sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

MPK złupi studentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 czerwca 2003, 18:09
Autor: Lidia Dzierba

To skandal. Jeśli MPK i prezydent nie pójdą nam na rękę, w październiku ruszymy na Ratusz – zapowiadają studenci. Wczoraj Rada Miasta przyklepała likwidację biletów sieciowych i ulg dla studentów. Z decyzji radnych cieszy się jedynie MPK.

Dyskusja nad projektem zmian opłat za przejazd miejską komunikacją była bardzo nerwowa. Dochodziło nawet do pyskówek. Spór wybuchł gdy radny SLD-UP Czesław Kozieł przedstawił swój projekt podwyżki cen biletów. Według niego – zamiast dawać MPK prawo ustalania cen biletów, które pozwala na likwidację ulg czy biletów sieciowych – należy podnieść ceny dotychczasowych biletów o ok. 12 proc. Do głosowania nad tą poprawką jednak nie doszło.
Przeciwnicy zmian obawiali się, że godząc się na nowe rozwiązanie, rezygnują z wpływu na wysokość ustalanych cen biletów.
Radny Jacek Gallant (SLD-UP) zarzucił swoim oponentom z PiR łamanie prawa i manipulację. W rezultacie przegłosowano uchwałę. Za pozwoleniem na decydowanie o wysokości taryf przez MPK głosowało 16 radnych, 13 było przeciw.
– MPK będzie mogło funkcjonować na takich samych warunkach jak prywatni przewoźnicy – mówił Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina. – Ma szansę na wyjście z zapaści finansowej. Ustali jak najlepsze ceny za przejazdy, bo nie chce przecież stracić pasażerów.
Z przegłosowania uchwały nie byli zadowoleni studenci z wszystkich lubelskich uczelni, którzy przyszli na sesję. Nie powiodły się ich rozmowy z prezesem MPK.
– Aby dostać się na zajęcia, muszę jeździć kilkoma autobusami – denerwuje się Agnieszka, studentka medycyny. – Po tych zmianach na miejską komunikację wydam grubo ponad 100 złotych.
– Domagamy się biletów sieciowych i rozsądnych cen – mówi Marcin Kowalewski, reprezentujący studentów UMCS. – Jeśli MPK i prezydent nam nie pójdą na rękę, w październiku ruszymy na Ratusz. MPK odczuje jak ważnym jesteśmy pasażerem, gdy zbojkotujemy jego autobusy.
– Wybraliśmy najlepszy wariant zmian cen przejazdów– zapewnia Jacek Miłosz, prezes MPK. – Z 70 różnych rodzajów biletów zostanie ponad 10. Nie możemy utrzymać ulg na dotychczasowym poziomie, bo nas na to nie stać. Jeśli jakaś grupa chce negocjować ulgi, zawsze zapraszam do rozmów.
– Najlepszy wariant? To bzdura – mówi Artur P. – Dojeżdżam do pracy z przesiadką. Teraz za bilet miesięczny na wszystkie linie płacę 72 złote. Za bilet na dwie linie będę musiał zapłacić 104 złote, czyli o 30 zł więcej niż dotychczas.

Jakie będą zmiany?

Normalny przejazd za 1,30 zł, z ulgą za 1,25 zł; bilety miesięczne na jedną linię za 52 zł (dla studentów i uczniów 50 zł), na dwie odpowiednio 104 i 100 zł. Nastąpi likwidacja biletów miesięcznych na wszystkie linie (tzw. sieciówek). Stawka maksymalna na bilet ma wynosić 2,50 zł. Tyle samo co u prywatnych przewoźników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!