piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Na KUL z zamkniętymi oczami. Jak radzą sobie osoby niewidome?

Autor: TOMA

O tym, z jakimi problemami muszą mierzyć się codziennie osoby niewidome mogli w poniedziałek przekonać się studenci i pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydarzenie w związku z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski zorganizowało uczelniane Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością.

W Atrium Collegium Norwidianum można było przejść błyskawiczny kurs brajla, spróbować pokonać tor przeszkód z białą laską i zjeść posiłek, pod warunkiem przygotowania go z zasłoniętymi oczami. Wyzwaniem było też dobranie skarpetek w pary korzystając wyłącznie ze zmysłu dotyku.

- Rozpoznanie materiału, faktury czy długości nie było problemem. Ale zdziwiłam się, gdy skompletowałam jedną skarpetkę niebieską i jedną czerwoną – mówi Agata Wawryszuk, pracownik KUL. – Lepiej poradziłam sobie ze zrobieniem kanapki i pokonaniem toru przeszkód. Ale w tym ostatnim przypadku ułatwieniem było to, że widziałam trasę, zanim zasłonięto mi oczy.

- Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć problemy osób niewidomych, ale też pokazać ich możliwości – mówi prof. Bogusław Marek, pełnomocnik rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych. Na najstarszej lubelskiej uczelni studiuje obecnie 16 osób niewidomych.

– Na uniwersytecie działa centrum, w którym ośmiu pracowników przygotowuje dla nich materiały dydaktyczne. Każdy ze studentów ma do dyspozycji notatnik brajlowski, na wszystkich drzwiach wejściowych są też tabliczki informacyjne w języku brajla – wylicza prof. Marek.

Czytaj więcej o: Lublin KUL
Użytkownik niezarejestrowany
KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 października 2016 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tabliczki są zapewne w języku polskim, a jedynie napisane alfabetem Braile'a - proszę poprawić ten błąd!
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC (17 października 2016 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8 i 9 ) Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (17 października 2016 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma czegoś takiego jak język braille'a. Jest system brajla oparty na sześcio- lub ośmiopunkcie. Ludwik Braille mówił po francusku i nie stworzył żadnego nowego języka. Niewidomi w Polsce natomiast mówią po polsku, a nie po brajlowsku. Proszę sobie to zapamiętać raz na zawsze! ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!