Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 września 2017 r.
9:44

Mur starszy niż miasto? Niezwykłe odkrycie pod kościołem w Lublinie

227 6 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Pod posadzką prezbiterium kościoła dominikanów archeolodzy natrafili na mur. Być może są to fundamenty budynku, który poprzedzał obecną bazylikę!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dominikanie prawdopodobnie zostali sprowadzeni do Lublina ok. 1260 r. – Pierwszą siedzibę, drewniany kościół pod wezwaniem św. Krzyża, wybudowali sami. Jakkolwiek nie jest wykluczone, iż otrzymali budowlę już istniejącą. Natomiast niewątpliwe jest wzniesienie przez nich murowanej świątyni w 1342 r. z fundacji Kazimierza Wielkiego – tłumaczy dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków, który oglądał najnowsze archeologiczne odkrycia przy ul. Złotej.

W bazylice od kilku miesięcy trwają prace remontowo-konserwatorskie. Między innymi wymieniania jest posadzka.

– Po zdjęciu wtórnych warstw okazało się, że są krypty – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków i dodaje, że nie było to dla nikogo zaskoczeniem, wiedziano o nich po wykonaniu badań georadarem. Kryp jest kilka. – Nie chcieliśmy naruszać spokoju znajdujących się w nich szczątków ludzkich – podkreśla dr Kopciowski.

Naukowcy przyznają, że widać było, że krypty były otwierane, prawdopodobnie ok. 100 lat temu. Jedna z nich cała wypełniona jest szczątkami ludzkimi. W drugiej znajdują się trzy trumny.

– Przednia część tej krypty była przykryta płytą z gotyckim epitafium, która będzie poddana pracom konserwatorskim. Na dole znajdują się dwie bardzo masywne, drewniane trumny, z żelaznymi okuciami. Nie dało się ich wyjąć, ponieważ groziło to zniszczeniem. Na nich była ustawiona kolejna, najlżejsza. Tą wyjęliśmy. Był przy tym antropolog. Trumna była bardzo mocno zniszczona. Nie wiemy kto w tej trumnie jest pochowany – opowiada konserwator, który informuje, że podczas prac natrafiono również na mur. – Być może są to fundamenty budynku, który poprzedzał obecną bazylikę – przypuszcza dr Kopciowski.
Badania prowadzone przez archeologów w żaden sposób nie wstrzymały prace dotyczących wymiany posadzki.

Remont u dominikanów

– W ramach dużego unijnego projektu trwają prace przy zachodniej elewacji bazyliki – opisuje o. Grzegorz Kluz, przeor lubelskich dominikanów. – Prace są mocno zaawansowane, ponieważ chcemy je zakończyć w tym roku. Natomiast wewnątrz bazyliki, w prezbiterium, kładziona jest pierwsza wylewka żelbetowa. Jakiś czas będziemy musieli odczekać, aby zacząć kłaść ogrzewanie podłogowego. Po 14 września, po naszym odpuście, zaczniemy zdejmować posadzkę w nawie głównej. Równolegle prowadzimy też prace na placu, gdzie trwają odwierty do pomp ciepła. Prace te są również zaawansowane.

Dominikanie realizują też projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kaplicy Tyszkiewiczów. Prace mają potrwać do końca roku.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 września 2017 o 10:31
To Ta obfajdana zła unia daje kasę nawet na kościoły? Ja bym za swoje remontował! Tylko Bóg, Honor i Ojczyzna dają siłe, wiarę i nadzieję! Jarosław wraz z Antonim i ojcem Tadeuszem z Torunia, to na nich trzeba liczyć a z uni nic nie brać! Trzeba mieć honor!
Avatar
Gość / 9 września 2017 o 23:33
Mur starszy niż miasto? Hmmm... To trochę tak, jakby nasrał więcej niż sam waży.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 7 września 2017 o 14:23
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 13:37
Co wy tak zaglądacie do tych trumien? Goci, dominikanie, ofiara katastrofy...? Co jeszcze?
Avatar
lbn / 7 września 2017 o 11:48
wiadomo że jest dużo starszy niż 700lat ale jedyny dokument lokaccyjny ktory sie zachowal datowany jest na 1317r ale zakonnicy pojawili się w miesie duzo wczesniej niz w 1317r 
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 10:30
i cale 700 lecie na nic :P okazuje sie ze Lublin jest starszy :P ps gdzie mozna teraz kupic albo wybic te monety na 700 lecie Lublina
Avatar
Gość / 10 września 2017 o 10:31
To Ta obfajdana zła unia daje kasę nawet na kościoły? Ja bym za swoje remontował! Tylko Bóg, Honor i Ojczyzna dają siłe, wiarę i nadzieję! Jarosław wraz z Antonim i ojcem Tadeuszem z Torunia, to na nich trzeba liczyć a z uni nic nie brać! Trzeba mieć honor!
Avatar
Gość / 9 września 2017 o 23:33
Mur starszy niż miasto? Hmmm... To trochę tak, jakby nasrał więcej niż sam waży.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 7 września 2017 o 14:23
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 13:37
Co wy tak zaglądacie do tych trumien? Goci, dominikanie, ofiara katastrofy...? Co jeszcze?
Avatar
lbn / 7 września 2017 o 11:48
wiadomo że jest dużo starszy niż 700lat ale jedyny dokument lokaccyjny ktory sie zachowal datowany jest na 1317r ale zakonnicy pojawili się w miesie duzo wczesniej niz w 1317r 
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 10:30
i cale 700 lecie na nic :P okazuje sie ze Lublin jest starszy :P ps gdzie mozna teraz kupic albo wybic te monety na 700 lecie Lublina

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 1

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 5 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 14 6

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny 1 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wisła musiała się pogodzić z porażką. Trzy punkty z Puław wywiózł lider tabeli GKS Jastrzębie. Goście po wyrównanym meczu wygrali 1:0

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 2 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 1

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 46 10

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 4 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 15 10

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 10

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 24 2

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 14 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!