Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2016 r.
8:06

Mrau Cafe w Lublinie: Zamiast kociej kawiarni jest punkt sprzedaży

1 50 A A
Mrau Cafe to pierwsza w mieście kawiarnia, gdzie można posiedzieć przy kawie w towarzystwie mieszkających w lokalu 11 kotów (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Mrau Cafe to pierwsza w mieście kawiarnia, gdzie można posiedzieć przy kawie w towarzystwie mieszkających w lokalu 11 kotów (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Mrau Cafe przy ul. Orlej w Lublinie od czwartku funkcjonuje jako punkt sprzedaży. To oznacza, że konsumpcja nie jest już objęta nadzorem sanepidu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wydaliśmy taką decyzję w związku z wnioskiem, jaki wpłynął od właścicieli lokalu, dotyczącym pozwolenia na taką działalność. Oznacza to, że artykuły spożywcze oraz napoje zimne i gorące mogą być sprzedawane tylko w jednorazowych, zamkniętych opakowaniach – mówi Grażyna Fijałkowska z Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Lublinie. – Nie mogą już być serwowane w naczyniach wielokrotnego użytku. To dlatego, że transport żywności od baru do stolika nie jest odpowiednio zabezpieczony. Strefa konsumpcyjna nie została nadal oddzielona od barowej, a zwierzęta mają do niej swobodny dostęp. To powoduje zagrożenie dla zdrowia.

Jak tłumaczy Fijałkowska, w związku ze zmianą statusu lokalu, konsumpcja nie jest już objęta nadzorem sanepidu.

– Klient ma oczywiście prawo zjeść czy wypić na miejscu, ale robi to na własną odpowiedzialność – zaznacza Fijałkowska. – Udzielenie zgody na punkt sprzedaży nie oznacza, że właściciele nie mogą się ubiegać o pozwolenie na prowadzenie kawiarni. Jeśli tylko usuną nieprawidłowości, jest taka możliwość.

– Zmiana statusu naszego lokalu nie oznacza, że się poddajemy, wręcz przeciwnie będziemy dochodzić swoich praw, bo sanepid nas oczernia i niesłusznie nałożył na nas kary – podkreśla Ewa Białek, właścicielka lokalu. – Na razie odwołaliśmy się od pierwszej grzywny w wysokości 2 tys. zł do wojewódzkiego inspektoratu. Czekamy na odpowiedź. Będziemy się też odwoływać od tej w wysokości 5 tys. zł.

Mrau Cafe to pierwsza w mieście kawiarnia, gdzie można posiedzieć przy kawie w towarzystwie mieszkających w lokalu 11 kotów, które trafiły tu z miejskiego schroniska. Sanepid wydał decyzję o zamknięciu lokalu 29 grudnia, zaledwie dzień po jego otwarciu.

Podczas kontroli inspektorzy zarzucili prowadzącym kawiarnię szereg nieprawidłowości, m.in. brak trwałego oddzielenia części barowej od konsumpcyjnej. Właściciele nie zamknęli jednak lokalu. Ich zdaniem sanepid podjął bezprawną decyzję. Podkreślali, że część zarzutów była nieprawdziwa, a część nie była na tyle poważna, żeby zamknąć lokal. Za to sanepid ukarał ich grzywną w łącznej wysokości 7,5 tys. zł.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2016 o 11:19
Dziś byłam w Mrau Cafe - wspaniała sprawa!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2016 o 11:15
do hycla: niestety wierzę w to co piszesz... choć nie na temat...
Avatar
Gość / 7 maja 2016 o 14:01
Zdecydowanie NIE polecam tego miejsca. Co innego, gdyby na prawdę prowadzącym zależało na opiece nad zwierzętami, bo np. kota się nie kopie noga jak chce wyjść.... regulamin chyba dla wtajemniczonych, lokal nieprzystosowany chociażby dla rodzin. Dzieci powinny być miłym gościem, gdyż uczą się opieki i szybciej mogą zaadoptować kotka ucząc się odpowiedzialności, szacunku nie mówię tu o dzieciach ze skłonnościami przemocowymi ale będąc z rodzicem zawsze jest pod opieką rodzica. Obsługa zdziwiona przyjmując gości... nie jest to ani szansa na adopcję ani kawiarnia. Szkoda bo pomysł na prawdę dobry tylko kadra w typowo przyziemnych realiach, ładnie tylko na zdjęciach....
Zdecydowanie NIE polecam tego miejsca. Co innego, gdyby na prawdę prowadzącym zależało na opiece nad zwierzętami, bo np. kota się nie kopie noga jak chce wyjść.... regulamin chyba dla wtajemniczonych, lokal nieprzystosowany chociażby dla rodzin. Dzieci powinny być miłym gościem, gdyż uczą się opieki i szybciej mogą zaadoptować kotka ucząc się odpowiedzialności, szacunku nie mówię tu o dzieciach ze skłonnościami przemocowymi ale będąc z rodzicem zawsze jest pod opieką rodzica. Obsługa zdziwiona przyjmując gości... nie jest to ani szansa na ad... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lutego 2016 o 14:49
ja piernicze. jak czytam wasze komentarze to plakac mi sie chce. kwarantanne to przebywaniu z kotem? wez ty sie puknij madrym palcem w glupi leb a jak tak sie boisz toksyn wirusow itp to zrob sobie w domu clean room i nigdy z niego nie wychodz bo na swierzym powietrzy jest o wiele wiecej zanieczyszczen niz od tych kotow. w polskich domach koty sa od zawsze i jakos z tym ludzie zyja
Avatar
hycel / 24 stycznia 2016 o 20:20
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
 
