Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 sierpnia 2017 r.
16:23

Musieli usunąć jej część mózgu. Lekarze walczą by Weronika chodziła i mówiła. Potrzebna pomoc

0 4 A A
W sobotę podczas zlotu motocyklowego w Niedrzwicy Dużej odbyła się zbiórka na leczenie Weroniki. Od lewej: rodzice 21-latki Dorota i Artur Przybycień, obok stryj Daniel Przybycień i jego synek Piotrek.
W sobotę podczas zlotu motocyklowego w Niedrzwicy Dużej odbyła się zbiórka na leczenie Weroniki. Od lewej: rodzice 21-latki Dorota i Artur Przybycień, obok stryj Daniel Przybycień i jego synek Piotrek. (fot. Maciej Kaczanowski)

„Pa, mamo!” – rzuciła Weronika, wybiegając z domu na zajęcia. To ostatnie, co usłyszała od niej matka przed tragedią, po której dziewczynie usunięto dużą część mózgu. Specjaliści walczą o to, by 21-latka chodziła i mówiła. W kosztownej walce można jej pomóc

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdyby nie okrutny los, w październiku Weronika zaczynałaby trzeci rok studiów na Politechnice Lubelskiej. Życie dziewczyny odmieniło się w jeden dzień. Był 26 stycznia zeszłego roku, Weronika jak zwykle wybiegła na uczelnię. A potem już nic nie było „jak zwykle”.

– Córka źle się poczuła na zajęciach – mówi Dorota Przybycień, mama Weroniki. – Najpierw zaczęło „odejmować” jej prawą stronę ciała, później bardzo bolała ją głowa. Koleżanki wezwały karetkę. Jak tylko dojechaliśmy do szpitala, wiedziałam, że jest bardzo źle.

Diagnoza brzmiała przerażająco: krwotok śródmózgowy. Dziewczynie usunięto jedną trzecią mózgu. Później przez cztery miesiące walczyła o życie na oddziale intensywnej terapii. Przyjmowała drakońskie dawki antybiotyków, by ocalić organizm atakowany przez kolejne choroby. Zapalenie płuc przerodziło się w zapalenie opon mózgowych, potem doszła do tego sepsa.

Życie udało się ocalić, jednak to już nie jest to samo życie, co dawniej. – Weronika trafiła na oddział rehabilitacji, ale to nie był oddział dla niej – mówi matka. – Dzwoniliśmy, szukaliśmy innego miejsca. Nigdzie nie chcieli córki przyjąć, bo nie było z nią kontaktu. Tak trafiliśmy na prof. Talara, który przyjmuje w prywatnym ośrodku.

– Pani Weronika była w stanie śpiączki – mówi prof. Jan Talar, specjalista w zakresie rehabilitacji. – W tej chwili wszystko rozumie. Wypowiada się, choć niewyraźnie, ale reaguje adekwatnie na każdą rozmowę. Naszym zadaniem jest przywrócić jej pełną możliwość mowy i chodzenia. Strategia jest taka, że im szybciej zaczynamy intensywną rehabilitację, tym więcej możemy osiągnąć.

Ale intensywna rehabilitacja słono kosztuje: blisko 180 tys. zł rocznie. Dla rodziców to ciężar nie do udźwignięcia. Czteroosobowa rodzina (Weronika ma brata, który jeszcze się uczy) żyje z pensji ojca, matka jest na zasiłku opiekuńczym. Rodzina liczy na pomoc ludzi dobrej woli, zwłaszcza że w tym przypadku czas jest bardzo ważny.

– Moim marzeniem jest to, żeby Weronika znowu chodziła, żeby zaczęła znowu cieszyć się życiem – mówi zapłakana matka. Po cichu liczy na to, że w przyszłym roku jej córka wróci na studia. – Człowiek nie myśli o tym, że coś złego może się stać, choć różne tragiczne rzeczy dzieją się gdzieś obok. Przeżyć coś takiego, to jest nie do opisania.

Jak pomóc?

Pieniądze na leczenie Weroniki Przybycień można wpłacać na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Bank BZ WBK
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: “649 pomoc dla Weroniki Przybycień”
Zbiórkę prowadzi też fundacja Siepomaga – „Weroniko wstań”.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

Włodawa

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

Włodawa

30,00 zł

Różne -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

palnik

Zamość

499,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

235,00 zł

Komunikaty