niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Na paszport trochę poczekasz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 czerwca 2002, 19:12

Ubiegasz się o paszport? Dostaniesz go najwcześniej pod koniec lipca. Chyba że zdecydujesz się na stary druk dokumentu, wtedy czas oczekiwania jest krótszy.

300 wniosków dziennie przyjmuje Biuro Paszportowe w Lublinie, 400 jego delegatur i filii w terenie.
– Niestety, scenariusz z lat poprzednich się powtarza. Znowu kolejki – mówi Piotr Tarka, kierownik Biura Paszportów w Lublinie.
W zimie czeka się na paszport tydzień. Teraz cztery, pięć tygodni. – Dziesiątego lipca jadę za granicę. Ważność mojego paszportu minęła w styczniu dlatego w maju składałem wniosek. Teraz przyszedłem po odbiór – mówi mieszkaniec Lublina.
W sytuacjach losowych, uniemożliwiających czekanie kilka tygodni urzędnicy wydają stary, granatowy paszport, na który oczekuje się kilka dni. Ale i tak bez względu na to, czy petent chce stary, czy nowy paszport, na złożenie wszystkich potrzebnych dokumentów i załatwienie formalności musi poświęcić około godziny. Niektórzy, aby uniknąć stania w kolejce, pobierają wnioski, w domu wypełniają je i potem wysyłają pocztą. – Takich nadesłanych pocztą przyjmujemy dziennie około 140 – mówi Tarka. – Do ok. 30 nadawców wysyłamy zawiadomienie z prośbą o ponowne złożenie formularza z uwagi na błędy. A do tych najczęściej popełnianych należą podpisy wychodzące poza ramki, brak potwierdzonej notarialnie zgody na paszport dla dziecka, złe zdjęcie, na którym nie ma odsłoniętego lewego ucha.
Lubelskie Biuro Paszportów ma swoje filie w Puławach, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Rykach, Kraśniku, Janowie Lubelskim i Łukowie oraz delegatury w Chełmie (z filiami we Włodawie i Krasnymstawie), Zamościu (filie w Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie) i Białej Podlaskiej (filie w Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim i Parczewie). Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu to poprawnie wypełniony wniosek, dwa zdjęcia, znaczek opłaty skarbowej za 5 zł oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy rodzic ma nowy dowód lub gdy w starym nie ma wpisu o dziecku. Wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej kosztuje 100 zł, dla młodzieży uczącej się, studentów studiów dziennych, emerytów i rencistów 50 zł, dla dzieci do lat 16 jest za darmo.

Wszystko na miejscu

Biura paszportowe zapewniają kompleksową obsługę klientów – od fotografa, po opłaty skarbowe. Czynne są w poniedziałki i czwartki w godz.7.30–17.30, we wtorki, środy i piątki w godz.7.30–15.30. Dodatkowe informacje uzyskać można w informacji paszportowej po numerami telefonów – 747-64-47 oraz 955.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!