poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Na kilku ulicach jednokierunkowych rowerzyści będą mogli jechać pod prąd

Dodano: 18 lipca 2016, 08:04
Autor: Dominik Smaga

To jedna ze zmian, które miasto wprowadza w Strefie Płatnego Parkowania. Inną jest zwrócenie pieszym chodnika zabranego pod parking przy Jasnej. To, co tu się stało prezydent uznał za „niedopuszczalne”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Bulwersujące pieszych oznakowanie ma zniknąć z ul. Jasnej w ciągu kilku dni. Emocje budzi tu wydzielenie miejsc postojowych po lewej stronie ulicy, gdzie parkowanie ma się odbywać ukośnie do jezdni, częściowo na chodniku.

Linie wyznaczające parking wymalowano tak, że pieszym pozostał pas o szerokości 1,5 metra. Nie jest to niezgodne z przepisami, które mówią, że 1,5 m to absolutne minimum, tyle że minimum to w tym miejscu zdecydowanie za mało. Jasna znajduje się w centrum miasta, koło urzędów, biur i sklepów, a pieszych jest tu bardzo wielu, więc także ich sprzeciw był zauważalny.

– Skłonimy się do wniosku mieszkańców, aby uwolnić ten chodnik od parkowania – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. Takie polecenie, po powrocie z urlopu, miał wydać prezydent Lublina. – Zdaniem prezydenta wyznaczenie miejsc parkingowych kosztem przestrzeni dla pieszych jest w tak dużej skali niedopuszczalne. Dlatego powrócimy do parkowania równoległego, tylko na jezdni.

Właśnie w taki sposób na Jasnej parkowało się do tej pory, zresztą większość kierowców z przyzwyczajenia nadal staje tu równolegle.

Nie jest to jedyna zmiana na ul. Jasnej. Na drodze tej dopuszczony zostanie kontraruch rowerowy. Oznacza to dokładnie tyle, że rowerzyści będą mogli jednokierunkową ulicą jechać w przeciwnym kierunku niż samochody.

To rozwiązanie ma być zastosowane jeszcze na kilku innych ulicach jednokierunkowych w Strefie Płatnego Parkowania. Mowa o Ogrodowej, Solnej, Sądowej, Furmańskiej, Cyruliczej i Kowalskiej od pl. Zamkowego do Furmańskiej. Dopuszczenie kontraruchu rowerowego najbardziej może cieszyć cyklistów na równoległej do deptaka ul. Zielonej. Będzie nią można przejechać od ul. Staszica w stronę Świętoduskiej.

– Nowe oznakowanie jest już zamówione – mówi Aleksander Wiącek, asystent prezydenta. – Powinno być wykonane najpóźniej w ciągu dwóch tygodni – dodaje. Natomiast na jezdniach nie będą malowane pasy dla cyklistów, znane choćby z ul. Konopnickiej lub Orlej. – Na jezdniach malowany będzie tzw. sierżant rowerowy, czyli symbol roweru i strzałki wskazujące kierunek ruchu.

nissan
piort
Anka
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nissan
nissan (18 lipca 2016 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby urzędasy nie znali przepisów o ruchu drogowym, a chcą  urzadzać jego organizację?. 1,5m dla ruchu pieszego i nie przeszkadzać w ruchu pieszym, czyli zaparkowany pojazd, jeżeli przeszkadza w ruchu pieszym, to nawet 2,0m nie stanowi prawa  do parkowania samochodów.
Rozwiń
piort
piort (18 lipca 2016 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy miasto odda miejsca parkingowe na Chopina i I AWP? Poprzez ustawienie znaków na środku chodnik na każdej z tych ulic liczba miejsc zmniejszyła sie o około 10. Tylko czekać aż ludzie wrócą z urlopów a mieszkańcy będą parkować chyba w swoich sypialniach, albo na innych ulicach i bulić za to, że mieszkają w centrum.
Rozwiń
Anka
Anka (18 lipca 2016 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im mniej aut w mieście - tym lepiej!
Rozwiń
Anka
Anka (18 lipca 2016 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super udogodnienie dla rowarzystów. A czy to dotyczy też Al. Solidarności? Kiedyś jechałam ale było dużo samochodów, a tak to mogłabym pod prąd sobie jechać i nie przejmować się korkami.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2016 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ufff. Brawo. Jeszcze na ul. Kosciuszki trzeba wywalic auta z chodnikow. Parkowanie rownolegle do kraweznika a nie wjazd na kraweznik!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!