Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2015 r.
13:55

Egzamin gimnazjalny 2015: Wyniki naszych uczniów na poziomie średniej krajowej

0 3 A A

Egzamin z języka polskiego, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i historii gimnazjaliści z województwa lubelskiego zdali na poziomie średniej krajowej. Nieco powyżej średniej wypadli zaś z matematyki. W piątek CKE i OKE opublikowały wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wyniki naszych uczniów są bardzo dobre – cieszy się Barbara Drożdż-Żytyńska, zastępca dyrektora Pallotyńskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie. Szkoła jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o wyniki z egzaminu gimnazjalnego w województwie lubelskim. – Mamy sporo uczniów, którzy bardzo dobrze napisali egzamin np. z języka polskiego, języka angielskiego czy też matematyki na poziomie 100 procent.

– Bardzo jestem zadowolona z wyników – dodaje Barbara Warda, dyrektor Gimnazjum nr 16 w Lublinie. – Jesteśmy jedną z większych szkół w województwie lubelskim. Egzamin pisało w tym roku w szkole 285 uczniów. Jesteśmy w 8 staninie, podobnie jak w poprzednich latach, a w przypadku języka niemieckiego w 9. Oznacza to, że mimo iż jesteśmy szkołą obwodową i mamy uczniów słabych i z problemami to dominują uczniowie dobrzy i bardzo dobrzy.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w woj. lubelskim

Gimnazjaliści pisali obowiązkowy egzamin od 21 do 23 kwietnia 2015 r. Składał się on z trzech części. W części pierwszej – humanistyczne gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. W drugiej części – matematyczno-przyrodniczej rozwiązywali zadania z przedmiotów przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki. Ostatnia część dotyczyła języka obcego nowożytnego. Ten egzamin uczniowie mogli pisać zarówno na poziomie podstawowym jak też rozszerzonym.

– Zadania z wiedzy o społeczeństwie i historii, języka polskiego i przyrody uczniowie w województwie lubelskim rozwiązali na poziomie średniej krajowej – przyznaje Renata Janicka z lubelskiego biura OKE w Krakowie. – Wynik z matematyki mamy o jeden punkt procentowy wyższy niż jest w Polsce. Gimnazjalistom w Lubelskiem poszło zaś trochę gorzej na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym w porównaniu ze średnią krajową. Z kolei języki niemiecki i rosyjski nasi uczniowie napisali lepiej niż wynosi średnia w Polsce.

I tak np. średni wynik z języka polskiego w kraju i w Lubelskiem to 62 procent – w „Batorym” 82,9 proc, zaś z historii i wiedzy o społeczeństwie w kraju i Lubelskiem wynosi 64 proc. w „Batorym” – 84,3 proc. W przypadku języka angielskiego na poziomie podstawowym średni wyniki w Lubelskiem wynosi 65 proc., w kraju 67 proc., w „Batorym” – 96,1 proc.

Najwięcej trudności w przypadku zadań z języka polskiego sprawiło uczniom zadanie nr 18 – dotyczące świadomości językowej.

- Zadanie sprawdzało, czy uczeń potrafi rozpoznać w zdaniu rodzaj orzeczenia, a następnie wskazać podmiot wyrażony rzeczownikiem, do którego to orzeczenie się odnosi – opisuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Problemy związane z poprawnym rozwiązaniem zadania mogą wskazywać na nieznajomość terminologii z zakresu nauki o języku, a także na brak umiejętności rozróżniania dwóch rodzajów orzeczeń: czasownikowego i imiennego.

Z tym zadaniem poradziło sobie tylko 28 proc. gimnazjalistów.

Lepiej z zadaniami na egzaminie gimnazjalnym poradzili sobie uczniowie w większych miastach niż na wsiach. Dotyczy to zwłaszcza zadań z języków obcych.

Średnie wyniki w zależności od lokalizacji szkoły (przykładowe przedmioty)

*język polski

Wieś – 60 proc.

Miasto do 20 tys. – 62 proc.

Miasto od 20 tys. do 100 tys. – 64 proc.

Miasto powyżej 100 tys. – 69 proc.

* matematyka

Wieś – 45 proc.

Miasto do 20 tys. – 47 proc.

Miasto od 20 tys. do 100 tys. – 52 proc.

Miasto powyżej 100 tys. – 57 proc.

 * Język angielski – poziom podstawowy

Wieś – 60 proc.

Miasto do 20 tys. – 63 proc.

Miasto od 20 tys. do 100 tys. – 69 proc.

Miasto powyżej 100 tys. – 77 proc.

Średnie wyniki w lubelskiem i w kraju (przykłady)

Historia i wiedza o społeczeństwie – 64 proc., 64 proc.

Język polski – 62 proc, 62 proc.

Przyroda – 50 proc, 50 proc.

Matematyka – 49 proc., 48 proc.

Język angielski podstawowy – 65 proc., 67 proc.

Język niemiecki podstawowy – 58 proc., 57 proc.

Język rosyjski podstawowy – 59 proc., 58 proc.

Język angielski poziom rozszerzony – 45 proc., 48 proc.

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia]

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty