sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Możemy dogonić miasta zachodniej Europy. Potrzeba inwestycji za 48 mld zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2012, 09:07

Ile musimy wyłożyć żeby się udało dogonić Zachód? W przypadku Lublina aż 48 mld zł.  (Archiwum)
Ile musimy wyłożyć żeby się udało dogonić Zachód? W przypadku Lublina aż 48 mld zł. (Archiwum)

Za 23 lata Lublin może dorównać w rozwoju miastom zachodniej Europy. Wcześniej musimy jednak zainwestować aż 48 mld zł. Przede wszystkim w mieszkania i transport.

Do takich wniosków doszli analitycy firmy doradczej PwC, którzy postanowili zbadać sytuację największych polskich miast. Porównali je z podobnymi metropoliami w zachodniej Europie. Wyliczyli, że w 2035 roku poziom PKB polskich miast zbliży się do wyników zachodnich metropolii. W tym celu musimy utrzymać tempo inwestycji i zwiększyć dochody mieszkańców.

– Nie sądzę, by udało się utrzymać obecne tempo inwestycji – ocenia Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny. – Powód to kolejne ograniczenia w deficycie budżetowym. Poza tym, w ostatnich latach miasto bardzo odważnie inwestuje. Obawiam się, że to szczyt możliwości.

Ile musimy wyłożyć żeby się udało dogonić Zachód? W przypadku Lublina aż 48 mld zł. Analitycy podzielili wydatki na kilka kategorii: mieszkania, transport i drogi, internet, ochronę środowiska oraz infrastrukturę społeczną. Ta ostatnia zwiera nakłady na edukację, ochronę zdrowia i kulturę.

Najwięcej powinno pójść na rozwój budownictwa mieszkaniowego w Lublinie aż 35 mld zł.

– Do tego potrzebne są jednak jasno określone plany zagospodarowania – dodaje Maniecki. – Poza tym do rozwoju budownictwa niezbędni są ludzie, którzy zechcą u nas zamieszkać. Konieczne są więc nowe miejsca pracy. Władze ich co prawda nie tworzą, ale powinny stwarzać warunki do ich powstawania.

Druga pozycja to transport i komunikacja, w którą należy zainwestować 11,5 mld zł. Na infrastrukturę społeczną wystarczy przeznaczyć niecałe 4 mld zł. Odpowiednią ochronę środowiska i rozwój sieci internetowej zapewnią relatywnie skromne kwoty.

Nieco inną perspektywę daje przeliczenie wydatków inwestycyjnych na mieszkańca. W przypadku Lublina kwota ta sięga 137 tys. zł. Najwięcej, bo ponad 100 tys. zł, pochłaniają wydatki na mieszkania. Na przeciwnym biegunie jest rozwój sieci internetowej. Tu konieczne wydatki sięgają zaledwie 10 zł na osobę.

Powyższe kwoty to suma wydatków, jakie powinny ponieść samorządy i sektor prywatny. To na nim spoczywa większość inwestycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko nakłady samorządów, to w Lublinie powinny one wynieść nieco ponad 30 tys. zł na osobę. Dwie trzecie tej kwoty to nakłady na transport i komunikację. Na dalszych miejscach znalazły się inwestycje w infrastrukturę społeczną, mieszkaniową i ochronę środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Cr
Johny
Piotrek
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Cr
Cr (30 marca 2012 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='andy' timestamp='1333104323' post='616286']
Aby dogonić miasta zachodniej Europy:

Rzeszów potrzebuje 32 mld zł
Lublin 48 mld zł


Obrazuje to dobrze jakim jesteśmy zadupiem....

[/quote]
Według tego raportu Rzeszów jest najbardziej zacofanym miastem w Polsce a Lublin 3 najlepiej rozwiniętym http://bi.gazeta.pl/im/7/11439/z11439767X,Ile-musza-zainwestowac-polskie-miasta-do-2035-r--.jpg bo liczą się dane na jednego mieszkańca. Także abstrahując już od bzdurności tego typu rankingów chyba coś ci nie wyszło zazdrosny rzeszowiaczku
Rozwiń
Johny
Johny (30 marca 2012 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w porównaniu Warszawy do Londynu, Paryża czy Berlina moge tylko przypuszczac że kwota to była by liczona w bilionach złotych. Dlatego widac tu dokładą dysproporcje Lublina nad Rzeszowem. Podobnie Kozia Wółka potrzebowała by 10 mln zl aby stać sie wsią z poziomem rozwoju innej wsi w Europie Zachodniej.
Rozwiń
Piotrek
Piotrek (30 marca 2012 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu ludzie z Rzeszowa udzielaja sie na forum wypisujac jakim to Lublin jest zadupiem.
Rozwiń
Karr
Karr (30 marca 2012 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='andy' timestamp='1333104323' post='616286']
Aby dogonić miasta zachodniej Europy:

Rzeszów potrzebuje 32 mld zł
Lublin 48 mld zł


Obrazuje to dobrze jakim jesteśmy zadupiem....

[/quote]
Żałosne jeżeli sugerujesz się jakąś kwotą ,którą w jakiś cudny sposób wyliczyli.Rzeszów z kolei nigdy nie dogoni Lublina jeżeli chodzi o kulturę ,zabytki,historię,ilość mieszkańców,sądownictwo a w szczególność uniwersytety !!
Rozwiń
LubelskiBogacz
LubelskiBogacz (30 marca 2012 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy Lublin dogoni miasta Europy zachodniej pod względem zarobków? Kiedy kasjerka w Lubelskim Lidlu zarabiać będzie tyle ile kasjerka w berlińskim Lidlu? Inwestycje, nawet za miliard euro mnie nie interesują, skoro dysproporcje nadal pozostaną. Czy to nauczyciel, czy podrzędny urzędnik czy babcia klozetowa- ta sama historia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!