środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Myszką po miasteczku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2006, 18:07

Błyskawiczny Internet i nowy sprzęt komputerowy we wszystkich budynkach uczelni. Wyniki badań naukowych dostępne z każdego miejsca na świecie i biblioteka, z której można skorzystać jednym kliknięciem myszy. – Tak już wkrótce ma być na Politechnice Lubelskiej.

Właśnie rusza program kompleksowej informatyzacji uczelni. W ciągu trzech lat politechnika zamierza przebudować całą sieć komputerową na terenie miasteczka przy ul. Nadbystrzyckiej. Pierwsze prace już ruszyły.
– W zeszłym roku zmodernizowaliśmy nasz główny węzeł światłowodowy, położyliśmy dodatkowe światłowody na odcinku od Wydziału Mechanicznego aż do tzw. Hali Żółtej, gdzie od lutego będzie się mieściła nasza biblioteka – mówi Hanna Celoch, dyrektor Centrum Informatycznego PL. – Teraz pora na kolejne etapy. Zamierzamy zlikwidować tymczasowe rozwiązania i dołożyć nowe światłowody. Tak, żeby wkrótce na całym miasteczku można było korzystać z superszybkiego Internetu.
Politechnika uporządkowała kwestie zarządzania siecią na terenie campusu. – To niezwykle ważne – podkreśla Celoch. – Teraz będziemy mogli kupować licencje i programy zabezpieczające dla całej uczelni. To obniży koszty – dodaje. – Oprócz tego chcemy utworzyć centralne bazy danych uczelni.
Chodzi m. in. o serwer wymiany danych i wyników prac naukowych. Dzięki niemu z każdego miejsca na świecie będzie można połączyć się z siecią politechniki i dotrzeć do przechowywanych tam danych. Podobnie ma być z zasobami uczelnianej biblioteki. Za pomocą komputerów będzie można nie tylko odnaleźć potrzebne książki, ale niektóre z nich przeczytać w całości.
Udogodnień dla studentów i pracowników PL ma być znacznie więcej. Na terenie miasteczka zostaną zainstalowane nadajniki radiowe dla użytkowników korzystających z laptopów – tzw. hot-spoty. Dwa takie punkty już istnieją. Kolejne będą umieszczone m.in. w parku rozrywkowo-
dydaktycznym, który powstaje w tylnej części campusu.
– Często korzystam z przenośnego komputera, więc zapowiedzi uczelni bardzo mnie cieszą – mówi Adrian, student IV roku informatyki. – Fajnie, że wkrótce będzie można korzystać z laptopów w dowolnym miejscu na miasteczku. I nie płacąc ani złotówki za połączenie z siecią.
– Warto też zaznaczyć, że Internet jest już we wszystkich pokojach w naszych akademikach. Co ważne zrobili to sami studenci dofinansowani przez prorektora ds. kształcenia – dodaje Celoch. – Na tym jednak nie koniec. Chcemy uruchomić komputerową obsługę dziekanatów, wprowadzić do użytku elektroniczne legitymacje i utworzyć punkty szybkiego dostępu do informacji na terenie całego miasteczka. Coś na kształt bankomatów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!