czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Musieli kupić podręczniki chociaż powinni je dostać za darmo. Błąd szkoły

Dodano: 24 lipca 2015, 16:08

Screen ze strony internetowej szkoły
Screen ze strony internetowej szkoły

Dyrekcja szkoły podstawowej nr 43 w Lublinie kazała rodzicom uczniów klas czwartych kupić ćwiczenia do języka angielskiego oraz atlas przyrodniczy i historyczny. Zrobiła to niezgodnie z prawem, bo wszystkie podręczniki i dodatkowe pomoce naukowe dla 10-latków są bezpłatne. Po naszej interwencji placówka wycofała się z tej decyzji.

– Nie stać mnie na duże zakupy na początku września dlatego zaczęłam kompletować wyprawkę dla syna już teraz. O tym, co mam kupić dowiedziałam się ze strony internetowej szkoły oraz informacji wywieszonych na tablicy – mówi mama czwartoklasisty. – Kupiłam oba atlasy. Zapłaciłam za nie około 50 zł. Kiedy poszłam do księgarni po książkę do angielskiego dowiedziałam się z wiszącego tam plakatu MEN-u, że za książki w ogóle nie powinnam płacić.

Inna mama czwartoklasistki z SP 43 kupiła już wszystkie książki. Wydała ponad 100 zł. O tym, że szkoła nie miała od niej prawa żądać zakupu jakichkolwiek materiałów, dowiedziała się z telewizyjnego reportażu.

– Od września uczniowie klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum będą korzystali z darmowych podręczników – potwierdza Joanna Dębek, rzecznik Ministra Edukacji Narodowej. – Szkoły otrzymają na zakup książek dotacje.

Na podręczniki dla każdego czwartoklasisty szkoły dostaną po 140 zł oraz dodatkowe 25 zł na materiały ćwiczeniowe. – Kwota została tak skalkulowana z przedstawicielami wydawnictw, żeby wystarczyła na wszystkie potrzebne materiały – podkreśla Dąbek. – Praktyka lubelskiej szkoły nr 43 jest więc niedopuszczalna.

Oburzone nią jest też lubelskie Kuratorium Oświaty. – Wyjaśnimy tą sprawę – zapowiada wicekurator Anna Szczepińska. – Szkoła dostaje pieniądze na wszystkie potrzebne książki i ćwiczenia. Ma też możliwość bezpłatnego ściągnięcia i wydrukowania dodatkowych map czy ćwiczeń. Zastanawiam się też, czy w XXI wieku, kiedy szkoły dysponują m.in. tablicami multimedialnymi, konieczne jest korzystanie z papierowych atlasów? To chyba anachronizm.

Po naszym telefonie z internetowej strony szkoły zniknęła informacja o obowiązku zakupu książek do klas czwartych (został tylko podręcznik do religii, która jest przedmiotem nieobowiązkowym i).

– Popełniliśmy błąd – przyznaje Dorota Drożdżowska- Rejmak, wicedyrektor szkoły. – Do ostatniej chwili nie było wiadomo, co obejmuje dotacja, a co nie. Przedstawiciele wydawnictw odwiedzających szkołę twierdzili, że atlasy i ćwiczenia językowe uczniowie muszą kupować samodzielnie. Uwierzyliśmy im.
– Szkoły od dawna wiedziały, co obejmuje dotacja. Te zasady obowiązują od ubiegłego roku kiedy rozpoczęła się reforma podręcznikowa – podkreśla rzecznik MEN.

A co z książkami, które rodzice czwartoklasistów z SP 43, już kupili? – Powinni oddać je do księgarni – mówi wicedyrektor szkoły.

• Księgarnie nie mają obowiązków przyjęcia sprzedanych podręczników. Jeśli ich nie przyjmą, to czy szkoła odda rodzicom niepotrzebnie wydane pieniądze?.

– Ja nie mogę podjąć takiej decyzji. Zdecyduje o tym pani dyrektor. Obecnie jest ona na urlopie – odpowiada Drożdżowska- Rejmak. ask

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2015 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W dobie XXI wieku proszę wskazać, która szkoła publiczna posiada wszystkie klasy wyposażone w tablice multimedialne. Już na pewno nie jest nią SP43 w Lublinie.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli błąd popełniła dyrekcja a zapłacić ma księgarnia, która nie popełniła błędu ? Ot, mentalność urzędnicza.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rynkiem podreczników rzadziła mafia wydawnictw za pozwoleniem rzadu, po dopuszczał tyt.na rynek ,których nie było do końca wrzesnia,gdzie był UOKI?,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!