czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Rowerzyści nie będą mogli jeździć po placu Litewskim i nowej części deptaka

Autor: Dominik Smaga

(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)

Rowerzyści jednak nie będą mogli swobodnie jeździć po odnowionym placu Litewskim i nowej części deptaka. Dostępna będzie dla nich tylko alejka wzdłuż uczelnianych budynków. Do rozmieszczonych w rejonie placu stojaków rowery trzeba będzie prowadzić.

W sprawie dostępności pl. Litewskiego dla rowerów pojawiały się ostatnio sprzeczne informacje. Najpierw prezydencki asystent zadeklarował, że jednośladem będzie można swobodnie jeździć po placu. Zaraz po tej zapowiedzi Ratusz oświadczył, że tak dobrze jednak cyklistom nie będzie. A pod koniec września usłyszeliśmy, że plac nie stanie się miejscem niedostępnym dla cyklistów.

– Będzie publicznym miejscem relaksu tak samo dla pieszych, jak i dla rowerzystów – podkreślał Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Absurdem byłoby, gdyby można było dojechać jedynie do ul. 3 Maja, a dalej trzeba by było prowadzić rower do stojaków, których na placu będzie kilkadziesiąt.

O ostateczne rozwianie wątpliwości wystąpił miejski radny Marcin Nowak, prosząc prezydenta o jednoznaczną deklarację co do jazdy po przebudowanym placu Litewskim. Taka deklaracja właśnie padła.

– Inwestycja realizowana jest zgodnie z dokumentacją projektową uzgodnioną z Zarządem Dróg i Mostów – odpisuje radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta. Tłumaczy, że zatwierdzona w tym projekcie organizacja ruchu pozwala na jazdę rowerem wyłącznie po drodze przeciwpożarowej. – Z wjazdem od strony ul. Radziwiłłowskiej oraz od ul. Stanisława Staszica – dodaje Szymczyk. Informacja ta pokrywa się z oznakowaniem narysowanym na mapach załączonych do projektu przebudowy placu.

Tym samym okazuje się, że prowadzenia rowerów nie wszyscy będą mogli uniknąć. – Na placu będzie 80 stojaków – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Część stanie przy jedynej dostępnej dla rowerów drodze wzdłuż uczelnianych budynków. Ale do innych stojaków rower trzeba będzie zaprowadzić. – Część stanie wzdłuż promenady Krakowskiego Przedmieścia w rejonie Poczty Głównej i klasztoru – tłumaczy Szczepańska. Dodajmy, że projekty nie dopuszczają jazdy rowerem po nowej części deptaka.

Organizacja ruchu może być podobna do tej z Ogrodu Saskiego, gdzie od czasu otwarcia parku po przebudowie dla rowerów dostępna jest jedna alejka. – Nie dotyczy to dzieci do lat 10, które mogą jeździć na rowerze po wszystkich ciągach komunikacyjnych – zastrzega Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – W bieżącym sezonie rowerowym strażnicy nałożyli 12 mandatów na kwotę 1050 zł – dodaje. Kilkudziesięciu rowerzystów zostało pouczonych.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje plac Litewski
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
lbn
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 października 2016 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Prezydent Żuk chyba zaczyna żałować, że za rowery odpowiada Pan Wiącek - niezłe zamieszanie Panu zrobił i kłopot. Tak się generuje problemy i konflikty społeczne.
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2016 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" Do rozmieszczonych w rejonie placu stojaków rowery trzeba będzie prowadzić." Proponuję transport lotniczy albo wyciąg krzesełkowy pomiędzy budynkami uczelni i pocztą. W końcu postawienie stojaków przy alejce przerasta intelektualnie naszych inżynierów.
Rozwiń
lbn
lbn (11 października 2016 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale absurd jak z barei tak trzeba będzie rower prowadzić weź się one zuk nie kompromitujące juz baobiecywales a potem się wykonujesz to twoja ostatnia kadenvja
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2016 o 00:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już widzę jak grzecznie jeżdżą po wyznaczonych trasach....może tylko jakiś 20% z nich!a piesi nie włażą na trasy rowerów! taa... dobrze że coś tam zmieniają ale znowu drzewa oblepili kostką...............zaraz sie będą dziwić dlaczego usychają.
Rozwiń
hrabiaski
hrabiaski (10 października 2016 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie przed każdym!i nie z pochodnią!tylko z napisem,uwaga,za mną wariat!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!