piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Muzeum na Majdanku pod specjalną ochroną

  Edytuj ten wpis
Autor: (mb)

Takich zabezpieczeń nie ma żadne inne muzeum tego typu (Archiwum)
Takich zabezpieczeń nie ma żadne inne muzeum tego typu (Archiwum)

Rozbudowany monitoring, nowy system sygnalizacji pożaru i czujniki w każdym budynku. Tak będzie teraz chronione Muzeum na Majdanku. Przebudowa rusza w przyszłym tygodniu.

Lubelska placówka, jako pierwsze wielkoobszarowe muzeum w Polsce, wybuduje system ochrony, który obejmie cały teren instytucji i wszystkie obiekty. To kluczowa inwestycja dla muzeum. Udowodnił to pożar z sierpnia ub. roku, gdy spłonął jeden z baraków. A potwierdziła kontrola przeprowadzona przez lubelską straż pożarną. Okazało się, że muzeum jest zbyt słabo chronione przed wybuchem ognia.

Strażacy zobowiązali muzeum do instalacji systemu sygnalizacji pożaru we wszystkich obiektach. – Nie mogliśmy tego zrobić bez budowy specjalnej kanalizacji technicznej. Dopiero ona pozwoli na instalację odpowiednich systemów bezpieczeństwa – wyjaśniał w momencie ogłaszania przetargu na naszych łamach Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Muzeum na Majdanku.

Początek jednej z największych w historii muzeum inwestycji w przyszłym tygodniu. W tym roku ma powstać kanalizacja techniczna i system przeciwpożarowy. Pierwszy etap pochłonie 1,8 mln zł (większość pieniędzy dał minister kultury). Pozostałe części będą rozbudowywane w kolejnych latach – w zależności od tego, kiedy muzeum zdobędzie na nie pieniądze.


Cały projekt obejmie nie tylko muzeum w Lublinie, ale też Muzeum w Bełżcu (oddział Muzeum na Majdanku – red.). Chociaż otworzone w 2004 r., do tej pory nie miało monitoringu wizyjnego. A na Majdanku konieczna jest rozbudowa nie tylko monitoringu, ale całego systemu bezpieczeństwa.

Chodzi o ponad 70 budynków i 90 hektarów. Na tym obszarze zostanie zbudowana kanalizacja techniczna, w której zostaną ułożone światłowody i linie energetyczne.

Te będą zbiegały się w centrali monitoringu. Pojawi się też nowy system ostrzegania na wypadek pożaru, sygnalizacja włamania do poszczególnych budynków i dodatkowe oświetlenie. Dzięki nowemu okablowaniu na terenie muzeum staną infomaty – urządzenia, dzięki którym zwiedzający będą mogli znaleźć informacje na temat muzeum i historii obozu.

Podobnej ochrony nie ma nawet Muzeum Auschwitz-Birkenau, które dopiero szykuje się do budowy nowego systemu bezpieczeństwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!