niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Mur starszy niż miasto? Niezwykłe odkrycie pod kościołem w Lublinie

Dodano: 7 września 2017, 09:44

(fot. Maciej Kaczanowski)

Pod posadzką prezbiterium kościoła dominikanów archeolodzy natrafili na mur. Być może są to fundamenty budynku, który poprzedzał obecną bazylikę!

Dominikanie prawdopodobnie zostali sprowadzeni do Lublina ok. 1260 r. – Pierwszą siedzibę, drewniany kościół pod wezwaniem św. Krzyża, wybudowali sami. Jakkolwiek nie jest wykluczone, iż otrzymali budowlę już istniejącą. Natomiast niewątpliwe jest wzniesienie przez nich murowanej świątyni w 1342 r. z fundacji Kazimierza Wielkiego – tłumaczy dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków, który oglądał najnowsze archeologiczne odkrycia przy ul. Złotej.

W bazylice od kilku miesięcy trwają prace remontowo-konserwatorskie. Między innymi wymieniania jest posadzka.

– Po zdjęciu wtórnych warstw okazało się, że są krypty – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków i dodaje, że nie było to dla nikogo zaskoczeniem, wiedziano o nich po wykonaniu badań georadarem. Kryp jest kilka. – Nie chcieliśmy naruszać spokoju znajdujących się w nich szczątków ludzkich – podkreśla dr Kopciowski.

Naukowcy przyznają, że widać było, że krypty były otwierane, prawdopodobnie ok. 100 lat temu. Jedna z nich cała wypełniona jest szczątkami ludzkimi. W drugiej znajdują się trzy trumny.

– Przednia część tej krypty była przykryta płytą z gotyckim epitafium, która będzie poddana pracom konserwatorskim. Na dole znajdują się dwie bardzo masywne, drewniane trumny, z żelaznymi okuciami. Nie dało się ich wyjąć, ponieważ groziło to zniszczeniem. Na nich była ustawiona kolejna, najlżejsza. Tą wyjęliśmy. Był przy tym antropolog. Trumna była bardzo mocno zniszczona. Nie wiemy kto w tej trumnie jest pochowany – opowiada konserwator, który informuje, że podczas prac natrafiono również na mur. – Być może są to fundamenty budynku, który poprzedzał obecną bazylikę – przypuszcza dr Kopciowski.
Badania prowadzone przez archeologów w żaden sposób nie wstrzymały prace dotyczących wymiany posadzki.

Remont u dominikanów

– W ramach dużego unijnego projektu trwają prace przy zachodniej elewacji bazyliki – opisuje o. Grzegorz Kluz, przeor lubelskich dominikanów. – Prace są mocno zaawansowane, ponieważ chcemy je zakończyć w tym roku. Natomiast wewnątrz bazyliki, w prezbiterium, kładziona jest pierwsza wylewka żelbetowa. Jakiś czas będziemy musieli odczekać, aby zacząć kłaść ogrzewanie podłogowego. Po 14 września, po naszym odpuście, zaczniemy zdejmować posadzkę w nawie głównej. Równolegle prowadzimy też prace na placu, gdzie trwają odwierty do pomp ciepła. Prace te są również zaawansowane.

Dominikanie realizują też projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kaplicy Tyszkiewiczów. Prace mają potrwać do końca roku.

Czytaj więcej o: Lublin Kościół dominikanie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
KZ NSZZ
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 września 2017 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To Ta obfajdana zła unia daje kasę nawet na kościoły? Ja bym za swoje remontował! Tylko Bóg, Honor i Ojczyzna dają siłe, wiarę i nadzieję! Jarosław wraz z Antonim i ojcem Tadeuszem z Torunia, to na nich trzeba liczyć a z uni nic nie brać! Trzeba mieć honor!
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2017 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mur starszy niż miasto? Hmmm... To trochę tak, jakby nasrał więcej niż sam waży.
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (7 września 2017 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wy tak zaglądacie do tych trumien? Goci, dominikanie, ofiara katastrofy...? Co jeszcze?
Rozwiń
lbn
lbn (7 września 2017 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wiadomo że jest dużo starszy niż 700lat ale jedyny dokument lokaccyjny ktory sie zachowal datowany jest na 1317r ale zakonnicy pojawili się w miesie duzo wczesniej niz w 1317r 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!