 54 7

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 3 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 16

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 3 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.