środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Muzeum na Majdanku potrzebuje pieniędzy na remont

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2009, 20:03

Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowuje raport o stanie obiektów muzealnych. Jeszcze w tym roku będzie wiadomo, które baraki wymagają natychmiastowej konserwacji i ile potrzeba na to środków.

Kilka dni temu okazało się, że komory gazowe byłego obozu Auschwitz-Birkenau są zagrożone. Albo znajdzie się 100 milionów euro na ich konserwację, albo dla przyszłych pokoleń zabraknie namacalnego dowodu zagłady. Muzeum nie dysponuje takimi pieniędzmi, dlatego potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

- U nas sprawa też jest poważna. Mamy ogromne potrzeby - mówi Tomasz Kranz, dyrektor Muzeum na Majdanku. - Administrujemy terenem o powierzchni 90 hektarów, na którym znajduje się ponad 70 obiektów. W tym tak cennych, jak komory gazowe i krematoria. Ich stan jest bardzo różny.

Przykład? - W ubiegłym roku w czasie jednego z remontów ścinaliśmy drzewo, które znajdowało się obok baraku - wspomina Kranz. - Okazało się, że barak wymaga jak najszybszego remontu, bo inaczej się zawali. Musieliśmy natychmiast znaleźć na to środki.

Dokładny stan pozostałych baraków będzie znany w tym roku. - W ubiegłym przeprowadziliśmy restrukturyzację muzeum, uruchomiliśmy nową stolarnią i zbudowaliśmy nowe alejki. W tym przygotujemy raport o stanie muzealnych obiektów - zapowiada dyrektor. - To pozwoli ocenić, ile baraków wymaga natychmiastowej konserwacji i ile potrzeba na to pieniędzy.

Warto przypomnieć, że muzeum zamierza adaptować i wyremontować jeden z nich na stałą salę wystawienniczą (co ma kosztować ok. miliona zł). W planach jest także budowa jednego nowego budynku muzealnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~agata~
epoka 21
gelo
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~agata~
~agata~ (28 stycznia 2009 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te obiekty muszą być utrzymane! Młodzi ludzie często żeby uwierzyć muszą zobaczyć te miejsca, komory, krematoria - one szokują ale działają na wyobraźnię. Pomnik nie wystarczy. Muzea martyrologiczne uczą nas pokory i są przestrogą. Nigdy więcej...
Rozwiń
epoka 21
epoka 21 (28 stycznia 2009 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do przedmówców to jest część historii Polski i powinna byc utrzymana dla potomnych to tak jak piszecie to poco wam rodzina można byc samym można dla osczednosci zrezygnować z internetu kina telewizji z używek to będą w skali kraju ogromne oszczednosci
Rozwiń
gelo
gelo (28 stycznia 2009 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem te obozy jak Majdanek nie powinno się utrzymywać. Powinno się je rozebrać, bo uważam, że pomnik poległych jest wystarczający, aby uczcić śmierć poległych w tym miejscu. Po co utrzymywać te baraki itd.?? Trzeba tworzyć nową historię, jednać się z tymi z którymi się walczyło, a nie wciąż czuć urazę do Niemiec czy Rosji. Trzeba robić krok do przodu a nie patrzeć wciąż na to co było! ZLIKWIDOWAĆ MAJDANEK i inne obozy, i zająć się w państwie tym, aby się żyło nam lepiej w obecnych czasach, a nie patrzeć na to co działo się ponad 50 lat temu.
Rozwiń
myślę
myślę (28 stycznia 2009 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
myślę, że sfinansują to Ci, którym najbardziej zależy na zachowaniu tych miejsc zagłady. Znajda na to pieniądze, jeśli tego zechcą.
Rozwiń
Fang
Fang (28 stycznia 2009 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nie żałuj róż gdy lasy płoną".W czasach kryzysu ekonomicznego powinno dbać się o tych którzy żyją w ciężkich warunkach.Ten pomnik mrocznej przeszłości powinien być mniejszy ,z zachowaniem krematorium i typowego baraku i np.jednego z makietą obozu.Inna kwestia to finansowanie.Powinni to robić Niemcy jako sprawcy i Izrael jako że gros tych którzy tam zginęli to Zydzi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!