piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Zakaz palenia papierosów w restauracjach i klubach muzycznych - nad projektem takiej ustawy pracują właśnie posłowie PiS. Właściciele lubelskich pubów załamują ręce. - Duże lokale zorganizują specjalne palarnie. Ale małym grozi bankructwo - mówią.

Pomysłodawcą nowego rozwiązania jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański, który niedawno... sam rzucił palenie. Pomaga mu prof. Witold Zatoński, szef Zakładu Epidemiologii i Przeciwdziałania Nowotworom Centrum Onkologii w Warszawie. To on stworzył ustawy o konieczności wydzielenia palarni w miejscach pracy oraz o ograniczeniach reklam tytoniu w środkach masowego przekazu. Obie obowiązują od kilku lat.

Autorzy nowej ustawy kończą zbierać ekspertyzy prawne i wyniki konsultacji społecznych. Chcą, żeby projekt trafił pod obrady Sejmu tuż po wakacjach.
- Wiele krajów, w których jest mnóstwo palaczy, już takie rozporządzenie wprowadziło - mówi Jarosław Żaczek, poseł PiS z naszego regionu. - Chodzi przede wszystkim o zdrowie i komfort osób niepalących. Ja sam nigdy nie paliłem, a często byłem w towarzystwie osób, które to robiły. Z własnego doświadczenia wiem, że przyjemniej jest siedzieć w pomieszczeniu, w którym nie unosi się dym papierosowy.

Przyznają to nawet właściciele pubów i dyskotek. - Przecież osób niepalących jest znacznie więcej niż palących. Czemu mają siedzieć w kłębach dymu, skoro sami nie palą? - podkreśla Sebastian Mączka, menedżer lubelskiego klubu MC. - Najlepszym rozwiązaniem byłoby wydzielenie stref, w których można palić. Na takie rozwiązanie już decydują się niektóre dyskoteki w naszym kraju.
To jednak kłopot dla właścicieli małych pubów i restauracji. - Przecież tam, gdzie jest cztery czy pięć stolików, trzeba by do tego celu adaptować jakieś inne pomieszczenie. Sporo małych lokali z powodu tej ustawy może upaść - mówi Radosław Adamek, właściciel pubu 4 Pokoje w Lublinie. - Bo klienci palący papierosy nie będą chcieli iść do klubu czy restauracji, gdzie palić nie można.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!