wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Miasto zamawia projekt nowego pomnika na pl. Litewskim

Dodano: 25 stycznia 2017, 17:37
Autor: Dominik Smaga

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej znaleziono miejsce na pomnik z placu Litewskiego . Fot. Maciej Kaczanowski
Na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej znaleziono miejsce na pomnik z placu Litewskiego . Fot. Maciej Kaczanowski

Miasto zamawia projekt nowego pomnika Nieznanego Żołnierza, który zastąpi na pl. Litewskim stary pomnik mający trafić na cmentarz. Ratusz chce zakończyć te roszady przed otwarciem odnowionego placu, który ma być gotowy na maj

Nowy pomnik ma stanąć zamiast starego, na tym samym fundamencie. Wcześniej jednak trzeba stąd zabrać starą wersję. Znaleziono dla niej miejsce na cmentarzu komunalnym przy Białej, ale minie jeszcze trochę czasu, zanim można będzie tu ułożyć zabierane z pl. Litewskiego kamienne płyty z datami. Na razie wydana została tzw. decyzja lokalizacyjna.

– To dokument, który umożliwia nam rozpoczęcie prac projektowych – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Zaprojektować trzeba chociażby fundamenty dla starego pomnika.

Taką dokumentację trzeba będzie też uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków. – Skoro pomnik jest wpisany do rejestru zabytków, to muszę wiedzieć jak zostanie przeniesiony, jak będzie umieszczony przy Białej i muszę mieć pewność, że wszystkie jego elementy tam dotrą – podkreśla wojewódzki konserwator, Dariusz Kopciowski. – Dopiero to będzie podstawą do wydania pozwolenia na przeniesienie pomnika.

Równocześnie miasto zamierza zamówić nowy pomnik Nieznanego Żołnierza, ale musi zacząć od projektu. – Wysłaliśmy już zapytania do potencjalnych wykonawców dokumentacji – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego Ratusza. Miasto liczy na to, że samo projektowanie potrwa miesiąc i że taki sam czas wystarczy na wykonanie pomnika. – Dążymy do tego, by był gotowy już w momencie oddania placu do użytku, ale zależy to od przebiegu procedur – dodaje.

– W sprawie wyglądu pomnika wydaliśmy już zalecenia konserwatorskie – potwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Nowy obelisk ma być zbliżony kształtem do tego, który stał tu przed wojną. – Ustalona jest też treść napisów – dodaje.

Treść ustalono na posiedzeniu Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, któremu przewodniczy wojewoda. Na obelisku zostaną wyryte napisy: „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ” oraz „PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻE POLEGLIŚMY WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”.
Nowy obelisk będą podświetlać zamontowane w bruku reflektory, ma też stać nieco bliżej pomnika Józefa Piłsudskiego, bo tak zaprojektowany został fundament, jeszcze zanim postanowiono o wymianie pomnika. Dlaczego stary pomnik ma być usunięty? Nie podoba się części kombatantów i wojewodzie tłumaczącemu, że upamiętnia „przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną”.

Odsłonięty na placu Litewskim 22 lipca 1962 roku. Zaprojektowany przez Jerzego Jarnuszkiewicza. Płyta z kilkunastu mniejszych bloków z symbolami wojsk oraz nazwami ważniejszych bitew II wojny światowej. Napis: NIEZNANY ŻOŁNIERZ POLEGŁ W WALCE O WYZWOLENIE NARODOWE I SPOŁECZNE. Wyrazy „Narodowe i społeczne” zostały usunięte po 2006 roku.
 (za www.teatrnn.pl)
Odsłonięty na placu Litewskim 22 lipca 1962 roku. Zaprojektowany przez Jerzego Jarnuszkiewicza. Płyta z kilkunastu mniejszych bloków z symbolami wojsk oraz nazwami ważniejszych bitew II wojny światowej. Napis: NIEZNANY ŻOŁNIERZ POLEGŁ W WALCE O WYZWOLENIE NARODOWE I SPOŁECZNE. Wyrazy „Narodowe i społeczne” zostały usunięte po 2006 roku. (za www.teatrnn.pl)
prawicowiec
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

prawicowiec
prawicowiec (26 stycznia 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pomnik (...) Nie podoba się części kombatantów i wojewodzie tłumaczącemu, że upamiętnia „przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną(...). Jasne. Bitwy nad Bzurą  w '39, pod Kockiem w '39, o Warszawę w '39 i  '44, o Narvik, o Monte Cassino, w Lasach Janowskich (AK, BCH, AL), pod Zaborecznem (BCH), to typowe bitwy komunistyczne. Trzeba zdekomunizować! Do tego Polacy zupełnie niepotrzebnie forsowali Wisłę pod Dęblinem i Puławami, zdobywali Wał Pomorski, Kołobrzeg i Berlin. Trzeba było siedzieć po lasach i czekać na III Wojnę Światową. To dopiero bohaterstwo!
Akurat BCH i AL  chlubą w tradycji polskiej się  nie dokońca zapisały
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Żuk na wniosek wojewody Czarnka usunie pomnik, ale to nic mu nie pomoże, bo wojewoda Czarnek tak i tak usunie Żuka. A Żuk stracił kilkaset głosów przed następnymi wyborami. Gratulacje!
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kaczka na ośle
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielkie słowa pochwały dla miejskich urzędników? 12 grudnia wysłałem osobiście pismo do Wojewody Lubelskiego, a 14 grudnia byłem u Dyrektora Oddziału Lubelskiego IPN w sprawie anachronicznego pomnika - reliktu PRL. Ponieważ pan Macik jako Miejski Konserwator Zabytków zapewniał wszystkich, że w czasie przebudowy placu pomnik zostanie zdemontowany i przeniesiony na cmentarz, a w dniu 24 listopada zobaczyłem, że stary, PRL-owski pomnik dalej stoi, zareagowałem na tę sytuację. Zaproponowałem jedną płytę z lakoniczna treścią: "NIEZNANY ŻOŁNIERZ POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ". Władze miasta zamierzają robić to dopiero teraz, kiedy położono już nowe płyty chodnikowe. Wojciech Górski.
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomnik (...) Nie podoba się części kombatantów i wojewodzie tłumaczącemu, że upamiętnia „przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną(...). Jasne. Bitwy nad Bzurą w '39, pod Kockiem w '39, o Warszawę w '39 i '44, o Narvik, o Monte Cassino, w Lasach Janowskich (AK, BCH, AL), pod Zaborecznem (BCH), to typowe bitwy komunistyczne. Trzeba zdekomunizować! Do tego Polacy zupełnie niepotrzebnie forsowali Wisłę pod Dęblinem i Puławami, zdobywali Wał Pomorski, Kołobrzeg i Berlin. Trzeba było siedzieć po lasach i czekać na III Wojnę Światową. To dopiero bohaterstwo!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!