Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2003 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Mówią o nim "dziecko szpitala”

Autor: Zdjęcie autora Ewa Stępień
0 0 A A
Paweł podczas rehabilitacji szpitalnej. Dariusz Potrzyszcz, rehabilitant z DSK w Lublinie, ćwiczy z 
Paweł podczas rehabilitacji szpitalnej. Dariusz Potrzyszcz, rehabilitant z DSK w Lublinie, ćwiczy z 

Miał ciężki uraz głowy, brzucha, połamane nogi. Przeszedł czternaście operacji. Wszystko przez 18-letniego pirata drogowego, na którego drodze 8-letni Paweł znalazł się przypadkiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tragedia rozegrała się 4 kwietnia 2001 roku. Była godzina siedemnasta. Rozpędzony młody motocyklista pędził przez wieś Sierskowola, niedaleko Ryk. Nagle zjechał na lewy pas. Akurat wtedy, gdy Paweł zamykał furtkę za ojcem, który wjechał na podwórko ciągnikiem. - Usłyszałem huk - o wydarzeniach opowiada nam ojciec chłopca. - Wybiegłem przerażony. Syn leżał na poboczu, tuż za furtką. Tamten mężczyzna podniósł się z ziemi. Wsiadł na motor i uciekł.
Chłopiec stracił przytomność. Ale żył. Sąsiad wezwał karetkę reanimacyjną. Przyjechała szybko. Lekarz zaintubował dziecko, wkładając mu przez gardło do tchawicy specjalną rurę, która wytwarzała sztuczny oddech. Na sygnale przewieziono chłopca do szpitala w Puławach. W ekspresowym tempie trafił na stół operacyjny.

Lekarze rozcięli czaszkę

Krwiak oraz wodniak wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym uciskały na mózg. Usunęli krwiaka. Aby pozbyć się wodniaka, założyli specjalny drenaż, który odprowadzał nadmiar płynu z czaszki. Obfitość tego płynu powodowała ucisk na mózg, grożąc zatrzymaniem wszystkich funkcji życiowych. I w efekcie śmiercią. Potem lekarze rozcięli brzuch. Wnętrze chłopca było spustoszone. Potłuczone jelita, wątroba, śledziona, płuca. Kolejny krwiak znaleźli w klatce piersiowej. Chłopiec miał połamane żebra, roztrzaskane kości udowe. Przez siedem dni leżał w Puławach. Jego stan nie poprawiał się. Przewieziono go więc na oddział intensywnej opieki medycznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Tam przecięto mu tchawicę. Włożono inną rurę, podłączoną do nowoczesnego sprzętu, który za niego oddychał. To tzw. zabieg tracheotomii. Żywiła go kroplówka. Po trzech tygodniach odzyskał przytomność. Samodzielnie złapał pierwszy oddech. Wtedy przetransportowano go do Kliniki Chirurgii tego szpitala. - Stan był bardzo poważny. Doszło do pourazowego wodogłowia mózgu - mówi prof. Jerzy Osemlak, kierownik Kliniki Chirurgii i Traumatologii DSK. - Wdało się zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych i ogólne zakażenie całego organizmu. Miał silne bóle głowy. Trzeba było ciągle wymieniać drenaże, bo w jego mózgu gromadził się płyn. Przeprowadzaliśmy operację za operacją. Ponieważ dołączyły się także infekcje otrzewnej, trzy razy otwieraliśmy brzuch.
Czternastą operację 10-letni Paweł przeszedł 10 dni temu. I nareszcie jest dobra wiadomość. Płyn mózgowo-rdzeniowy już się nie gromadzi w jego czaszce. Nie ma zakażenia. Wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach pobytu w szpitalu chłopiec wróci do domu, do normalnego życia. Choroba, operacja, zamknięcie w szpitalu, odseparowanie od innych ludzi zrobiły jednak swoje. - Jest spowolniały - ocenia prof. Osemlak. - Trochę zapóźniony jeśli chodzi o formę psychiczną. Poza telewizorem nie ma przecież żadnych przyjemności.

W najbliższych dniach wyjdzie

Opuści więzienie, którym dwa lata temu stała się dla niego szpitalna izolatka. Na drzwiach do niej jest napis reżim sanitarny. Oznacza to, że nikt oprócz lekarzy, pielęgniarek i taty nie może wchodzić do sali chłopca. Oznacza to, że od dwóch lat nie bawił się z innymi dziećmi, nie wychodził na korytarz szpitalny, nie mówiąc już o spacerach na świeżym powietrzu. Wczoraj pozwolono odwiedzić Pawła także nam. W kącie małej salki grał telewizor. Na łóżku siedział Paweł. Pilotem przełączał programy. Jego ogolona głowa zwracała uwagę. Na skórze widać było wyraźne ślady po wielokrotnych trepanacjach czaszki. Jeden pozostały opatrunek zabezpieczała czapeczka z gazy. - Dzień dobry - profesor podał rękę swojemu małemu pacjentowi. W izolatce zapadła cisza. Nowe twarze bardzo onieśmieliły chłopca. Spoglądał tylko dużymi, ciemnymi oczami. - Musi najpierw kogoś poznać, żeby coś powiedzieć - uśmiechnęła się do niego Dorota Chabrowska, zastępca pielęgniarki oddziałowej. - A jak pozna, to nawet dowcipy opowiada. Ale generalnie jest bardzo nieśmiały i cichy. Bardzo dużo przeszedł.
- Zobaczymy, jak się dzisiaj sprawy mają - profesor zaczął badać głowę pacjenta. Potem podciągnął bluzkę jego pidżamy. Brzuch Pawła pokrywały blizny pooperacyjne. - Dobrze się czuję - chłopiec cicho wypowiedział pierwsze słowa. - Jak dobrze, to pójdziesz już do domu - odpowiedział profesor. Paweł uśmiechnął się szeroko i pokiwał potakująco głową.

Co będzie z kierowcą, który potrącił chłopca?

Bogusław Dziadosz, komendant powiatowy policji w Rykach: Po wypadku wszczęliśmy dochodzenie. Ustaliliśmy, że kierujący motocyklem mężczyzna zjechał na lewy pas jezdni i potrącił pieszego. Poszkodowanym był ośmioletni chłopiec. Sprawca został zatrzymany. Sprawę przejęła prokuratura w Puławach.
Marta Romańska, prokurator rejonowy w Puławach: W marcu ubiegłego roku skierowaliśmy akt oskarżenia do sądu przeciw kierowcy, który spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 12 lat.
Mariusz Jaroszyński, asesor Sądu Rejonowego w Puławach: Pierwsza rozprawa odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu. Jednak ostateczny termin rozpoczęcia procesu zostanie wyznaczony w lutym.

Pozostałe informacje

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

225,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Różne -> Sprzedam

rower

Zamość

355,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm

Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm

cała Polska

17 500,00 zł

Praca -> Zatrudnię
KIEROWCA C+E

KIEROWCA C+E

Zarzecze, powiat niż

1,00 zł

Komunikaty