sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Możesz pozbyć się azbestu. Urząd przyjmie wnioski od środy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2012, 19:23

 (Archiwum)
(Archiwum)

Darmowe usunięcie azbestu z domów, jego wywóz i utylizację proponują mieszkańcom władze miasta.
Od środy magistrat zacznie przyjmować wnioski od zainteresowanych. Chętnych z roku na rok przybywa.

Z takiej oferty mogą skorzystać zarówno indywidualni mieszkańcy, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Niezbędne formularze można już pobrać ze strony Urzędu Miasta.

Program usuwania azbestu dotyczy nie tylko pokryć dachowych, ale też innych elementów z eternitu, takich jak elewacje budynków czy wiaty śmietnikowe. Za miejskie pieniądze można się pozbyć rakotwórczego materiału także z budynków gospodarczych i garaży.

– Jesteśmy w stanie sfinansować 100 proc. kosztów demontażu, zapakowania i wywiezienia azbestu – wyjaśnia Marcin Rycaj z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Ale takich prac nie może zlecić właściciel budynku. Zleci je miasto firmie wybranej w drodze przetargu, który zostanie ogłoszony wtedy, gdy urzędnicy będą mieć rozeznanie, ile osób zechce z takiej pomocy skorzystać.
Można też prosić o usunięcie z posesji zalegających na niej odpadów z azbestu. Ale tu jest kilka obwarowań.

Właściciel nieruchomości musi przedstawić dokumenty potwierdzające, że demontażem azbestu zajmowała się firma posiadająca do tego stosowne uprawnienia. Chyba że demontaż odbył się przed 6 maja 2004 r., wtedy nie trzeba przedstawiać żadnych faktur, a jedynie wypełnić dodatkowe oświadczenie.

Magistrat zastrzega, że wnioskodawca sam musi zadbać jeszcze o takie formalności jak uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie robót, które pozwolenia nie wymagają.

Wnioski o sfinansowanie usunięcia azbestu będzie można składać w Wydziale Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38 w pok. 111. Program potrwa do końca listopada.

Miejski program usuwania azbestu działa od trzech lat. W tym czasie skorzystali z niego właściciele prawie 260 nieruchomości, z czego ponad 100 w zeszłym roku. Dzięki temu unieszkodliwionych zostało 400 ton szkodliwych materiałów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 stycznia 2012 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ten program obejmuje tylko teren miasta Lublin czy można z niego skorzystać mieszkając też w innej miejscowości lubelszczyzny?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!