poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

MPK szykuje przewodnik po Lublinie dla niepełnosprawnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2009, 20:30
Autor: Dominik Smaga

Do rąk niepełnosprawnych ma trafić w styczniu specjalny informator z wykazem obiektów, do których można dostać się na wózku inwalidzkim. Mapa ma uwzględniać też potrzeby osób niedowidzących.

Mapę przygotowuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – Będzie zawierać informacje o obiektach, do których pasażerowie mogą dojechać na wózku i tak samo dostać się do ich wnętrza – mówi Czesław Rydecki, prezes MPK.

Część informacji już teraz rozproszona jest po różnych ulotkach, spółka chce je zebrać w jednym miejscu. – Chodzi nam tylko o te obiekty, przy których naprawdę nie ma barier architektonicznych.

W informatorze znajdą się przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej, takie jak np. urzędy, placówki służby zdrowia, czy instytucje kulturalne. Niewykluczone, że w informatorze pojawią się też adresy sklepów, które są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

– Jeżeli jakiś sklep będzie chciał się w ten sposób zareklamować, to proszę bardzo, jesteśmy otwarci na taką współpracę – mówi prezes.

Twórcy informatora nie poprzestaną na samych zgłoszeniach od instytucji, które uznają, że powinny być na takiej mapie uwzględnione.

– Nasi pracownicy obejrzą każde z tych miejsc i sprawdzą, czy rzeczywiście dany obiekt jest dostępny dla inwalidów – mówi Rydecki. Jeśli okaże się, że wpisanie jakiejś placówki na listę naraziłoby niepełnosprawnych na przykre rozczarowanie przed schodami, to taki obiekt do broszury nie trafi.

Na mapie znaleźć ma się też szczegółowa informacja, jak w dane miejsce można dotrzeć miejskim autobusem. Podane mają być dokładne godziny odjazdu tak, by osoba na wózku mogła sobie precyzyjnie zaplanować podróż.

– Jak się jeździ na wózku od lat, to można się przyzwyczaić i nawet widać wiele pozytywnych zmian – mówi pan Adam, inwalida. – Ale tym osobom, które niedawno trafiły na wózek albo przeniosły się z innego miasta szczerze współczuję. Przechodziłem przez to.

Informator powinien być gotowy na początku przyszłego roku. Zawierać ma też informacje przydatne dla osób niedowidzących. MPK w konsultacji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych chce też wytypować przystanki, na których szczególnie potrzebne byłoby dodatkowe podświetlenie rozkładów jazdy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gladiator
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gladiator
Gladiator (21 września 2009 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szukuje ))
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!