Avatar
ola / 23 stycznia 2016 o 10:27

Uważam, że pomysł z otworzeniem Mrau Cafe jest rewelacyjny! Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy z Sanepidem. Dla wszystkich twierdzących, że koty są praktycznie zabójcze dla ludzi ze względu na przenoszone choroby - Wasza niewiedza mnie przeraża. Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zaczniecie bezpodstawnie oczerniać zwierzęta! Aby zarazić się toksoplazmozą albo inną chorobą to trzeba - dosłownie zjeść kupę chorego zwierzęcia....

Mnie przeraża Twoja niewiedza.. Aż ręce opadają. Doczytaj, albo lepiej (!) porozmawiaj z kobietą, która choruje na toksoplazmozę, czy aby na pewno jadła kupy kotków. 
Mi aż brak słów, nie zrozumie tego ten, kto nigdy z toksoplazmozy się nie leczył, albo nie stracił dziecka przez nią właśnie.

Dlatego zastanów się najpierw sto razy zanim coś napiszesz.

Mnie przeraża Twoja niewiedza.. Aż ręce opadają. Doczytaj, albo lepiej (!) porozmawiaj z kobietą, która choruje na toksoplazmozę, czy aby na pewno jadła kupy kotków. 
Mi aż brak słów, nie zrozumie tego ten, kto nigdy z toksoplazmozy się nie leczył, albo nie stracił dziecka przez nią właśnie.

Dlatego zastanów się najpierw sto razy zanim coś napiszesz.

rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 21:30
Debilizm sanepida jest porażający.pierwsze prawo sanepida mówi- Kłak jedzony z naczynia wielorazowego użytku jest nie zdrowy dla organizma,drugie prawo sanepida:Ten sam Kłak jedzony z jednorazówki traci w niej swoją zabójczą moc i jest już zdrowy dla organizma.wniosek:30 lat siedzenia w sanepida szkodzi na móśk.Oile mósk tam jeszcze jest.Wniosek pokontrolny. Zlikwidować sanepida bo na H.. jest on potrzebny,jest to komunistyczny pogrobowiec który służy jako aparat represji-a to knajpe zamknąć, ukarać mandatem, za kase zezwolenia wydawać.Budzeta wsapomagać kasą z kar
Avatar
ja / 18 stycznia 2016 o 10:23

Uważam, że pomysł z otworzeniem Mrau Cafe jest rewelacyjny! Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy z Sanepidem. Dla wszystkich twierdzących, że koty są praktycznie zabójcze dla ludzi ze względu na przenoszone choroby - Wasza niewiedza mnie przeraża. Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zaczniecie bezpodstawnie oczerniać zwierzęta! Aby zarazić się toksoplazmozą albo inną chorobą to trzeba - dosłownie zjeść kupę chorego zwierzęcia....


rece opadają.... wiedza z wikipedii? chcialabym aby wypowiedział sie lekarz:ogólny,pediatra,ginekolog,dermatolog itp... założe się ze żadnego nie uświadczysz w tym przybytku... argument :wchodzę na własną odpowiedzialność- ok. zgoda ,tylko wychodzisz po odbyciu kwarantanny.. i po temacie..moje zdanie: bardzo nieodpowiedzialny( łagodnie mówiąc ) właściciel..poza tym arogancki..nawet zwolennicy tego czegoś piszą o tym od czasu do czasu... dziwię się ze ludzie tam chodzą.. no ale du po kracja jest.


