sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Na peronie mogła być hala dla pasażerów, a będą zwykłe wiaty

Dodano: 24 lutego 2017, 16:08
Autor: Dominik Smaga

Kolej zapowiada, że zanim przystąpi do przebudowy dworca, spyta o zdanie samych pasażerów
Kolej zapowiada, że zanim przystąpi do przebudowy dworca, spyta o zdanie samych pasażerów

Wielka hala peronowa mogła powstać przy lubelskim Dworcu Głównym PKP. Dla pasażerów byłaby to wygoda, bo mieliby osłonę przed deszczem i wiatrem. Nic z tego, bo kolej wybrała rozwiązanie wygodniejsze dla siebie, czyli zwykłe wiaty

Hala, do której wjeżdżałyby pociągi, była pomyślana jako wspólne zadaszenie wszystkich peronów stacji Lublin. Miała mieć ponad 100 metrów długości i 40 m szerokości. Zadaszenie byłoby stawiane w ramach modernizacji linii kolejowej do Warszawy.

Kolej zdecydowała się jednak na tańszą wersję prac na peronach. – W trakcie opracowywania dokumentacji wybrano wariant który nie uwzględniał wybudowania hali peronowej – informuje Łukasz Kwasiborski z centrali spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Jej budowa bardzo wydłużyłaby realizację inwestycji, a korzyści płynące z jej powstania nie byłyby znacznie większe niż w przypadku budowy zadaszenia peronów.

Wariant wybrany przez kolej jest o wiele skromniejszy. – W ramach modernizacji linii kolejowej nr 7, na stacji Lublin dla każdego z trzech peronów przewidziana jest niezależna wiata, która ochroni pasażerów przed deszczem – wyjaśnia Kwasiborski.

Przygotowanie terenu pod przebudowę linii kolejowej już się zaczęło. Kilka dni temu ruszyła wycinka drzew na terenie inwestycji. Sama przebudowa ma się zacząć na dobre w połowie czerwca, ale na razie nie zakończył się jeszcze przetarg mający wyłonić jej wykonawców.

Prace będą dofinansowane przez Unię Europejską. – 750,5 mln euro pomoże zbudować lub wyremontować 15 wiaduktów i tuneli oraz zwiększyć przepustowość linii na 150-kilometrowym odcinku między Otwockiem a Lublinem – podkreśla Marta Angrocka-Krawczyk z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

Podróż Lublina do Warszawy ma się skrócić do 90 minut. Niezależnie od tego kolej szykuje się do przebudowy samego dworca. – Głównym celem inwestycji jest usprawnienie obsługi podróżnych i zapewnienie dostępności dla wszystkich grup pasażerów – stwierdza Maciej Bułtowicz z Polskich Kolei Państwowych. Dodaje, że koncepcja zmian na dworcu nie została jeszcze zatwierdzona.

PKP już zapowiedziały ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową. Deklarują jednak, że wcześniej spytają o zdanie samych pasażerów. – Chcemy zorganizować warsztaty kreatywne, których celem jest poznanie potrzeb i oczekiwań pasażerów i mieszkańców – zapowiada Bułtowicz. – Takie warsztaty to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych.

Kolej twierdzi, że w sprawie przebudowy dworca toczyły się już rozmowy z władzami miasta. – Spotkanie było, ale była to raczej ogólna rozmowa – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. – Nie padły żadne konkretne deklaracje.

Czytaj więcej o: Lublin PKP pociąg kolej
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(58) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 marca 2017 o 00:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandal! czy za czasów PiS czy PO czy SLD Lublin od zawsze był traktowany jako pipidówa. Dlaczego największe i najważniejsze miasto na wschodzie nie może się doprosić rozwiązań godnych jego aspiracji?
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy to powiatowe zadaszenie pojawi się chociaż obok peronów oporowych. Tam też odjeżdżają pociągi.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2017 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle kolejne dziadostwo w Lublinie. Niech się Ratusz wykaże i niech walczy o halę bo jeszcze jest na to czas
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2017 o 01:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podstawa to wygodny i szybki dojazd. Bez parkingów i dojazdu tylko urzędy i bary w centrum mogą funkcjonować.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2017 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Boże co za porażka!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (58)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!