niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

MPK Lublin chce montować nowe trolejbusy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2012, 19:26
Autor: Dominik Smaga

Solaris oferuje sześć siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi. (Archiwum)
Solaris oferuje sześć siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi. (Archiwum)

Dwie firmy starają się o zlecenie na osiem nowych trolejbusów dla Lublina. Jedną z nich jest MPK Lublin, które chce składać pojazdy na bazie nadwozi autosanów. Drugą ofertę złożył producent solarisów.

Pierwsze trzy z ośmiu nowych trolejbusów mają dotrzeć do Lublina we wrześniu, na resztę poczekamy nawet do sierpnia 2013 r. Takie terminy ustalił Zarząd Transportu Miejskiego ogłaszając przetarg na dostawę pojazdów. Na ich zakup zarezerwował nieco ponad 12,55 miliona złotych.

Wczoraj otwarte zostały oferty od firm zainteresowanych takim zleceniem. Obydwie mieszczą się w ustalonym przez ZTM limicie.
Jedną z ofert złożył producent trolejbusów marki Solaris. Za swoje pojazdy żąda 12,53 mln złotych. Tańsza jest oferta od konsorcjum zawiązanego przez firmę Autosan SA, która miałaby dostarczyć nadwozia, łódzką Enikę wytwarzającą napędy oraz MPK Lublin, które miałoby zająć się montażem trolejbusów. Konsorcjum wycenia swoją pracę na 10,8 mln złotych.

– Teraz komisja przetargowa zajęła się badaniem poprawności i oceną ofert – mówi Jakub Kozak z Zarządu Transportu Miejskiego. Przy ocenie koszt pojazdów nadal będzie najważniejszym kryterium, ale na ostateczną punktację wpływać będzie tylko w 50 proc. Parametry techniczne będą się liczyć w 40 proc. Badany będzie też czas gwarancji udzielanej przez producentów.

W przypadku gwarancji między ofertami nie ma żadnych różnic. Są za to w przypadku przedniej szyby: solaris proponuje dzieloną, za którą może uzyskać mniej punktów, niż za panoramiczną, którą zapewnia Autosan. Solaris oferuje sześć siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi, podczas gdy w autosanie ma być ich osiem.

Jeśli wygra Autosan, nowe trolejbusy zostaną złożone w zajezdni MPK na Helenowie. – Mamy doświadczenie w takim montażu – wyjaśnia Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Ostatnio złożyliśmy m.in. trzy pojazdy na bazie jelcza mastero, jeden na nadwoziu MAZ-a 203, a wcześniej jeszcze dwa solarisy – dodaje.

Oferta współpracy wyszła od Autosana. Do montażu miałyby zostać wykorzystane nadwozia autobusów sancity M12LF, kursujących od niedawna po ulicach Lublina.

Wśród warunków przetargu znalazł się też zapis, że jeśli w okresie gwarancji w danym pojeździe trzy razy będzie trzeba usuwać te same wady, ZTM będzie mógł zażądać wymiany trolejbusu na nowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pasażer
PiRo
JP
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pasażer
pasażer (10 stycznia 2012 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="4"][color="#800080"]Dzięki pomysłowi ś.p. dyr. Rydeckiemu dotyczącej produkcji trolejbusów Solaris (dwa pozostały w Lublinie) oraz montazu 3 szt. trolejbusów Jelcz Masteo oraz 1 szt. trolejbusu MAZ na potrzeby MPK Lublin nie zwolniono mechaników z pracy.
A miało być zwolnionych 35 osób. Dlatego jestem za trolejbusem-autosan made in MPK Lublin. Będzie praca, utrzymanie dla ich rodziny-zamiast zasiłków oraz podatki dla miasta. Kiedy wreszcie dojrzejecie do "lokalnego patriotyzmu" jak np. Niemcy?[/color][/size]
Rozwiń
PiRo
PiRo (10 stycznia 2012 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najprawdopodobniej oferta konsorcjum MPK - Autosan - Enika jest do odrzucenia w świetle prawa. Powodem jest mocno problematyczne spełnienie warunku doświadczenia.
Rozwiń
JP
JP (10 stycznia 2012 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech mpk się zajmie lepiej poprawą czystości w swoich pojazdach jak i walką z paleniem przez kierowców w swoich pojazdach bo jest to nagminne. A te 3 złożone jelcze to nie te co kupili za Rydeckiego, co miały być autobusami lecz profesjonaliści z MPK nie sprawdzili że to kratownice pod inne silniki niż te co mają ?? Zresztą, po tych 3 składakach widać że nie umieją nawet 3 pojazdów pomalować tak samo...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!