rece opadają.... wiedza z wikipedii? chcialabym aby wypowiedział sie lekarz:ogólny,pediatra,ginekolog,dermatolog itp... założe się ze żadnego nie uświadczysz w tym przybytku... argument :wchodzę na własną odpowiedzialność- ok. zgoda ,tylko wychodzisz po odbyciu kwarantanny.. i po temacie..moje zdanie: bardzo nieodpowiedzialny( łagodnie mówiąc ) właściciel..poza tym arogancki..nawet zwolennicy tego czegoś piszą o tym od czasu do czasu... dziwię się ze ludzie tam chodzą.. no ale du po kracja jest.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2016 o 22:24
Uważam, że pomysł z otworzeniem Mrau Cafe jest rewelacyjny! Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy z Sanepidem. Dla wszystkich twierdzących, że koty są praktycznie zabójcze dla ludzi ze względu na przenoszone choroby - Wasza niewiedza mnie przeraża. Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zaczniecie bezpodstawnie oczerniać zwierzęta! Aby zarazić się toksoplazmozą albo inną chorobą to trzeba - dosłownie zjeść kupę chorego zwierzęcia....
Avatar
lusia / 17 stycznia 2016 o 18:42

W Unii maja sprawę wygraną. Taka kawiarnia doskonale służy polityce depopulacji w naszym malowartosciowym kraju wg. zaleceń Klubu Rzymskiego. Koty roznoszą wiele chorób, przede wszystkim toksoplazmozę, odpowiedzialna za większość poronień. Inne przenoszone przez koty choroby to np. choroba kociego pazura, toksokaroza, chlamydia, wścieklizna, świerzb, czy grzybica. Smacznego.

ńie wiem kim jesteś i co przeniosło chorobę umysłową na ciebie  myj sie chociaż zwyczajnym mydłem i nic ci od kotów niwgrozi ale twojej głupoty nic nie wyleczy

ńie wiem kim jesteś i co przeniosło chorobę umysłową na ciebie  myj sie chociaż zwyczajnym mydłem i nic ci od kotów niwgrozi ale twojej głupoty nic nie wyleczy

rozwiń
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2016 o 11:19
Dziś byłam w Mrau Cafe - wspaniała sprawa!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2016 o 11:15
do hycla: niestety wierzę w to co piszesz... choć nie na temat...
Avatar
Gość / 7 maja 2016 o 14:01
Zdecydowanie NIE polecam tego miejsca. Co innego, gdyby na prawdę prowadzącym zależało na opiece nad zwierzętami, bo np. kota się nie kopie noga jak chce wyjść.... regulamin chyba dla wtajemniczonych, lokal nieprzystosowany chociażby dla rodzin. Dzieci powinny być miłym gościem, gdyż uczą się opieki i szybciej mogą zaadoptować kotka ucząc się odpowiedzialności, szacunku nie mówię tu o dzieciach ze skłonnościami przemocowymi ale będąc z rodzicem zawsze jest pod opieką rodzica. Obsługa zdziwiona przyjmując gości... nie jest to ani szansa na adopcję ani kawiarnia. Szkoda bo pomysł na prawdę dobry tylko kadra w typowo przyziemnych realiach, ładnie tylko na zdjęciach....
Zdecydowanie NIE polecam tego miejsca. Co innego, gdyby na prawdę prowadzącym zależało na opiece nad zwierzętami, bo np. kota się nie kopie noga jak chce wyjść.... regulamin chyba dla wtajemniczonych, lokal nieprzystosowany chociażby dla rodzin. Dzieci powinny być miłym gościem, gdyż uczą się opieki i szybciej mogą zaadoptować kotka ucząc się odpowiedzialności, szacunku nie mówię tu o dzieciach ze skłonnościami przemocowymi ale będąc z rodzicem zawsze jest pod opieką rodzica. Obsługa zdziwiona przyjmując gości... nie jest to ani szansa na ad... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lutego 2016 o 14:49
ja piernicze. jak czytam wasze komentarze to plakac mi sie chce. kwarantanne to przebywaniu z kotem? wez ty sie puknij madrym palcem w glupi leb a jak tak sie boisz toksyn wirusow itp to zrob sobie w domu clean room i nigdy z niego nie wychodz bo na swierzym powietrzy jest o wiele wiecej zanieczyszczen niz od tych kotow. w polskich domach koty sa od zawsze i jakos z tym ludzie zyja
Avatar
hycel / 24 stycznia 2016 o 20:20
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
 
Avatar
ola / 23 stycznia 2016 o 10:27

Uważam, że pomysł z otworzeniem Mrau Cafe jest rewelacyjny! Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy z Sanepidem. Dla wszystkich twierdzących, że koty są praktycznie zabójcze dla ludzi ze względu na przenoszone choroby - Wasza niewiedza mnie przeraża. Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zaczniecie bezpodstawnie oczerniać zwierzęta! Aby zarazić się toksoplazmozą albo inną chorobą to trzeba - dosłownie zjeść kupę chorego zwierzęcia....

Mnie przeraża Twoja niewiedza.. Aż ręce opadają. Doczytaj, albo lepiej (!) porozmawiaj z kobietą, która choruje na toksoplazmozę, czy aby na pewno jadła kupy kotków. 
Mi aż brak słów, nie zrozumie tego ten, kto nigdy z toksoplazmozy się nie leczył, albo nie stracił dziecka przez nią właśnie.

