sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Na LSM będzie dom dla seniorów? Radni zdecydują

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

W budynku miałoby się znaleźć 40 mieszkań jedno- i dwupokojowych. LSM szacuje, że w domu seniora zna
W budynku miałoby się znaleźć 40 mieszkań jedno- i dwupokojowych. LSM szacuje, że w domu seniora zna

Nowy dom seniora chce zbudować Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Placówka miałaby powstać przy ul. Pana Wołodyjowskiego na działce między Szkołą Podstawową nr 38 a pawilonami handlowymi przy ul. Juranda.

Wszystko zależy od tego, czy w następny czwartek miejscy radni zgodzą się zmienić plan zagospodarowania tego terenu. Obecny plan mówi, że teren powinien być przeznaczony na obiekty komercyjne. Wniosek o zmianę dokumentu złożyła sama spółdzielnia.

– Jeśli plan zostanie zmieniony, będziemy w stanie wybudować taką placówkę w ciągu dwóch lat – mówi Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Koszt takiej inwestycji szacujemy na 6 do 8 milionów złotych.

W budynku miałoby się znaleźć 40 mieszkań jedno- i dwupokojowych. LSM szacuje, że w domu seniora znalazłoby się miejsce dla ok. 100 podopiecznych. Obiekt byłby pozbawiony barier architektonicznych utrudniających poruszanie się osobom niepełnosprawnym i niedołężnym.

– W czynszu znalazłoby się wynagrodzenie dla pracujących całą dobę pielęgniarek, a niewykluczone, że także i dla dyżurującego w określonych godzinach lekarza – zapowiada Gąbka.

Koncepcja zakłada również urządzenie stołówki, która ma być przekazana w ajencję. Nie jest jeszcze przesądzone, czy posiłki byłyby przygotowywane na miejscu, czy raczej dowożone w formie cateringu.

LSM szacuje, że dzięki takiej inwestycji będzie mógł sprzedać część mieszkań w swoich blokach. Chodzi o lokale zajmowane przez osoby starsze, którym trudno jest np. wchodzić po schodach, albo takie, które wymagają opieki pielęgniarskiej. Mieszkania zwolnione przez te osoby mogłyby zostać przekazane innym, zdrowym i sprawnym lokatorom. Dlatego miejsca w domu seniora będą w pierwszej kolejności udostępniane mieszkańcom osiedli LSM.

Spółdzielnia ma już jeden podobny obiekt przy ul. Pozytywistów na os. Prusa. Dom Seniora działa tu od 26 lat, jest w nim 38 mieszkań jednopokojowych, 14 dwu- i 8 trzypokojowych. Każde ma osobną kuchnię i węzeł sanitarny. Są one przeznaczone dla osób powyżej 55 roku życia, emerytów, rencistów, osób samotnych oraz małżeństw, w których jedno z małżonków spełnia powyższe kryteria. W obiekcie tym mieści się też Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 3, który udziela pomocy medycznej, psychologicznej, a także organizuje czas wolny m.in. poprzez muzykoterapię i zajęcia terapeutyczne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
student
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lutego 2017 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dom seniora ,przy szkole podstawowej,kto spiskowal przy tym projekcie,karetki beda jezdzily tam codziennie ciekawe jak to wytrzymaja mieszkancy tego budynku dzwoniki krzyki dzieciakow w lecie to bedzie tragedia ,a dzieci z osiedla nie maja nawet boiska do gry ,STOP NIE CHCEMY TU DOMU SENIOROW
Rozwiń
student
student (17 listopada 2015 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na LSMie nie trzeba budować domu seniora. Bez tego mieszkają tam niemal sami seniorzy i studenci....

Rozwiń
Gość
Gość (16 listopada 2015 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pogrzało, cały wąwóz niech przeorają i zabudują.
Rozwiń
kenołbi
kenołbi (14 października 2011 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
coś kiepsko z [url="http://planyzagospodarowania.pl/miejscowosci/lubelskie/lublin"]planami zagospodarowania Lublina[/url] zobaczcie sami na http://planyzagospodarowania.pl więc szybko na zmiany w planie zagospodarowania bym nie liczył
Rozwiń
k
k (12 października 2011 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy przypadkiem zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego jakie są na stronie UM nie jest to wydzielone jako strefa zieleni !!! ? nie ma dokładnego określenia położenia więc ciężko stwierdzić dokładnie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!