piątek, 26 maja 2017 r.

Lublin

MPK złupi studentów

Dodano: 26 czerwca 2003, 18:09
Autor: Lidia Dzierba

To skandal. Jeśli MPK i prezydent nie pójdą nam na rękę, w październiku ruszymy na Ratusz – zapowiadają studenci. Wczoraj Rada Miasta przyklepała likwidację biletów sieciowych i ulg dla studentów. Z decyzji radnych cieszy się jedynie MPK.

Dyskusja nad projektem zmian opłat za przejazd miejską komunikacją była bardzo nerwowa. Dochodziło nawet do pyskówek. Spór wybuchł gdy radny SLD-UP Czesław Kozieł przedstawił swój projekt podwyżki cen biletów. Według niego – zamiast dawać MPK prawo ustalania cen biletów, które pozwala na likwidację ulg czy biletów sieciowych – należy podnieść ceny dotychczasowych biletów o ok. 12 proc. Do głosowania nad tą poprawką jednak nie doszło.
Przeciwnicy zmian obawiali się, że godząc się na nowe rozwiązanie, rezygnują z wpływu na wysokość ustalanych cen biletów.
Radny Jacek Gallant (SLD-UP) zarzucił swoim oponentom z PiR łamanie prawa i manipulację. W rezultacie przegłosowano uchwałę. Za pozwoleniem na decydowanie o wysokości taryf przez MPK głosowało 16 radnych, 13 było przeciw.
– MPK będzie mogło funkcjonować na takich samych warunkach jak prywatni przewoźnicy – mówił Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina. – Ma szansę na wyjście z zapaści finansowej. Ustali jak najlepsze ceny za przejazdy, bo nie chce przecież stracić pasażerów.
Z przegłosowania uchwały nie byli zadowoleni studenci z wszystkich lubelskich uczelni, którzy przyszli na sesję. Nie powiodły się ich rozmowy z prezesem MPK.
– Aby dostać się na zajęcia, muszę jeździć kilkoma autobusami – denerwuje się Agnieszka, studentka medycyny. – Po tych zmianach na miejską komunikację wydam grubo ponad 100 złotych.
– Domagamy się biletów sieciowych i rozsądnych cen – mówi Marcin Kowalewski, reprezentujący studentów UMCS. – Jeśli MPK i prezydent nam nie pójdą na rękę, w październiku ruszymy na Ratusz. MPK odczuje jak ważnym jesteśmy pasażerem, gdy zbojkotujemy jego autobusy.
– Wybraliśmy najlepszy wariant zmian cen przejazdów– zapewnia Jacek Miłosz, prezes MPK. – Z 70 różnych rodzajów biletów zostanie ponad 10. Nie możemy utrzymać ulg na dotychczasowym poziomie, bo nas na to nie stać. Jeśli jakaś grupa chce negocjować ulgi, zawsze zapraszam do rozmów.
– Najlepszy wariant? To bzdura – mówi Artur P. – Dojeżdżam do pracy z przesiadką. Teraz za bilet miesięczny na wszystkie linie płacę 72 złote. Za bilet na dwie linie będę musiał zapłacić 104 złote, czyli o 30 zł więcej niż dotychczas.

Jakie będą zmiany?

Normalny przejazd za 1,30 zł, z ulgą za 1,25 zł; bilety miesięczne na jedną linię za 52 zł (dla studentów i uczniów 50 zł), na dwie odpowiednio 104 i 100 zł. Nastąpi likwidacja biletów miesięcznych na wszystkie linie (tzw. sieciówek). Stawka maksymalna na bilet ma wynosić 2,50 zł. Tyle samo co u prywatnych przewoźników.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

26-28 maja
komentarze (0)0
polubienia (0)0
25-05-2017

26-28 maja

Alarm 24