Dlatego zastanów się najpierw sto razy zanim coś napiszesz.

Mnie przeraża Twoja niewiedza.. Aż ręce opadają. Doczytaj, albo lepiej (!) porozmawiaj z kobietą, która choruje na toksoplazmozę, czy aby na pewno jadła kupy kotków. 
Mi aż brak słów, nie zrozumie tego ten, kto nigdy z toksoplazmozy się nie leczył, albo nie stracił dziecka przez nią właśnie.

Dlatego zastanów się najpierw sto razy zanim coś napiszesz.

rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 21:30
Debilizm sanepida jest porażający.pierwsze prawo sanepida mówi- Kłak jedzony z naczynia wielorazowego użytku jest nie zdrowy dla organizma,drugie prawo sanepida:Ten sam Kłak jedzony z jednorazówki traci w niej swoją zabójczą moc i jest już zdrowy dla organizma.wniosek:30 lat siedzenia w sanepida szkodzi na móśk.Oile mósk tam jeszcze jest.Wniosek pokontrolny. Zlikwidować sanepida bo na H.. jest on potrzebny,jest to komunistyczny pogrobowiec który służy jako aparat represji-a to knajpe zamknąć, ukarać mandatem, za kase zezwolenia wydawać.Budzeta wsapomagać kasą z kar
Avatar
ja / 18 stycznia 2016 o 10:23

Uważam, że pomysł z otworzeniem Mrau Cafe jest rewelacyjny! Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy z Sanepidem. Dla wszystkich twierdzących, że koty są praktycznie zabójcze dla ludzi ze względu na przenoszone choroby - Wasza niewiedza mnie przeraża. Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zaczniecie bezpodstawnie oczerniać zwierzęta! Aby zarazić się toksoplazmozą albo inną chorobą to trzeba - dosłownie zjeść kupę chorego zwierzęcia....


rece opadają.... wiedza z wikipedii? chcialabym aby wypowiedział sie lekarz:ogólny,pediatra,ginekolog,dermatolog itp... założe się ze żadnego nie uświadczysz w tym przybytku... argument :wchodzę na własną odpowiedzialność- ok. zgoda ,tylko wychodzisz po odbyciu kwarantanny.. i po temacie..moje zdanie: bardzo nieodpowiedzialny( łagodnie mówiąc ) właściciel..poza tym arogancki..nawet zwolennicy tego czegoś piszą o tym od czasu do czasu... dziwię się ze ludzie tam chodzą.. no ale du po kracja jest.


rece opadają.... wiedza z wikipedii? chcialabym aby wypowiedział sie lekarz:ogólny,pediatra,ginekolog,dermatolog itp... założe się ze żadnego nie uświadczysz w tym przybytku... argument :wchodzę na własną odpowiedzialność- ok. zgoda ,tylko wychodzisz po odbyciu kwarantanny.. i po temacie..moje zdanie: bardzo nieodpowiedzialny( łagodnie mówiąc ) właściciel..poza tym arogancki..nawet zwolennicy tego czegoś piszą o tym od czasu do czasu... dziwię się ze ludzie tam chodzą.. no ale du po kracja jest.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2016 o 22:24
Uważam, że pomysł z otworzeniem Mrau Cafe jest rewelacyjny! Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy z Sanepidem. Dla wszystkich twierdzących, że koty są praktycznie zabójcze dla ludzi ze względu na przenoszone choroby - Wasza niewiedza mnie przeraża. Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zaczniecie bezpodstawnie oczerniać zwierzęta! Aby zarazić się toksoplazmozą albo inną chorobą to trzeba - dosłownie zjeść kupę chorego zwierzęcia....
Avatar
lusia / 17 stycznia 2016 o 18:42

W Unii maja sprawę wygraną. Taka kawiarnia doskonale służy polityce depopulacji w naszym malowartosciowym kraju wg. zaleceń Klubu Rzymskiego. Koty roznoszą wiele chorób, przede wszystkim toksoplazmozę, odpowiedzialna za większość poronień. Inne przenoszone przez koty choroby to np. choroba kociego pazura, toksokaroza, chlamydia, wścieklizna, świerzb, czy grzybica. Smacznego.

ńie wiem kim jesteś i co przeniosło chorobę umysłową na ciebie  myj sie chociaż zwyczajnym mydłem i nic ci od kotów niwgrozi ale twojej głupoty nic nie wyleczy

ńie wiem kim jesteś i co przeniosło chorobę umysłową na ciebie  myj sie chociaż zwyczajnym mydłem i nic ci od kotów niwgrozi ale twojej głupoty nic nie wyleczy

rozwiń