środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

UMCS czeka wielka reforma finansów. Ma doprowadzić do zlikwidowania wielomilionowego deficytu uczelni.

Zapowiedział to dziś rektor uczelni prof. Wiesław A. Kamiński podczas inauguracji nowego roku akademickiego.

- Wiem, że proces takiej reformy nie jest przedsięwzięciem na miesiąc albo dwa. Ale odkładanie go byłoby w istocie zgodą na grzęźnięcie uniwersytetu w strukturalny deficyt - podkreśla prof. Kamiński. - O ile odrzucamy inne bardzo drastyczne rozwiązania, związane na przykład z grupową restrukturyzacją zatrudnienia.

Receptą ma być przeniesienie zarządzania dużą częścią uczelnianych pieniędzy na poziom wydziałów i mniejszych jednostek administracyjnych. - W wyniku tego poszczególne wspólnoty uzyskują realny wpływ na samodzielne planowanie, ale również ponosić będą koszta błędów, podejmowania zadań przekraczających realne możliwości, złej organizacji i wybujałych oczekiwań - tłumaczy rektor, powołując się na idee samorządności.

- Uniwersytet, od swojego zarania, był w istocie autonomiczną i samorządną społecznością - wyjaśnia. - Samorządność daje wszystkim członkom wspólnoty prawo do aktywnego uczestniczenia w jej życiu i współdecydowania o nim z pożytkiem dla siebie.

- Podejmowane w najbliższym czasie decyzje będą miały dalekosiężne skutki - dodaje rektor Kamiński. - Najbliższe lata będą rozstrzygające, czy nasz uniwersytet będzie ośrodkiem akademickim, w którym najbardziej zdolna, twórcza i aktywna młodzież zechce zdobywać wykształcenie.

W nowym roku akademickim na 10 wydziałach UMCS będzie studiowało ponad 30 tys. studentów. Uniwersytet jest największą uczelnią w tej części Polski. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!